Wiedeń na liście Zagrożonych Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wiedeń na liście Zagrożonych

Wiedeń, czyli jedna z najpiękniejszych wizytówek Europy. Zabytki tego wspaniałego miasta wydają się być bezpieczne, ale pozory mylą. W ubiegły czwartek zabytkowa część miasta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Powód? Plany rozbudowy, stawiania nowoczesnych budynków oraz przebudowy tych, które już istnieją. Projekt Ice skating Club Vienna – Vienna Conzerthaus – Hotel Intercontinental jest jednym z tych, który nie uwzględnia zaleceń odnośnie wysokości budynków, a to z kolei zaburza zabytkową infrastrukturę Wiednia.

Problem jest o wiele szerszy. Decyzje UNESCO w sprawie Wiednia były już podejmowane kilkakrotnie, ale póki co – nie przekuwały się na realne działanie.

Wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu poparły takie kraje, jak Polska, Portugalia i Finlandia. Ochrona krajobrazu w Wiedniu powinna być priorytetem. Władze miasta, choć wielokrotnie wzbraniały się przed wpisywaniem Wiednia na listę Zagrożonych, nie podjęły właściwie żadnych kroków, aby dostosować się do zaleceń komisji.

Trzymamy kciuki, że planowana rewitalizacja centrum nie dojdzie do skutku. Nowoczesne wieżowce muszą ustąpić miejsca perłom architektury!

Wiedeń na liście Zagrożonych Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com