Wypożyczanie auta w podróży Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wypożyczanie auta w podróży

Wypożyczanie samochodu za granicą? Często konieczność i… problemy. Europejskie Centrum Konsumenckie stale przyjmuje skargi w tej sprawie. Dlaczego? Bo to biznes. Możemy więc zostać oszukani, albo płacić za własną nieumyślność czy przeoczenie. Jakie są wobec tego są zasady wypożyczania auta na wakacjach?

Poszukaj sprawdzonej wypożyczalni

To przede wszystkim: jeżeli szukasz wypożyczalni samochodów zorientuj się, czy nie ma ona złych opinii w Internecie. Sprawdź, czy podane są wszystkie dane kontaktowe oraz czy jest podany numer rejestru zezwolenia na działalność.

Zwróć uwagę, czy podane warunki wypożyczenia samochodu są jasne. Zwróć uwagę na:

 • Określenie czasu wynajmu i możliwość przedłużenia okresu najmu
 • Zawarcie w cenie dodatkowych, na przykład ubezpieczenia
 • Dokładne określenie wszelkich danych auta np. marki, rocznika itp.
 • Jeżeli korzystasz z promocji: jakie są dokładnie jej zasady i ewentualne wyjątki?
 • Jakie są kary za odstępstwa od umowy?

Promocja nie zawsze jest korzystna…

Wypożyczalnie samochodów za granicą często kuszą promocjami, które mogą przysporzyć problemów lub… w rzeczywistości wcale nie być dla nas korzystne! Promocja będzie wówczas, gdy cena będzie zawierała wszystkie koszty, takie jak paliwo, dodatkowe kilimetry itp.

Co ważne: Zawierając umowę przez Internet nie ma możliwości skorzystania z prawa odstąpienia od umowy na odległość bez ponoszenia kosztów.

Umowy, umowy…

Najbardziej newralgiczny punkt. Dokładnie czytaj każdy zapis, a jeżeli decydujesz się na podpisanie, umowa powinna być wydrukowana w dwóch egzemplarzach! Kopię obowiązkowo zachowaj i miej przy sobie przez całą podróż.

Jeżeli rezerwujesz auto przez Internet – również wydrukuj kopie zamówienia, nie usuwaj także wiadomości z poczty elektronicznej. Takie informacje mogą się przydać w trykacie egzekwowania warunków umowy.

Uważaj, w jakim stanie przyjmujesz samochód!

To ważne, abyś przed przyjęciem samochodu dokładnie sprawdził, w jakim jest stanie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek usterki, zgłoś to, a także poproś o uwzględnienie tego na piśmie.

Zapoznaj się dokładnie z wypożyczonym autem. Jaki rodzaj benzyny należy zatankować? Po jakim terenie będziesz się poruszać? Czy na pewno będziesz się czuł komfortowo jako kierowca?

Oddając auto

To także bardzo ważny moment. Jeżeli odbierałeś auto z pełnym bakiem – w takim stanie musisz je oddać, inaczej zostaniesz obciążony kosztami.

Kilka dodatkowych rad dla wypożyczających auta

 • Rezerwując auto przez Internet przed wyjazdem możesz zaoszczędzić
 • Lepiej wynajmować małe auta, są tańsze
 • Auta wypożyczane na lotniskach są najczęściej dużo droższe, podobnie jak te działające przez biura podróży
 • Zaufaj sprawdzonym, międzynarodowym wypożyczalniom
 • Sprawdź, czy wypożyczalnia ma limit kilometrów
 • W trakcie rezerwacji nie podawaj swojego numeru karty kredytowej. Nie masz takiego obowiązku

Szerokiej drogi!

Autor: Danuta Awolusi