W zgodzie z tradycją. Namibia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

W zgodzie z tradycją. Namibia

Afrykańskie plemię – to brzmi egzotycznie, ale nie dajmy się zwieść – ci ludzie stawiają na tego rodzaju życie, bo to ich wybór. Ich wartości, kultywowane od pokoleń i pielęgnowane przez kolejne pokolenia. 

 

 

Życie wioski jest doskonale zorganizowane, a mieszkańcy cały czas korzystają z niskich domków, wykonanych z gliny i krowiego łajna. Dachy zrobione są z mocno ubitej trawy. Przybycie do wioski ułatwia obecność przewodnika, który zna mieszkańców i wie, na co może sobie pozwolić.

Zdjęcia? Mile widziane, bo kobiety Himba bardzo lubią fotografie – to świetne modelki. Chociaż dobry zwyczajem jest zapytać.

 

 

Lud Himba zajmuje się pasterstwem, a ich największym skarbem są krowy, które trzyma się w zagrodach. Dla nich to świętość. Lud Himba uważa, że bez krów byłby niczym. To właśnie z powodu zwierząt plemię prowadzi koczowniczy tryb życia – najważniejsze, by znaleźć wodę, choć nie tylko – ważne są również pastwiska.

 

 

Dla mieszkańców wioski, oprócz krów, najważniejszy jest święty ogień. Palenisko tli się leniwie przez całą dobę, a mężczyźni dbają, by żar nie zgasł, bo Święty ogień ma za zadanie ułatwić kontakt z przodkami.

W zgodzie z tradycją. Namibia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com