Z Włoch w kosmos Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Z Włoch w kosmos

Władze regionu Apulia zapowiedziały, że do 2020 roku w Tarencie pojawić ma się pierwszy włoski port kosmiczny. Obiekt nie będzie jednak tworzony od zera. Zamiast tego do nowej roli przystosowane zostanie niewielkie lotnisko Grottaglie.

Nie będzie to co prawda europejski odpowiednik Przylądku Canaveral i nikt nie poleci stamtąd na Księżyc czy na Marsa. Ale suborbitalne loty sto kilometrów od powierzchni Ziemi to też chyba całkiem interesująca opcja.

– Natychmiast podpiszemy umowy z firmami, które organizują takie loty – deklaruje Michele Emiliano, przewodniczący władz Apulii. – Dla naszego regionu będzie to czynnik przyciągający zarówno turystów, jak i inwestorów.

Znajdujące się na południu Włoch lotnisko wybrane zostało do roli portu kosmicznego przez ministerstwo infrastruktury. Nieprzypadkowo, bowiem już teraz znajduje się przy nim zaplecze badawcze z dziedziny astronautyki.

Gdybyście zatem w 2020 roku (albo później) zawędrowali do Apulii, nie ograniczajcie się do oglądania zabytków i wylegiwania się na plaży. Zajrzyjcie też na lotnisko Grottaglie – może akurat startować będzie z niego jakaś rakieta?

Z Włoch w kosmos Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.