Wielki Mur kruszeje Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wielki Mur kruszeje

Wielki Mur to niesamowity zabytek, który jest o wiele milszym i potężniejszym symbolem niż masowa produkcja wszystkiego, co dostępne obecnie na naszym rynku. Poprzez Mur Chiny stają się niezwykłe, ciekawe, bo przypominamy sobie o historii potężnego kraju. O cieniach i blaskach.

Każdy, kto jedzie do Chin chciałby go zobaczyć, dotknąć, przekonać się, czy naprawdę jest tak wielki i majestatyczny. Jest… Pytanie, na jak długo? Wielki Mur znika. Niszczeje. Dlaczego?

Konserwatorzy nie potrafią zadbać o tak wielki obiekt. Złodzieje świecą triumfy, rozbierając cegły. Ciekawe, za ile można kupić kawałek słynnego muru? Podpowiemy: 40-50 juanów za sztukę, a więc około 25-30 PLN. Do tego wszystkiego przyczynia się jeszcze sama pogoda: opady deszczu, wiatr – naturalne przyczyny „przemijania” budowli. To nie wszystko, ostatnio chińskie media doniosły, że w chińskiej miejscowości Xinxing kawałki muru zostały użyte jako… kruszywo do wyrównania drogi. Władze lokalne zostały za to ukarane grzywną.

pin

Jak wygląda „stan obecny”? 2 000 km muru już nie istnieje. Ulewne deszcze nie ustają w staraniach, aby szkody narastały. Mur jest w złym stanie i trudno patrzeć na to, że… właściwie nic się z tym nie robi. Od 2006 roku teoretycznie ktoś ma czuwać nad Murem. Praktycznie budowla pochodząca z czasów dynastii Ming jest pozostawiona sama sobie i musi sobie radzić na łasce i niełasce pogody, złodziei i turystów.

pin

Tymczasem rzut oka na tego kolosa, niesamowitą spuściznę przodków, równie wspaniałą jak Koloseum, choć nieporównywalną do niczego innego, daje do myślenia. Może Chińczycy jednak dadzą radę i ochronią narodowy skarb…?

My na pewno zobaczymy Wielki Mur – jeszcze zdążymy! Dołączycie do nas?

Chiny

Wielki Mur kruszeje Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com