Wyprawy polarne. Jak? W czym? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wyprawy polarne. Jak? W czym?

Czy to Islandia, czy Syberia, czy Antarktyda, zasada jest zawsze ta sama: zaniedbując szczegóły, grzebiesz się już na starcie. Nie ma zmiłuj: nic ci nie pomoże, jeżeli się odpowiednio nie ubierzesz. Nie zagrzeje cię ani herbata, ani zupa, ani też dwie kurtki i pięć czapek. Jeszcze zanim pojedziesz tam, gdzie warunki są mroźne, gdzie jest ciężko i ekstremalnie, po prostu pomyśl. Nie wyważaj otwartych drzwi, tylko skorzystaj z wiedzy innych, doświadczonych. Przed nami dwie mroźne wyprawy, na które mamy zamiar porządnie się przygotować! 

To nie apteka. Nie ma tańszych zamienników

Wybierając się na wyprawę pełną wyzwań przygotuj się na to, że nie ma mowy o `pół środkach`. Sprzęt i ubiór (tak zwaną odzież termalną/termoaktywną) trzeba kupować od sprawdzonych producentów, bo inaczej zemści się to okrutnie. Może nie będzie tanio, ale bezpiecznie i najczęściej na lata, bo porządne ubrania nie niszczą się szybko i niejedną wyprawę z tobą przetrwają.

  • Bielizna

Najbliżej ciała, a więc musi spełniać swoją funkcję i chronić maksymalnie. Bardzo dobrze sprawdza się ta produkowana z bawełny merino lub też materiałów syntetycznych. Taka bielizna „oddycha”, nie trzyma wilgoci i dobrze chroni przed chłodem.

  • Odzież

To, co zakładamy na bieliznę nie powinno być zwykłym ubraniem, wyciągniętym z szafy. Przede wszystkim, trzeba unikać bawełny, która w kontakcie z wilgocią natychmiast wychładza organizm. Dobrze sprawdzającym się materiałem jest polar, który wspomaga utrzymanie temperatury ciała i nie przylega do mokrej skóry (a pocić się będziesz nawet na mrozie!).

  • Odzież wierzchnia

Odzież wierzchnia powinna być zarówno nieprzemakalna, jak i nieprzewiewna. Tylko dzięki temu wyprawa nie będzie udręką. Nie muszą to być materiały oddychające, ich funkcją jest szczelna ochrona organizmu.

Dobrze w tym wypadku sprawdza się tkanina Gore-Tex, stworzona ze specjalnej membrany. Mrozowi, deszczowi i opadom śniegu nie popuści.

To nie wszystko. Przyda się jeszcze kurtka puchowa, z futrem wszytym wokół kaptura. Dobre, choć nie jedyne zabezpieczenie przed odmrożeniem skóry twarzy. Kurtka musi być duża (większa niż rozmiar, który zazwyczaj wybierasz), bo przecież pod nią ukryjesz wiele warstw odzieży. Istotna jest długość: najlepiej, aby zakrywała uda.

  • Głowa

Najwięcej ciepła ucieka właśnie przez głowę. Dlatego nie zapomnij jej zabrać. Zaopatrz się w czapkę-uszankę, która chroni czoło, uszy i szyję. Dodatkowo niezbędna jest także opaska, kominiarka i maska, na wypadek dużych wiatrów i zacinających śnieżyc.

  • Stopy

Skarpetki także ubieramy warstwowo. Pierwsza para powinna być ze sztucznego materiału, kolejne mogą być wełniane. Na skarpety ze sztucznego materiału warto założyć worek foliowy, a dopiero później kolejne warstwy.

  • Buty

Sztywne, piankowe botki wewnętrzne zupełnie się nie sprawdzą. Rano, gdy buty są lodowate, nie założysz ich na nogę. W środku dobrze sprawdzi się filc. Botki wewnętrzne można wyjmować na noc i trzymać przy ciele, aby rano łatwo je było założyć. Lepiej unikać plastiku, w którym łatwo odmrozić sobie stopy.

  • Dłonie

Równie ważne, jak głowa. Odmrożone dłonie to koszmar trudny do opisania. Zabierz więc kilka par rękawic pięciopalcowych oraz jednopalcowych. Mają tendencję do szybkiego niszczenia się, na przykład od kijów. Dodatkowo weź cienkie, termoaktywne rękawiczki, w których będziesz mógł wykonywać prace manualne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jarosław Kuźniar (@jaroslawkuzniar)

Sprawdź wszystko pięć razy

Trochę tego jest. Każdą rzecz trzeba wcześniej przetestować, sprawdzić, czy zdaje egzamin na mrozie, czy dobrze się w niej czujemy. Niech nie będzie mądry Polak po szkodzie. Albo podróżnik po odmrożeniach.

Wyprawy polarne. Jak? W czym? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com