Zwierzak podróżnik Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zwierzak podróżnik

Pies, kot, wierny towarzysz. Pełnoprawny członek rodziny, o którego dbamy z miłością. Czy ową miłość można połączyć z pasją? Ostatecznie bardzo trudno sobie wyobrazić wakacje, urlop, czy jakikolwiek wyjazd bez czworonoga u boku. Hotel dla zwierząt? Odpada. Znajomi? Trudno ich obarczać… A może wziąć ze sobą zwierzaka za granicę?

Unia Europejska a zwierzaki w podróży

Odkąd wkroczyliśmy w szeregi krajów UE, również zwierzęta przekraczające granicę zostały objęte specjalnymi przepisami. Warto je znać, bo przecież zwierzak w podróży nie musi sprawiać kłopotu – może stać się najwierniejszym strażnikiem i wielką pociechą!

Zdecydowanie najłatwiej podróżować z psem, kotem lub fretką. Każde z tych zwierząt, aby wjechać na teren Unii Europejskiej musi mieć wyrobiony Europejski Paszport dla Zwierząt Domowych. Brzmi poważnie i tak jest w istocie, to dokument równie ważny, jak nasz paszport. Przepis obowiązuje od 2004 roku. Co zawiera taki dokument?

  • Datę urodzenia, dane o płci, kolorze, rasie
  • Zdjęcie (nieobowiązkowe, choć dosyć urocze…)
  • Zaświadczenie o ważności szczepień przeciwko wściekliźnie

Ostatni punkt jest zdecydowanie najważniejszą informacją. Szczepienie ma ważność przez okres 1 roku i musi zostać wykonane najpóźniej na 30 dni przed planowaną podróżą.

Gdzie wyrobić Europejski Paszport dla Zwierząt Domowych?

Dokument z łatwością można wyrobić w większości placówek weterynaryjnych. Co ciekawe… nie ma jednej ceny odgórnie ustalonej za taki paszport. Jest ona uzależniona od kraju i ewentualnie gabinetu lekarskiego.

Jak podróżować ze zwierzęciem na terenie UE?

Aby kot, pies lub fretka mogły podróżować z nami po Unii Europejskiej muszą spełnić następujące wymogi:

  • posiadać wszczepiony mikroczip (zajmuje się tym weterynarz
  • posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie

Zwierzę można również identyfikować za pomocą tatuażu, ale musi on być czytelny!

Warto wiedzieć, że w wielu krajach nie wolno podróżować ze zwierzęciem młodszym niż 4 miesiące. Tym samym wyprawa ze szczeniakiem może spełznąć na niczym…

A co z krajami spoza UE?

Każde państwo reguluje podróżowanie ze zwierzętami na swój własny sposób, dlatego trzeba indywidualnie sprawdzać wymogi. Najlepiej zrobić to już na kilka miesięcy przed wyjazdem, aby wyrobić się z formalnościami.

Wszelkie informacje odnośnie podróżowanie z kotem, psem lub fretką znajdziecie na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

A wy podróżujecie ze zwierzakami…? Jeżeli tak, może wam się przydać taki video-poradnik:

 

 

Autor: Danuta Awolusi