Zapomniany mur Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zapomniany mur

Fragment fortyfikacji, które przez trzy dekady dzieliły Berlin na Wschodni i Zachodni, odkryto na północnych przedmieściach niemieckiej stolicy.

Długi na 156 kilometrów Mur Berliński w latach 1961-1989 dzielił miasto na część komunistyczną i część kapitalistyczną. Beton, okopy, druty i miny zagradzały mieszkańcom NRD drogę do lepszego świata. Mimo to, próbowali się przedrzeć, co około dwustu osób przypłaciło życiem.

Gdy skończyła się zimna wojna i doszło do zjednoczenia Niemiec, mur wyburzono. Zachowano i otoczono ochroną tylko kilka fragmentów, by służyły za historyczne świadectwo  i przestrogę. Okazało się jednak, że przetrwał także taki kawałek, o którym zapomnieli zarówno berlińczycy, jak i lokalne władze.

Na fragment Muru Berlińskiego natrafił w Schönholz, czyli północnych przedmieściach stolicy,  Christian Bormann, historyk hobbysta. Na starą ścianę nikt wcześniej nie zwracał uwagi, znajduje się ona bowiem na porośniętym drzewami uboczu, pomiędzy cmentarzem a torami kolejowymi.  Christian zgłosił swoje odkrycie władzom i okazało się, że się nie mylił: jest to pozostałość fortyfikacji wzniesionych na samym początku, czyli w roku 1961. Zaniedbany mur zaczął się już sypać, ale teraz dołączyć ma do innych chronionych pamiątek.

Zapomniany mur Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.