
Żonaty mężczyzna i podróże?
Dlaczego żonaci mężczyźni częściej podróżują? W ten sposób na to nie patrzyliście.
Satoshi Kanazawa, profesor psychologii z University of Canterbury w Nowej Zelandii postanowił sprawdzić, dlaczego i jak często podróżujemy. W trakcie pracy trafił na bardzo ciekawe zależności dotyczące? mężczyzn, które opisał w książce ?Why Beautiful People Have More Daughters: From Dating, Shopping, and Praying to Going to War and Becoming a Billionaire – Two Evolutionary Psychologists Explain Why We Do What We Do?.
W ramach swoich badań Kanazawa przeprowadził ankiety wśród ponad 16 tysięcy Europejczyków. Wyniki wskazały, że żonaci mężczyźni podróżują chętniej i częściej niż panowie ?w stanie wolnym?. Co więcej, okazuje się, że kawalerowie częściej niż kobiety i żonaci mężczyźni wykazują zachowania i postawy ksenofobiczne.
W całym badaniu najciekawsza jest dla mnie argumentacja. Dlaczego żonaci mężczyźni chętniej wyjeżdżają za granicę? Z jakiego powodu spojrzenie mężczyzn na podróże zmienia się wraz ze zmianą stanu cywilnego? Kanazawa mówi, że jego zdaniem opisane różnice tłumaczy psychologia ewolucyjna. Według niego należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, że kawalerowie wyjeżdżają za granicę mniej chętnie od żonatych mężczyzn.
Kryteria atrakcyjności w kontekście budowania związków (osób nie posiadających partnera) są inne dla kobiet i mężczyzn. Upraszczając, u kobiet, ewolucyjnie, liczą się młodość i piękno, które są jasne i oceniane uniwersalnie, niezależnie od kontekstu kulturowego. U mężczyzn atrakcyjność określa przede wszystkim status społeczno-ekonomiczny, który jest różnie oceniany w zależności od kręgu kulturowego. Inny będzie wizerunek w Stanach Zjednoczonych, a inny na przykład w krajach Azji Środkowej. Wniosek może być więc taki, że Europejczycy czy Amerykanie, budując swoją pozycję i atrakcyjność, robią to we własnym kręgu kulturowym. Tam, gdzie mają większe szanse na osiągnięcie powodzenia i ewolucyjnego sukcesu. A żonaci mężczyźni? Ich pozycja jest ustabilizowana, a wartość ?określona?, niezależnie od kręgu kulturowego, w którym się znajdują. Stąd zmiana perspektywy.
Takie podejście wydaje się dziwne, prawda? Szczególnie w dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie takie argumenty wydają się być zupełnie nietrafione.
Dlatego w pewnym sensie badanie Kanazawy to rodzaj ciekawostki. Warto zauważyć, że sam autor nie sprawdza bardzo istotnej kwestii. Czy żonaci mężczyźni podróżują z małżonkami czy bez? Odpowiedź na to pytanie w kontekście psychologii ewolucyjnej może nam dużo mówić.
Tekst powstał we współpracy z portalem