Zakazane Miasto Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zakazane Miasto

Chiński kompleks pałacowy zyska wkrótce nowy wygląd. Czy może raczej: odzyska stary.

Zakazane Miasto to pałac cesarski, znajdujący się w centrum Pekinu. Wybudowano go z rozkazu cesarza Yongle z dynastii Ming na miejscu dawnej stolicy mongolskiej dynastii Yuan. Kompleks uległ zniszczeniu podczas inwazji japońskiej, ale został odbudowany, a w roku 1987 trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z najpopularniejszych zabytków świata, odwiedzany codziennie przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Niedawno zapadła decyzja, by Zakazane Miasto uczynić jeszcze wspanialszym. Plan polega na tym, aby wyburzyć wszystkie nowe budynki, jakie znalazły się w obrębie kompleksu pałacowego. Chodzi o biura i magazyny, które stoją obok liczących sobie pół tysiąca lat zabytków.

– W ciągu najbliższych trzech lat sprawimy, że Zakazane Miasto będzie składało się wyłącznie z historycznych budynków i nic nie będzie zakłócać jego atmosfery – zapewnia Shan Jixiang, kurator Muzeum Pałacowego.

Biura i magazyny przeniesione zostaną poza obręb kompleksu. Jednocześnie w ciągu wspomnianych trzech lat trwać będą również prace w zabytkowych budynkach, by coraz więcej pomieszczeń było otwartych dla zwiedzających. A wszystko to ze względu na nadchodzącą rocznicę. W 2020 roku minie bowiem 600 lat od wybudowania Zakazanego Miasta.

Zakazane Miasto Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.