Wycieczki do Korei Północnej Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wycieczki do Korei Północnej

Totalitarny reżim Kim Dzong Una zaczyna zarabiać na zagranicznych turystach.

Korea Północna uchodziła jeszcze niedawno za kraj, do którego nie sposób się dostać. Podróżnicze zdjęcia czy filmy z Pjongjangu były rzadkością, a wiadomości o czyjejś krótkiej wyprawie do kraju dynastii Kimów uznawano za sensacyjne. Ale to już przeszłość.

Ostatnio na przykład jedno z rosyjskich biur podróży otrzymało licencję na wycieczki do Korei Północnej. W programie nie tylko zwiedzanie stolicy, ale także wędrówki po górach i wypoczynek na plaży, wizyty w wiejskich gospodarstwach i w fabrykach. Oczywiście turystom towarzyszyć musi wyznaczony przez władze przewodnik, mają oni też zakaz fotografowania obiektów strategicznych czy wojskowych, a o swobodnych spacerach po mieście i odwiedzinach u mieszkańców nie ma mowy. Wciąż jednak – jeśli przypomnimy sobie sytuację sprzed dekady…

Zresztą, to dopiero początek. W Korei Północnej stworzono już przecież luksusowy ośrodek narciarski w Masikryong, a teraz trwają przymiarki do budowy nadmorskiego kurortu w Wonsan. Wzorem mają być wczasowe kompleksy w Hiszpanii, które wysłannicy Pjonjangu dokładnie oglądali.

Większość zagranicznych gości stanowią Chińczycy, lecz i turystów z Zachodu liczy się już w tysiącach. Koreę Północną odwiedzają nawet Amerykanie! Biorąc jednak pod uwagę, że na podróżnych zarabia przede wszystkim kontrolujący wszystko reżim, można mieć wątpliwości, czy Pjongjang to z etycznego punktu widzenia dobry cel podróży.

Wycieczki do Korei Północnej Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.