Żyć długo i zdrowo Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Żyć długo i zdrowo

Szeroko zakrojony eksperyment pomóc ma w zrozumieniu, co stoi za długowiecznością mieszkańców jednego z włoskich regionów.

Jeśli z Neapolu wyruszymy samochodem na południe, po dwóch godzinach znajdziemy się w dzikim i pięknym regionie Cilento. Góry i plaże, cyprysy i oliwki, malownicze wioski i starożytne ruiny – z tego znane jest Cilento. Ale okolica zasłynęła również tym, że jej mieszkańcy żyją wyjątkowo długo. Średnia długość życia kobiet to aż 92 lata, mężczyzn zaś 85. Tymczasem dla całych Włoch będzie to 84 i 79, różnica jest więc bardzo wyraźna.

Co się do tego przyczynia? Dobre geny? Cóż… a może raczej dieta, która opiera się na świeżych warzywach, owocach morza, dużej ilości ziół oraz oczywiście oliwy z oliwek. Innym powodem, jak przypuszczają niektórzy, może być lokalny styl życia: tubylcy nie przepracowują się i mają bogate życie towarzyskie.

Ale żeby do przypuszczeń się nie ograniczać, szwedzcy uczeni postanowili przeprowadzić eksperyment. Polegać on będzie na tym, że dwustu mieszkańców Cilento na trzy miesiące zamieni się domami z dwustoma mieszkańcami Malmö. Przebywający na południu Szwedzi mają w tym czasie żyć i jeść tak, jak ich włoscy sąsiedzi, a po powrocie zostaną szczegółowo przebadani pod kątem tego, czy pobyt w Cilento wpłynął na ich stan zdrowia. Czekamy na wyniki.

Żyć długo i zdrowo Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.