Wenecki karnawał Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Wenecki karnawał

We włoskim mieście trwa uliczna zabawa, która ma już tysiąc lat tradycji.

W Republice Weneckiej, do końca osiemnastego wieku będącej niepodległym państwem, karnawał urządzano po to, by zmniejszać społeczne napięcia pomiędzy bogatym i dzierżącym władzę patrycjatem a biednym pospólstwem, z którym nikt się nie liczył. Wszyscy zamaskowani uczestnicy ulicznej zabawy chociaż na pewien czas stawali się równi.

Dziś Wenecja jest częścią większego państwa i nie rządzą nią patrycjusze. Ale karnawałowa tradycja jest podtrzymywana – wraz z jej najważniejszym elementem: słynnymi maskami weneckimi. Tak jak przed wiekami, w karnawałowej maskaradzie uczestniczą tłumy, choć współcześnie są to głównie przyjezdni.

Najważniejsze miejsce to Plac św. Marka, który staje się największą chyba salą balową Europy. W tym roku, tak jak zawsze, wszystko rozpoczęło się tu od lotu anioła. Czy też, już bardziej dosłownie, od tego, że z dzwonnicy zjechała na linie pięknie wystrojona dziewczyna. Potem, również tradycyjnie, na weneckich kanałach odbyła się parada łodzi.

Przypomnijmy, że karnawał potrwa w Wenecji do końca lutego. Choć jego najbardziej spektakularne elementy już za nami, to wciąż jeszcze można się tam wybrać, by poczuć karnawałową atmosferę, nieporównywalną z niczym innym.

Wenecki karnawał Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.