Wiktoriańska szklarnia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wiktoriańska szklarnia

W słynnych londyńskich ogrodach, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, otwarto po pięcioletniej renowacji jedną z największych lokalnych atrakcji.

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew to rozległy kompleks, ulokowany w południowo-zachodniej części brytyjskiej stolicy. Nie tylko oaza zieleni, ale także botaniczna placówka naukowa o międzynarodowym znaczeniu. Znajdziemy tu szereg szklarni, spośród których za najciekawszą należałoby uznać Temperate House – największy tego rodzaju obiekt z czasów wiktoriańskich.

Wybudowana w 1860 roku szklarnia o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych ma swoje lata i dlatego konieczny był jej gruntowny remont. W trakcie prac wycenionych na czterdzieści milionów funtów obiekt został praktycznie rozebrany na kawałki – na kilkadziesiąt tysięcy kawałków! Niektóre wyczyszczono, inne naprawiono, część trzeba było wymienić. Wreszcie na powrót złożono wszystko w całość i Temperate House prezentuje się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Nawet gdy największa wiktoriańska szklarnia była w trakcie remontu, Królewskie Ogrody Botaniczne przyciągały milion turystów rocznie. Teraz zarząd kompleksu spodziewa się jeszcze więcej gości i z myślą o nich planuje już szereg letnich imprez. Gdybyście zatem w najbliższych miesiącach zawitali do Londynu, to wiecie już, gdzie najlepiej odsapnąć od wielkomiejskiego chaosu.

Wiktoriańska szklarnia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.