Zmienił świat Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zmienił świat

Czy jeden człowiek może odmienić cały świat? Tak, bo świat jest tym, co go otacza. Jadav ‘Molai’ Payeng postanowił, że będzie wypełniał swoją misję dzień po dniu, a teraz, po kilkudziesięciu latach, smakuje sukces.

Urodzony w 1963 roku Payeng należy do plemienia Ming z Jorhat w Assam (Indie). W wieku 16 lat znalazł w okolicy swojej wioski zdychające węże, które nie znalazły nigdzie cienia, aby się schować. Ten widok strasznie go poruszył. Zaczął alarmować władze, pytając, czy mogą posadzić w tym miejscu las. Nikt jednak nie zechciał mu pomóc, uznając, że na piasku nic nie wyrośnie.

Od 1979 zaczął więc sadzić drzewa. Samodzielnie, bez niczyjej pomocy, codziennie jedno. Po kilku latach sadzenia bambusów, na jałowej dotąd ziemi ożyła roślinność. Wówczas Jadav zaczął sadzić inne gatunki drzew, pielęgnując je osobiście, a nawet transportując na miejsce czerwone mrówki, które zmieniły właściwości gleby.

Po niemal 40 latach w tym miejscu wyrósł cudowny las, nazwany Molai Woods. Tak, zasadził go i wyhodował jeden człowiek! Las rozciąga się na 1360 akrach i jest około 1,6 razy większy od Central Parku.

Sam Jadav żyje skromnie i nadal sadzi drzewa. Jego marzeniem jest, by las stale się rozrastał.

Zmienił świat Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com