Wioski na sprzedaż Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wioski na sprzedaż

W Hiszpanii i Portugalii można kupować wyludnione wsie i miasteczka w hurtowych ilościach.

Co najmniej kilkadziesiąt miejscowości na Półwyspie Iberyjskim wystawiono na sprzedaż w całości. Ceny są całkiem przystępne. Wioski składające się z kilku gospodarstw nie kosztują nawet stu tysięcy euro. Takie, gdzie domów jest około stu, wyceniane są zaś na pół miliona, milion – zależnie od stanu, w jakich znajdują się zabudowania.


Wszystko przez to, że portugalska i hiszpańska prowincja coraz szybciej się wyludnia. Oczywiście podobny proces dostrzec można także w innych krajach, choćby i w Polsce, jednak na Półwyspie Iberyjskim występuje on w znacznie większej skali. Stanowi to następstwo kryzysu gospodarczego, który w tamten zakątek Europy uderzył o wiele mocniej.

Jest więc podaż na „rynku wiosek”, a co z popytem? Czy ktoś kupuje wyludnione miejscowości? Jak najbardziej, klientów przybywa. Kupują je inwestorzy, którzy planują przerobić iberyjskie miejscowości na ośrodki turystyczne. A że ze względów bezpieczeństwa europejscy wczasowicze rezygnują z wyjazdów do Tunezji czy Egiptu właśnie na rzecz Portugalii i Hiszpanii, to inwestycje w opuszczone wioski mogą naprawdę się opłacić.

Wioski na sprzedaż Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.