Zagłada lodowców Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zagłada lodowców

Dowody na kryzys klimatyczny? To zdjęcie w 2019 roku obiegło cały świat i wywołało lawinę komentarzy. Problem w tym, że inna lawina nieodwracalnych zmian już dawno ruszyła. Dzisiaj wiemy już, że niestety topnienie lodowców wciąż postępuje – i to w rekordowym tempie. 

Steffen Malskær Olsen, naukowiec z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego uwiecznił topnienie lodu, które w Grenlandii znacząco przyspieszyło. W czerwcu było tam aż 17 stopni, a woda zalała topniejącą pokrywę – dlatego wydaje się, że psy biegną po tafli.

Rekordowe topnienie lodowców dotyczy całego terenu Arktyki, a lodowa pokrywa jest obecnie na najniższym poziomie w historii. To zjawisko wpływa również na mieszkańców Grenlandii, którzy wykorzystują lodowce, jako trasę dla transportu i polowań.

Jak pokazują badania, już pomiędzy 2030 a 2050 rokiem w sezonie letnim lodowa pokrywa Arktyki będzie topnieć całkowicie. To spowoduje jeszcze większe globalnego ocieplenia.

Choć każdy badany przez nas region utracił lód, zmiany na Antarktydzie i na Grenlandii przyspieszyły najbardziej. W pokrywie lodowej spełnia się teraz najgorszy scenariusz uwzględniany w ostrzeżeniach przed zmianami klimatycznymi wydawanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Wzrost poziomu mórz na tę skalę będzie miał poważny wpływ na przybrzeżne społeczności tego wieku” – mówi główny autor opracowania dr Thomas Slater. – W czasie ostatnich trzech dekad podejmowane były kolosalne międzynarodowe wysiłki, aby zrozumieć, co dzieje się w poszczególnych komponentach ziemskiego systemu. Zrewolucjonizowały je satelity, które pozwoliły na rutynowy monitoring rozległych i niegościnnych regionów pokrytych lodem. Nasze badanie jest pierwsze, które łączy te działania i uwzględnia cały lód, który zniknął na całej planecie” – dodaje [ŹRÓDŁO].

Lodowce topnieją przede wszystkim z powodu cieplejszej atmosfery, a zmiany podniosły poziom mórz na świecie o 35 mm. To z kolei zmusza ludzi do poszukiwania nowych miejsc do życia.

Utrata lodu morskiego nie przyczynia się bezpośrednio do podniesienia poziomu morza, ale ma na niego pośredni wpływ. Jedną z głównych ról arktycznego lodu morskiego jest odbijanie promieni słonecznych, co pomaga utrzymać Arktyce niską temperaturę” – tłumaczy współautorka badania dr Isobel Lawrence. – W miarę jak lód oceaniczny się kurczy, coraz więcej słonecznej energii jest pochłaniane przez oceany i atmosferę, co powoduje, że Arktyka ogrzewa się szybciej, niż jakikolwiek inne miejsce na planecie. Nie tylko przyspiesza to topnienie oceanicznego lodu, ale nasila roztapianie lodowców i pokryw lodowych, które powodują podnoszenie poziomu morza.

Zagłada lodowców Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!