Wodna taksówka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wodna taksówka

Czy futurystyczne pojazdy pływające Sekwaną pomogą rozładować zakorkowane ulice Paryża?

W zespole miejskim, centrum którego stanowi stolica Francji, żyje ponad dwanaście milionów ludzi. Zatem nawet ktoś, kto nie miał okazji tam zajrzeć, z łatwością wyobrazi sobie, ile aut codziennie korkuje Paryż.

Jednym ze sposobów na ograniczenie ruchu samochodowego, przynajmniej w okolicach przecinającej miasto Sekwany, mają być pojazdy nazwane SeaBubbles. Są to elektryczne wehikuły, które wyglądają jakby przelatywały ponad lustrem wody – a to dzięki specjalnym płozom, ograniczającym opór. Dok, gdzie mogą być naładowane, ma zostać skonstruowany na lewym brzegu rzeki, pod słynnym Muzeum Orsay.

Przeprowadzono już testy, wkrótce mają odbyć się publiczne demonstracje. Celem twórców jest to, by jeszcze w tym roku przynajmniej tuzin futurystycznych łodzi pełnił rolę wodnych taksówek. Przy czym, władze Paryża jeszcze nie wyraziły zgody.

Ambitne plany nie kończą się na Sekwanie. SeaBubbles podbić ma i inne metropolie położone nad rzekami. Dwanaście miast w przyszłym roku, pięćdziesiąt w 2024 – zapowiadają twórcy. Trzeba jednak zebrać dużo pieniędzy i załatwić nie mniej formalności, zdobyć przychylność inwestorów i samorządowców. Czy się uda? Czy takie wodne taksówki za kilka lat staną się codziennością?

Wodna taksówka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.