Uliczna biblioteka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Uliczna biblioteka

W jaki sposób odciągnąć uwagę przechodniów od telefonów komórkowych? Architekci znaleźli na to ciekawy sposób w bułgarskim mieście Warna. Miejsca, otwarta biblioteka wzbudza zainteresowanie!

Biblioteka o nazwie „Rapana” jest zawsze otwarta i zapewnia możliwość zatrzymania się choć na chwilę, by poczytać książkę.

W dzisiejszych czasach życie młodych ludzi opiera się prawie całkowicie na erze cyfrowej – mówi Boyan Simeonov, jeden z twórców biblioteki. To zmniejsza popularność książek wśród tego pokolenia. Postanowiliśmy zrobić, co w naszej mocy, aby choć częściowo rozwiązać ten problem, budując uliczną bibliotekę.

Zespół wybrał Warnę, urocze nadmorskie miasto na wschodnim wybrzeżu, jako scenerię dla ciekawego projektu. Warna znajduje się nad morzem i jest często nazywana „morską stolicą Bułgarii „. To główny powód, dla którego konstrukcja przypomina muszlę ślimaka morskiego; projekt został zainspirowany naturą i jej organicznymi kształtami. Instalacja uwzględnia najważniejsze aspekty miasta – morze i jego wartość dla mieszkańców Warny. Abstrakcyjna konstrukcja rozwija się z jednego punktu centralnego i rozwija się w półokręgu, tworząc jednocześnie przestrzeń publiczną i półki na książki.

Biblioteka uliczna została zbudowana z 240 drewnianych kawałków i jest w stanie pomieścić 1500 książek. Jak widać na zdjęciach – to strzał w dziesiątkę!

Uliczna biblioteka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com