Uluru będzie bezpieczne Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Uluru będzie bezpieczne

Uluru, niezwykła, australijska formacja skalna, zachwyciła podróżników goforworld.com w trakcie tegorocznej wyprawy [galeria]. Dotychczas podróżnicy chętnie wspinali się na sam szczyt, jednak od 2019 nie będzie już takiej możliwości.

Właściciele i menadżerowie Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta w Australii ogłosili, że od października 2019 turyści nie będą mogli wchodzić na Uluru, liczące sobie 300 m wysokości i około 8 km obwodu. Decyzja ta została podjęta jednogłośnie, bo obecnie wspinaczki zagrażają środowisku naturalnemu, są także przyczyna wypadków, a nawet? śmierci. Przewodniczący zarządu, Sammy Wilson wyjaśnił, że Uluru jest niesamowicie ważnym, świętym miejscem dla Australii, a nie parkiem rozrywki i Disneylandem. Dodał również, że podróżnicy nadal będą mogli podziwiać Uluru z bliska.

Turyści od lat łamią zakaz wspinaczki na Uluru, ignorując prośbę o poszanowanie tradycji i kultury Aborygenów. Oficjalny zakaz ma ukrócić problem raz na zawsze. Oficjalnie wejdzie on w życie 26 października 2019 roku, dokładnie 34 lata od momentu, w którym Uluru zostało zwrócone prawowity, właścicielom, czyli plemieniu Anangu. Dla nich wspinanie się na skałę oznacza symbol inicjacji. Przez lata musieli godzić się z faktem, że turyści łamią ich prośbę o pozostawienie Uluru w spokoju.

Warto szanować niezwykłą górę, chociażby po to, aby móc do niej wracać jak najczęściej. My planujemy zobaczyć ją jeszcze nie raz!

Uluru będzie bezpieczne Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com