Wystawa dla psów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wystawa dla psów

Tak, dobrze przeczytaliście. Nie – wystawa psów, ale wystawa DLA psów. Wystawa sztuki, dodajmy. Pierwszą taką na świecie otwarto w Londynie.

Interaktywne instalacje stworzył brytyjski artysta i projektant Dominic Wilcox – konsultując się z weterynarzami i z ekspertami od psich zachowań. Powstała więc na przykład ogromna miska wypełniona piłkami przypominającymi psią karmę albo okno samochodowe, przez które pies może wystawić łeb i poczuć wiatr we włosach… Znaczy, wiatr w sierści. I na wystawionym języku.

Oprócz instalacji są też obrazy. Dominują kolory szary, żółty i niebieski, bowiem te właśnie barwy psy potrafią odróżniać. Malowidła zawieszono tuż nad podłogą, by nawet krótkonogie jamniki mogły komfortowo obcować ze sztuką.

https://www.youtube.com/watch?v=Q7KGnJPD8s0

– Sztuka od wieków inspiruje i fascynuje ludzi – mówi Dominic Wilcox. – Jednak nigdy dotąd nie próbowano tworzyć sztuki w celu wywoływania podobnych emocji u zwierząt. To było jedno z największych i najbardziej interesujących wyzwań w mojej artystycznej karierze. Teraz przekonam się, ile uznania dla mojej pracy zostanie wyrażone poprzez merdanie ogonami.

Wystawa dla psów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.