Wikingowie w Anglii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wikingowie w Anglii

Skandynawscy wojownicy wracają na Wyspy Brytyjskie.

Wikingowie po raz pierwszy pojawili się na angielskich ziemiach pod koniec ósmego wieku. Kilkadziesiąt lat później zadomowili się w Yorku, który nazywali Jorvikiem, i do połowy dziesiątego stulecia rządzili okolicznymi ziemiami.

Tysiące pamiątek po tamtych czasach odkryto w roku 1976. Osiem lat później powstało w tym miejscu wypełnione eksponatami muzeum – Jorvik Viking Centre. Niestety w grudniu 2015 roku York nawiedziła powódź, a centrum wikingów było jednym z budynków, które ucierpiały najbardziej.

Remont kosztował cztery miliony funtów i trwał prawie półtora roku, ale teraz muzeum znów jest otwarte. Zwiedzając je, można przenieść się do Yorku sprzed ponad tysiąca lat. Można zobaczyć domostwa i warsztaty, podwórza i ogrody, a także mieszkańców dawnego miasta, w których wcielają się aktorzy.

Ba! Jorvik można nie tylko oglądać – można również posłuchać odgłosów średniowiecznego grodu, a nawet poczuć jego zapachy. Palone drewno, gotowane potrawy, ryby sprzedawane na targu… A wszystko prezentuje się jeszcze lepiej niż przed powodzią. Muzealnicy liczą więc na rekordową frekwencję w nadchodzących miesiącach.

Wikingowie w Anglii Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.