Żółwi alert Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Żółwi alert

Jak się miewają żółwie na świecie? Źle, bo zostało ich niewiele. Pewnie miałaby się lepiej, gdyby nie jeden z nielicznych wrogów naturalnych – człowiek. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że w cudnej krainie, jaką jest Madagaskar, naukowcy muszą posuwać się bardzo daleko, aby uratować życie zagrożonym gatunkom…?

Żółwie madagarskie to istna żyła złota. Kłusownicy staną na głowie, by znaleźć okaz i sprzedać. Za ile? Dorosły żółw może kosztować nawet 400 000 dolarów. Zawrotna suma, tymczasem samych żółwi pozostało już zaledwie pięćset.

Tonący brzytwy się chwyta, a naukowcy najbardziej niewybrednych metod. Aby żółwie stały się dla kłusowników mniej atrakcyjne, specjalnymi wiertarkami wiercą dziury w skorupach i znakują okazy. W ten sposób ich wartość spada, istnieje więc szansa, że żółw nie będzie już tak silną pokusą…

Walka jest nierówna. Wdrożono plan, aby rozmnażać zwierzęta w niewoli. Aby jednak mogło do tego dojść, żółw musi przeżyć trzydzieści lat. Trzydzieści długich lat trzeba żółwiowi wymykać się z rąk kłusowników. W maju cztery okazy zostały skradzione z rąk fundacji The Durrell Wildlife Conservation Trust. Trafią na rynek w Azji lub Europie…

Kłusownictwo jest równie nieczułe i okrutne, co handel ludźmi. Niezmiennie od lat, skutecznie eliminuje kolejne gatunki na świecie.

Żółwi alert Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com