Uratować rafę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Uratować rafę

Naukowcy pracują nad projektem, który pomóc ma w ocaleniu Wielkiej Rafy Koralowej, niszczonej przez zmianę klimatu w zastraszającym tempie.

W ostatnich latach obumarło kilkaset tysięcy kilometrów kwadratowych tego wyjątkowego ekosystemu, znajdującego się nieopodal północno-wschodniego wybrzeża Australii. Wszystko przez coraz cieplejszą wodę oraz przez promienie słoneczne. Tylko co na to poradzić? – głowią się zarówno ekolodzy, jak i przedstawiciele branży turystycznej. Bo rafa to magnes na wczasowiczów.

Stworzymy osłonę przeciwsłoneczną – wymyślili naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne i Australijskiego Instytutu Biologii Morskiej. Tylko z czego, hm… Może z warstwy węglanu wapnia? Ale takiej naprawdę cieniutkiej warstwy, dziesiątki tysięcy razy cieńszej od ludzkiego włosa!

Jak wykazały testy laboratoryjne, już tak minimalna warstewka zmniejsza pochłanianie światła przez rafę o jedną trzecią. Co ważne, nie mając przy tym szkodliwego wpływu środowisko. Jej rozprowadzenie i utrzymanie ponad całą Wielką Rafą Koralową to niełatwe zadanie, ale badania nad możliwością wprowadzenia projektu w życie trwają.

Uratować rafę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.