W trzy godziny do USA Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

W trzy godziny do USA

Boom XB-1 to samolot, który z naddźwiękową prędkością przelatywać ma nad Atlantykiem. Bilety, jak zapowiadają konstruktorzy, wcale nie będą kosztowały fortunę.

Dzisiejsze samoloty pasażerskie latają z prędkością nieco powyżej tysiąca kilometrów na godzinę. W latach 1976-2003 dwa razy szybciej mknął słynny Concorde, ale jego użytkowanie stało się już na tyle kłopotliwe i drogie, że naddźwiękową legendę uziemiono na dobre. Teraz jej miejsce zająć ma model XB-1, produkt firmy Boom Technology.

https://www.youtube.com/watch?v=nJkM-ykKRxg

Pięćdziesięciu pasażerów wyleci nim prawie dwadzieścia kilometrów ponad powierzchnię Ziemi i w trzy i pół godziny dostanie się z Londynu do Nowego Jorku. Podróż kosztować ma tyle, co biznes klasa w zwykłym samolocie.

Kiedy będzie to możliwe? Raczej nie w ciągu najbliższej dekady. Na razie zmontowano tylko XB-1 Baby Boom, czyli malutką, ledwie sześciotonową wersję do testów, które rozpoczną się w przyszłym roku.

W projekt zainwestował brytyjski miliarder Richard Branson, który dla swojej linii Virgin Atlantnic zamówił dziesięć pierwszych XB-1. Już teraz pojawiają się kolejne zamówienia. Szacowana cena gotowego modelu to dwieście milionów dolarów, ale eksperci twierdzą, że jest mocno zaniżona.

W trzy godziny do USA Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.