Wodą w turystów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wodą w turystów

W nietypowy sposób władze Florencji radzą sobie z osobami, które śmiecą wokół zabytków.

Turyści siadający na stopniach kościoła Santa Croce, by spędzić tam przerwę na lunch, to wieloletnia tradycja. Tradycja niechlubna, bowiem – po pierwsze – jest to niezgodne z lokalnym prawem, po drugie zaś – po przykościelnych piknikach pozostaje na zabytkowym placu pełno odpadków.

W ostatnich dniach służby sprzątające ulice Florencji wcielają w życie nową metodę przeganiania turystów łamiących przepisy: intensywnie polewają schody wodą, którą spływa po stopniach i uniemożliwia komfortowe siadanie na nich. Metoda obejmować ma coraz więcej zabytków, mokre schody zobaczyć już można na przykład pod bazyliką Santo Spirito.

– Turystyka to dla nas kluczowa branża, ale musimy chronić nasze miasto i wymagać respektowania prawa – tłumaczy burmistrz Dario Nardella. – Poza tym turyści nie będą chcieli wracać do brudnego miasta. A polewanie schodów wodą to chyba lepszy sposób niż wystawianie wszystkim piknikowiczom mandatów.

Trzeba jednak przyznać, że we Florencji brakuje ławek, na których turyści mogliby odpocząć i przy okazji wyjąć z plecaka coś do picia czy jedzenia. Tymczasem liczba zwiedzających podwoiła się w ciągu kilkunastu ostatnich lat i sięga już dwunastu milionów rocznie!

Wodą w turystów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.