Uwaga, robot! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Uwaga, robot!

Firma Knightscope z Doliny Krzemowej skonstruowała roboty, które mają pilnować bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Elektroniczni stróże prawa już rozpoczęli patrolowanie kalifornijskich ulic.

Wysokie na półtora metra i ważące 150 kg roboty wyglądają niegroźnie. Budzą sympatię w przechodniach, którzy obejmują je i robią sobie „selfie”.  Ale tak naprawdę maszyny realizują bardzo ważne zadania.

Roboty widzą, słyszą, a nawet – posiadają elektroniczny węch. Podczas patroli na bieżąco zbierają i analizują dane. Jeżeli dojdą do wniosku, że gdzieś łamane jest prawo albo ludziom grozi niebezpieczeństwo, natychmiast informują odpowiednie służby. Same nie interweniują, potrafią jednak rejestrować i przekazywać przebieg każdego zdarzenia. Zwrócą uwagę na najdrobniejszy szczegół – na każdą twarz, na każdy numer rejestracyjny.

Ci elektroniczni strażnicy pojawiają się też ostatnio w wielkopowierzchniowych sklepach, biurowcach czy na kampusach akademickich, gdzie pomagają ochroniarzom. Sprawdzają się w swojej roli i wzbudzają coraz większe zainteresowanie, lada moment będzie można natknąć się na nie poza Kalifornią. Cóż, oto kolejne wizje twórców science fiction stają się elementem naszej rzeczywistości.

Uwaga, robot! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.