Zwiedzanie Detroit Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zwiedzanie Detroit

Przewodnicy często oprowadzają turystów po ruinach. Zwykle są to jednak ruiny średniowiecznych zamków albo starożytnych grobowców, nie zaś fabryk samochodowych.

Detroit, leżące przy granicy stanu Michigan i Kanady, na początku dwudziestego wieku stało się motoryzacyjną potęgą. W tym mieście powstały główne siedziby największych koncernów samochodowych – Forda, Chryslera i General Motors. Czasy świetności dawno jednak minęły. Trapione gospodarczymi kryzysami i fatalnie rządzone miasto wyludniło się, popadło w ruinę, a kilka lat temu oficjalnie już ogłosiło upadłość.

Największym materialnym świadectwem wzlotu i upadku Detroit jest fabryka Packard Automotive Plant. Sto lat temu tysiące robotników produkowały tu luksusowe auta, a dziś… Dziś pośród potężnych ruin, zajmujących powierzchnię aż szesnastu hektarów, spotkać możemy co najwyżej paintballowców, grafficiarzy i bezdomnych. Ale także, coraz częściej, turystów.

Dla tych, którzy smutną historię Detroit chcieliby poznawać w najbardziej namacalny sposób, organizowane są od niedawna wycieczki z przewodnikiem po Packard Automotive Plant. Tylko dla dorosłych i oczywiście w kaskach na głowach, bo nigdy nie wiadomo, co posypie się z sufitu… Skusilibyście się?

Zwiedzanie Detroit Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.