Wiosna, czyli Holi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wiosna, czyli Holi

Wiosnę wita się z przytupem. W Polsce – topimy marzannę, ale z ochotą świętujemy ten czas również w nieco inny sposób. Od kilku lat radośnie zapożyczamy hinduskie święto Holi, a więc w naszym tłumaczeniu – Festiwal Kolorów. 

Hindusi świętują nadejście wiosny, ale nie tylko. Liczy się także zwycięstwo dobra nad złem. Te dwa powody są wystarczające, aby wypuścić na ulice kolor. Rażący, wszechobecny, świeży. Właśnie taki, jak dobro i wiosna.

 

 

Obywatele Indii obsypują się kolorowymi proszkami i polewają wodą. Zabawa jest przednia, ale tradycja mówi, że ma to przynieść szczęście i zdrowie. Zważywszy na to, ile radości sprawia ta celebracja – na pewno tak jest.

Oprócz tego, Holi to również festiwal ognia: są tańce i pali się ogniska. I wiara w to, że złe duchy odejdą…

 

 

W Polsce Festiwal Kolorów zagościł na dobre. W ubiegłych latach imprezy odbywały się od kwietnia aż do końca wakacji. Polacy wykorzystują to, by obrzucać się kolorami, spotkać się na koncertach i bawić się jak tylko można najlepiej. Taka europejska komercjalizacja tego, co przychodzi do nas z zupełnie innej kultury. A wy? Mieliście okazję brać udział w święcie kolorów?

 

 

Wiosna, czyli Holi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!