Zakupy w UE? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zakupy w UE?

W Polsce czy za granicą – bez względu na wszystko, kochamy zakupy. Ubrania, pamiątki, a niejednokrotnie sprzęt o większej wartości. Czy przysługuje nam prawo do reklamacji, jeżeli zakupu dokonujemy poza Polską? Za co płacimy, a za co nie? Czym charakteryzują się zakupy w podróży?

Przede wszystkim, bez względu, czy kupujesz w Paryżu, Rzymie czy Gdańsku – jako konsument jesteś chroniony prawem i masz prawo do reklamacji oraz zwrotów. Dzięki temu wakacyjne nabytki nie muszą się kazać późniejszym utrapieniem. Wszystko zależy od nas i chęci zawalczenia o przywileje.

Europejskie Centrum Konsumenckie pomoże!

Kupiłeś wymarzony aparat fotograficzny, który nagle okazał się wadliwy? Nabyta pamiątka to bubel? Coś nie tak z gadżetem przywiezionym z wakacji? Jak się okazuje, to wcale nie oznacza, że nic nie możesz z tym zrobić. Na terenie Unii Europejskiej przysługują ci aż dwa lata na zgłoszenie reklamacji. Jeżeli towar jest wartościowy – zawsze warto upomnieć się o swoje. Zadanie jest ułatwione, bo Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało gotowy formularz reklamacyjny w języku angielskim. Podstawą do reklamacji na sprzęt kupiony za granicą może być może być jego wada, wprowadzenie w błąd konsumenta, a nawet brak dostawy lub niekompetencja personelu.

Towar bez wad

W przypadku chęci zwrotu towaru, który nie posiada wad, mamy możliwość oddania dóbr w ciągu 14 dni od daty kupna. Takie prawo obowiązuje obecnie w całej Unii Europejskiej, także na zakupy dokonane przez Internet.

Prowizja za płatności kartą za granicą

Czy bank pobiera prowizję za płacenie kartą za granicą? Najczęściej tak, dlatego warto przed wyjazdem skontaktować się z bankiem, aby później nie mieć wątpliwości. Opłata pobierana jest zazwyczaj w wysokości 3% wartości transakcji, nie tylko w przypadku płacenia kartą, ale także wypłacenia gotówki z bankomatu.

Wymiana pieniędzy

Jeżeli zależy ci na oszczędnościach, nie wymieniaj pieniędzy na lotniskach oraz w hotelach. Tam jest zdecydowanie najdrożej.

Gdzie szukać pomocy lub porady?

Jeżeli jako konsument chcesz zgłosić reklamację odnoszących się do zakupów na terenie UE, możesz najpierw dowiedzieć się, jakie prawa ci przysługują. Europejskie Centrum Konsumenckie udziela informacji telefonicznych pod numerem: 22 55 60 118 oraz elektronicznie. Piszcie na adres info@konsument.gov.pl

Autor: Danuta Awolusi