
Zagłada lodowców
Dowody na kryzys klimatyczny? To zdjęcie w 2019 roku obiegło cały świat i wywołało lawinę komentarzy. Problem w tym, że inna lawina nieodwracalnych zmian już dawno ruszyła. Dzisiaj wiemy już, że niestety topnienie lodowców wciąż postępuje – i to w rekordowym tempie.
Steffen Malskær Olsen, naukowiec z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego uwiecznił topnienie lodu, które w Grenlandii znacząco przyspieszyło. W czerwcu było tam aż 17 stopni, a woda zalała topniejącą pokrywę – dlatego wydaje się, że psy biegną po tafli.
Rekordowe topnienie lodowców dotyczy całego terenu Arktyki, a lodowa pokrywa jest obecnie na najniższym poziomie w historii. To zjawisko wpływa również na mieszkańców Grenlandii, którzy wykorzystują lodowce, jako trasę dla transportu i polowań.
Set out to recover #climate monitoring stations on #seaice, warm days, Inglefield Fjord #Greenland 13 Jun. Could not push through here, but made it before breakup days later. Back @DMIdk, huge thanks to the team; Ângît, Paulus, Aksel, @BG10BlueAction @ICEARCEU @SalienSeas #H2020 pic.twitter.com/eGvfoTg7gC
— Steffen M. Olsen (@SteffenMalskaer) July 5, 2019
Jak pokazują badania, już pomiędzy 2030 a 2050 rokiem w sezonie letnim lodowa pokrywa Arktyki będzie topnieć całkowicie. To spowoduje jeszcze większe globalnego ocieplenia.
Greenland is currently losing 3bn tonnes of ice every day, roughly three times the average for mid-June in 1981-2010 https://t.co/jrPR2LDEwl
— The Economist (@TheEconomist) June 17, 2019
Choć każdy badany przez nas region utracił lód, zmiany na Antarktydzie i na Grenlandii przyspieszyły najbardziej. W pokrywie lodowej spełnia się teraz najgorszy scenariusz uwzględniany w ostrzeżeniach przed zmianami klimatycznymi wydawanych przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Wzrost poziomu mórz na tę skalę będzie miał poważny wpływ na przybrzeżne społeczności tego wieku” – mówi główny autor opracowania dr Thomas Slater. – W czasie ostatnich trzech dekad podejmowane były kolosalne międzynarodowe wysiłki, aby zrozumieć, co dzieje się w poszczególnych komponentach ziemskiego systemu. Zrewolucjonizowały je satelity, które pozwoliły na rutynowy monitoring rozległych i niegościnnych regionów pokrytych lodem. Nasze badanie jest pierwsze, które łączy te działania i uwzględnia cały lód, który zniknął na całej planecie” – dodaje [ŹRÓDŁO].
Lodowce topnieją przede wszystkim z powodu cieplejszej atmosfery, a zmiany podniosły poziom mórz na świecie o 35 mm. To z kolei zmusza ludzi do poszukiwania nowych miejsc do życia.
Utrata lodu morskiego nie przyczynia się bezpośrednio do podniesienia poziomu morza, ale ma na niego pośredni wpływ. Jedną z głównych ról arktycznego lodu morskiego jest odbijanie promieni słonecznych, co pomaga utrzymać Arktyce niską temperaturę” – tłumaczy współautorka badania dr Isobel Lawrence. – W miarę jak lód oceaniczny się kurczy, coraz więcej słonecznej energii jest pochłaniane przez oceany i atmosferę, co powoduje, że Arktyka ogrzewa się szybciej, niż jakikolwiek inne miejsce na planecie. Nie tylko przyspiesza to topnienie oceanicznego lodu, ale nasila roztapianie lodowców i pokryw lodowych, które powodują podnoszenie poziomu morza.