Zagrzeb okiem bezdomnych Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zagrzeb okiem bezdomnych

Bezdomni przewodnicy to inicjatywa, która działa prężnie w wielu miastach, m.in. Londynie i Wiedniu. Dzięki niej osoby bezdomne podejmują pracę i równocześnie pozwalają innym zobaczyć miasto z unikalnej perspektywy. Tym razem projekt ?Invisible Zagreb? wystartował w Chorwacji, a konkretnie w Zagrzebiu.

Stowarzyszenie Fajtera i Branimira Radakovića postanowiło sprawić, aby historie bezdomnych mieszkańców Zagrzebia mogły dotrzeć nie tylko do lokalsów, ale również przyjezdnych.

Obecnie w Chorwacji żyje ponad 2500 bezdomnych, a ponad połowa z nich mieszka w Zagrzebiu. Szacuje się, że realne liczby są o wiele wyższe. W kraju obowiązują surowe przepisy dotyczące włóczęgostwa, które utrudniają osobom bezdomnym udział w codziennym, zwyczajnym życiu miast.

Decydując się na zwiedzanie miasta z bezdomnym przewodnikiem, podróżni mogą liczyć na poznanie centrum miasta wraz ze smakowaniem lokalnej kuchni. Odwiedzą również stację kolejową, otwarte rynki i parki – miejsca, które bezdomni odwiedzają codziennie.

Głównym przewodnikiem wycieczek jest pochodzący z Sarajewa Mrvalj. Był niegdyś właścicielem galerii sztuki. Szybko jednak popadł w długi i ostatecznie wylądował na ulicy. Dzisiaj ma dach nad głową, ale doświadczenie bezdomności wciąż jest mu bliskie.

Zagrzeb okiem bezdomnych Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com