U nas prawie lato, w Australii już zima! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

U nas prawie lato, w Australii już zima!

W czasie, gdy u nas wiosna właśnie ustępuje latu, w Australii zagościła zima! Jak to jest z tą zimą w tamtej części świata? Czy jest ciepła i przyjemna?

Nasza australijska przewodniczka, Julia, pisze na swoim blogu Where is Juli + Sam:

Przecież cały świat myśli, że w Australii to zawsze jest ciepło. Nie jest.
Jak jest zima to nie jest ciepło, a zima jest od czerwca do września. Jeśli w polskie lato wybieracie się do Australii, weźcie koniecznie czapki i wełniane skarpety.

Choć zimą w Australii nie brakuje słońca, to jednak nie grzeje ono tak samo, jak w sezonie letnim. A zmarzluchy mają na co narzekać, bo w domach nie montuje się zazwyczaj ogrzewania, nikt również nie myśli o skutecznym uszczelnianiu okien i drzwi. Pozostają koc i gorąca herbata.

 

Fot. Fezbot2000, unsplash.com. Hotham Heights, Australia

 

Australijska zima trwa od czerwca do końca sierpnia, a najzimniejszym miesiącem jest lipiec, zwłaszcza na południu kraju. Średnie temperatury w Sydney to 9-16 stopni, a w Melbourne 7-14 stopni. Choć za dnia może być całkiem ciepło, to jednak gdy słońce zachodzi, temperatury spadają mocno w dół. Czapka i szalik podczas porannego wychodzenia do pracy bywają niezbędne! Za to w Cairns, na północy stanu Queensland, średnia temperatura to 17-26 stopni, czyli idealny czas na wakacje w tym regionie. Zimą warto też odwiedzić Darwin i Park Narodowy Kakadu. Przyjemnie będzie również na Outbacku, chociaż tu w nocy temperatury potrafią spadać do zera (to tereny pustynne i półpustynne).

A co ze śniegiem? Zdarza się! Nie jest to aż tak niezwykły widok, zwłaszcza na południu. Śnieżnej pogody należy szukać w Górach Śnieżnych, Alpach Australijskich i High Country w Wiktorii (dobre kierunki na narty), czy na Tasmanii. Ale białych płatków można się również spodziewać np. Górach Błękitnych, położonych godzinę drogi z Sydney.

 

 

Ludzie żartują, że domy w Australii zrobione są z papieru. Coś w tym jest, bo w zimowe miesiące można wymarznąć i jedynym rozwiązaniem okazują się przenośnie piecyki lub budowa kominka.

U nas prawie lato, w Australii już zima! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!