Warto czekać 150 milionów lat! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Warto czekać 150 milionów lat!

Mówi się, że na wartościowe rzeczy warto czekać. Na majestatyczne pasmo górskie El Torcal w andaluzyjskiej miejscowości Antequera trzeba było czekać aż 150 milionów lat. Było warto.

El Torcal znajduje się w samym centrum Andaluzji, tylko 45km od Malagi. Swój niepowtarzalny, nieco kosmiczny wygląd zawdzięcza jednoczesnej działalności wielu różnych czynników zewnętrznych, przede wszystkim wody i wiatru. Dziś ten rezerwat przyrody mieści jedne z najbardziej zaskakujących formacji krasowych w Europie.

Cały obszar dzisiejszego parku jeszcze 150 milionów lat temu znajdował się pod wodą. Gwałtowne ruchy skorupy ziemskiej wypchnęły dno morskie formując góry i wzgórza (Camorro de las Siete Mesas – najwyższy szczyt mierzy 1336m n.p.m.), które rzeźbione deszczami i wiatrem pozostawiły jedna z najbardziej niesamowitych scenerii na świecie.

Najwcześniejsze dowody ludzkiej działalności na tym obszarze można znaleźć w okolicach jaskini Cueva del Toro. Poszczególne malowidła oraz szczątki znalezione w okolicznych ziemiach wskazują na stosunkowo wczesne osadnictwo, które pojawiło się w Epoce Miedzi. Ten okres w historii Antequery ma szczególne znaczenie, bo w okolicach miasta znajdują się dolmeny właśnie z tej epoki, a które kilka tygodni temu dodane zostały do listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Torcal2

Pomimo trudnych warunków i stosunkowo dużej wysokości rezerwat cieszy się dużą bioróżnorodnością. Pośród formacji krasowych bujnie rozwija się niemal tropikalna roślinność, odnotowano tu ponad 30 gatunków storczyków! Warto mieć oczy szeroko otwarte i często spoglądać w górę, zwłaszcza ze względu na wypatrujące łatwych łupów sępy i orły przednie. Największą i najbardziej widoczną populacją ssaków są bez wątpienia dzikie kozice iberyjskie. Przyglądają się turystom ze szczytów i wydają się być wszędzie.

Spacery po El Torcal

W rezerwacie istnieją trzy trasy, które można przejść podczas wizyty: zielona, żółta i czerwona. W celu ochrony flory i fauny czerwony szlak (4,5 km) jest w strefie zamkniętej i można go zwiedzać tylko z przewodnikiem. Szlak zielony i żółty bez problemu przejdziemy sami. Ten pierwszy liczy 1,5 km i do jego pokonania wystarczy około 30 minut, żółty to już 3 km i odpowiednio około godzina wędrówki. Obie ścieżki zataczają krąg i kończą się przy punkcie widokowym Mirador Las Ventanillas, tuż obok Centrum dla odwiedzających.

dolmeny

Brak świateł w okolicy oraz wysokość (1200m) sprawiają, że to doskonałe miejsce na obserwowanie nocnego nieba. W lecie organizowane są specjalne wieczorne spotkania zrzeszające miłośników ciał niebieskich. Sierpniowe noce w el Torcal to idealny moment do wypowiadania życzeń obserwując spadające gwiazdy podczas deszczu perseidów, znanych jako łzy Świętego Wawrzyńca.

Warto czekać 150 milionów lat! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Monika Rząca

Absolwentka studiów dziennikarskich. Uzależniona od hiszpańskiej kultury, czerwonego wina i queso curado.