Urugwajski emeryt i tablet Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Urugwajski emeryt i tablet

Ekipa goforworld.com ruszyła na pierwszą w tym roku wyprawę. Dzisiaj z warszawskiego Okęcia wylatuje do Ameryki Południowej. Czeka ich lądowanie w przecudownym (jak już ustaliliśmy) Buenos Aires. Ale przed nimi także Urugwaj. Jeszcze niedawno byli tam nasi podróżniczy przyjaciele, Intoamericas.com. Śledząc ich trasę, można dowiedzieć się wiele… Na przykład o postępowych seniorach z Montevideo.

Maja i Szymon, jak zawsze docierają do sedna sprawy i wyciągają na wierzch historie, które niosą ze sobą ciepło, nadzieję, pasję. Postępowi emeryci z Urugwaju? To dopiero news.

Nelly ma 65 lat, mieszka na cichym osiedlu w dzielnicy Penarol na obrzeżach Montevideo, udziela się w lokalnej grupie emerytów. Jako jedna z pierwszych otrzymała tablet w ramach urugwajskiego programu Ibirapitá. Urządzenie w zielonym etui leży na honorowym miejscu stołu w ciemnym salonie[1].

Tak czytam na blogu i uśmiecham się w duchu. Sprawa dotyczy spełnionej obietnicy Tabaré Vázqueza, który w trakcie swojej kampanii prezydenckiej obiecał tablet dla każdego emeryta. Pomysł oczywiście rozbawił internautów, ale troska wydawała się być szczera.

Wiem, że ten pomysł naraża mnie na śmieszność w niektórych środowiskach. Ale myślę o własnej siostrze, która w zimowy, deszczowy dzień siedzi sama w domu, a mogłaby oglądać filmy lub czytać gazety, a może nawet odnaleźć starych przyjaciół.

I tak się stało. W czerwcu 2015 roku tablety zaczęły trafiać do seniorów, a w 2020 liczba obdarowanych ma sięgnąć 300 tysięcy.

Maja i Szymon odnaleźli szczęśliwych seniorów, którzy potwierdzają, że zainteresowanie jest spore:

– Sąsiadka, kiedy tylko chce, dzwoni na Skypie do syna, bo ten pracuje w Hiszpanii. Inna zaczęła dziergać dzięki filmikom z YouTube. Wszystkim nam tablety pozmieniały życie. Organizujemy sobie spacery, bierzemy koce, napoje i ciastka, często robimy zdjęcia tabletem do naszej lokalnej gazetki. Jesteśmy starzy, ale nie poddajemy się technologii.

Piękne…

[1] Wszystkie cytaty za: Urugwajscy emeryci dają lajki, intoamericas.com

Urugwajski emeryt i tablet Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com