a

Wakacje z pszczołami

Wiecie, że jest coś takiego jak pszczela turystyka? Liderem tej branży chce być Słowenia.

Miodowe masaże, pszczela aromaterapia i rzeźbienie z pszczelego wosku. Miodowe napoje, słodycze i wypieki. Takie rzeczy oferuje kraj, w którym na tysiąc mieszkańców przypada aż pięciu pszczelarzy, co stanowi światowy rekord. Kraj, z którego pochodzi drugi najbardziej popularny podgatunek pszczół: krainka, ceniona za sprawność w obronie przed innymi owadami, a jednocześnie za brak agresywności wobec ludzi.


W Słowenii, bo o niej mowa, hotele zdobywają oznaczenia nie tylko w formie gwiazdek, ale także pszczółek – o ile związane są jakoś z pszczelą turystyką. Organizowane są wycieczki pszczelim szlakiem, po których wypoczywa się w miodowych spa albo… drzemie się na szczycie wielkich uli. W programach wycieczek jest także malowanie folklorystycznych obrazków na ulach zgodnie z kilkusetletnią tradycją.

Dodajmy jeszcze, że to z inicjatywy Słoweńców obchodziliśmy w tym roku po raz pierwszy Dzień Pszczoły. Przypada on na 20 maja, czyli dzień urodzin Antona Janšy, XVIII-wiecznego pszczelarza i malarza słoweńskiego, który założył pierwszą na świecie szkołę pszczelarstwa. Jeśli więc nie boicie się pszczół, to już wiecie, gdzie wybrać się na wycieczkę. A jeżeli się boicie… to może pora przekonać się, że nie są takie groźne?

Wakacje z pszczołami Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.