Uśmiechnięty paszport? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Uśmiechnięty paszport?

Zazwyczaj na zdjęciach robionych do paszportu wyglądamy… fatalnie. Cóż, takie są przepisy, ale jak pokazują badania – nikt nie chce wyglądać zbyt poważnie! A do tego, to właśnie uśmiech okazuje się być najbardziej rozpoznawalny.

Badania przeprowadzone przez Wydział Psychologii Uniwersytetu w Yorku miały na celu sprawdzenie, czy zdjęcie uśmiechniętej osoby łatwiej dopasować do jej wizerunku, a także czy łatwiej odróżnić ją od kogoś o podobnym wyglądzie.

pin

Zespół – prowadzony przez dr. Milę Milevę – przeprowadził w sumie trzy badania, aby sprawdzić, jakie są realia. W jednym z nich 40 osób zostało poproszonych o dopasowanie 60 neutralnych twarzy – takich jak zdjęcia paszportowe – z uśmiechem odsłaniającym zęby i z uśmiechem z zaciśniętymi wargami.

W innym teście 34 osoby badane miały dopasować do siebie zdjęcia, widząc tylko dolną połowę twarzy. Jak się okazało, dopasowanie dwóch zdjęć tej samej osoby było wyższe w przypadku uśmiechów – o 9% w przypadku uśmiechniętych zdjęć przy porównywaniu dwóch zdjęć tej samej osoby i o 7% w przy porównaniu dwóch różnych, ale podobnie wyglądających osób.

pin

Czy to coś zmieni w polityce paszportowej? Niestety, na razie nie ma planów, aby zmieniać zdjęcia na te „uśmiechnięte”, ale jest to wstęp do myślenia o nowych zasadach. Dobrym rozwiązaniem byłoby zamieszczanie dwóch zdjęć, aby urzędnicy paszportowi mogli mieć porównanie.

pin

Uśmiechnięty paszport? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com