Zaczytane Buenos Aires Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Zaczytane Buenos Aires

25 października 2012 roku. Godzina 19. Księgarnia ?El Ateneo Grand Splendid? w samym sercu Buenos Aires. Wszystkich nurtuje pytanie, co się dzieje w środku. Patrzą na wchodzących  w galowych strojach w takt muzyki, która dobiega z wewnątrz budynku. Ochrona udzielała jednej, niezmiennej odpowiedzi: ?Odbywają się obchody 100 lat istnienia ?El Ateneo?, nikt nie może wejść bez imiennego zaproszenia?. Przez szklane ściany setki rozczarowanych oczu obserwowały tłum z kieliszkami wina i szampana w dłoniach, kelnerów z tacami z przekąskami. A wszystko to wśród tysiąca książek. Świat odcięty od rzeczywistości, świat ?El Ateneo?.

?Jest olbrzymim wydarzeniem, że w tak młodym i stale zmieniającym się kraju, jakim jest Argentyna, udało nam się przetrwać 100 lat i to jeszcze w przedsiębiorstwie dedykowanym tylko i wyłącznie wydawaniu, drukowi i sprzedaży książek ? – mówił Lalo Mir, znany i uznany dziennikarz, który, jako wielki miłośnik literatury i zacięty czytelnik, prowadził uroczystość tego wieczoru.

Argentina-BuenosAiresAteneoGranSplendidPanoramica

Wybierzmy się w podróż w czasie. Cofniemy się do 1912 roku ? do momentu, kiedy Pablo García, hiszpański emigrant, zakłada wydawnictwo i księgarnię w stolicy Argentyny. Ma doświadczenie, pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji księgarskiej. W krótkim czasie więc uzyskał przydomek ?As księgarzy Ameryki?. Wkrótce pojawił się następny lokal ? na deptaku Florida. Po pewnym czasie przeniósł się pod inny numer 340, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Choć inicjatywa była adresowana do szerokiej publiczności, na początku publikował również publikacje medyczne i społecznych. Jako socjalista i republikanin, dopuszczał do druku książki zakazane w frankistowskiej Hiszpanii.

Od tego czasu, ?El Ateneo? było, i jest nadal, niepodważalnym centrum literackim, w którym można spotkać najlepszych pisarzy z całego świata. Jest to wymarzone miejsce na debiuty i premiery. Lokal ma ponad sto lat, a w kraju, który ma ponad 200 lat, to nie mały powód do radości i dumy. Celem było stworzenie czegoś więcej niż księgarni. Zorganizował ?Wiosnę literatury argentyńskiej?, która z czasem przekształciła się w międzynarodowe targi książki, istniejące do dziś i będące jedną z największych imprez wydawniczych na świecie. Na tych targach zaczynali m.in. Jorge Luis Borges czy Julio Cortazar.

https://www.youtube.com/watch?v=grvIsoE91Z0

Pablo García zmarł w 1948 roku. Jego synowie przejęli firmę i prowadzili ją aż do roku 1998, kiedy nastąpiła fuzja z księgarniami ?Yenny?. W 2000 roku grupa kupiła stary budynek teatru ?Grand Splendid? tworząc, według ?The Guardian?, drugą co do ważności księgarnię na świecie. W rankingu uwzględniono nie tylko jej rentowność, ale również walory architektury budynku, w którym się mieści: zachowano dawną elegancję i splendor, zachowując nienaruszoną dekorację. Na scenie, za oryginalnymi, lekko odsłoniętymi kotarami, znajduje się mała kawiarenka, zachęcająca, żeby usiąść i napić się znakomitej kawy. I, oczywiście, delektować się lekturą.

Ateneo (2)

Dzisiaj księgarnia ?El Ateneo? jest najważniejszym w kraju miejscem spotkań pisarzy i czytelników. ?Jeśli coś jest, to tylko w Ateneo? to wciąż aktualna wskazówka dla miłośników słowa pisanego, gdzie szukać literackiego szczęścia i raju.

Zaczytane Buenos Aires Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Hania Woysław

Dziennikarka, reżyserka i producentka. Polka wychowana w pięknym Buenos Aires.