Wioska stulatków Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wioska stulatków

Acciaroli to malutka miejscowość leżąca we włoskiej Kampanii na malowniczym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ale o jej wyjątkowości, bardziej niż niepowtarzalne krajobrazy, stanowi to, że spośród dziewięciuset mieszkańców aż trzystu skończyło sto lat! Tak, tak – jedna trzecia populacji to stulatkowie.

Nic dziwnego, że Acciaroli przyciągnęło uwagę nie tylko turystów, lecz przede wszystkim naukowców. W tym – kardiologów z dalekiej Kalifornii. Badania trwają, ale już teraz można usłyszeć, że o długowieczności mieszkańców decyduje kombinacja trzech czynników.

Po pierwsze – dieta. W Acciaroli konsumuje się olbrzymie ilości anchois i rozmarynu. Jedno i drugie ma zbawienny wpływ na serce, układ krążenia i nie tylko.

Po drugie – geny. O ile każdy z nas może zdrowo się odżywiać, to tutaj możemy mieszkańcom Acciaroli jedynie pozazdrościć. Szczęściarze długowieczność odziedziczyli po przodkach.

Po trzecie – tryb życia. I wcale nie chodzi o uprawianie sportu. Wręcz przeciwnie, amerykańscy badacze zaobserwowali, że ludzie w Acciaroli nie są aktywni. Żyją powoli, nie przemęczają się, zawsze są uśmiechnięci i zrelaksowani. Ale kto by nie był, mieszkając w Kampanii…

Wioska stulatków Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.