Tylko ich ręce i nogi Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Tylko ich ręce i nogi

Dziewięćset metrów pionowej ściany. Bez żadnych wspomagaczy, tylko ich ręce i nogi. Słynny El Capitan w jednym z najpiękniejszych parków narodowych USA, Yosemite, zdobyty. Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson potrzebwali 19 dni.

El Capitan to  jedna z najtrudniejszych tras wspinaczkowych świata. Wielu osobom udało się ją zdobyć ale obaj mistrzowie wdrapali się na te 900 metrów techniką free climbing. “Nie chodzi o zdobywanie, chodzi o spełnianie marzeń” – pisał Jorgeson na Twitterze. Na szczyt prowadzi wiele dróg ale panowie wybrali najtrudniejszą.

The last few days have been some of the most memorable climbing days of my life. Yesterday I finished the last…http://t.co/v7S9XDyFAb

— Tommy Caldwell (@tommycaldwell1) January 10, 2015

Jak to się robi? Kilka lat prób, spędzania na ścianie setek godzin, cierpliwość, pokora, odwaga i wiara, że wreszcie się uda. A niewielu wierzyło, że wejdą tą najtrudniejszą drogą korzystając tylko z mięśni.

To anyone writing about #dawnwall, this is not an effort to „conquer.” It’s about realizing a dream.

— Kevin Jorgeson (@kjorgeson) January 13, 2015

Nocowanie na linach podwieszonych do skał, nagrywanie video, tweetowanie, normalne życie współczesnego medialnego wspinacza. Na to się fajnie patrzy ale było ciężko.

@sword_duke, check the view: #askdawnwallpic.twitter.com/PQKONmkiqU

— Kevin Jorgeson (@kjorgeson) January 3, 2015

To w sumie kilkadziesiąt etapów, czasem kilkanaście podejść do trudnego odcinka trasy. Zdarzyło się, że pokonanie jednego z fragmentów drogi na szczyt zajęło tydzień. Poranione palce to była norma. Ból to była oczywistość. Ale nie poddawali się.

So proud of @TommyCaldwell1 and @KJorgeson for conquering El Capitan. You remind us that anything is possible. -bopic.twitter.com/XcDwHqv2ry

— The White House (@WhiteHouse) January 15, 2015

Jedzenie zjeżdżało do namiotu ze szczytu od kolegów z ekipy. Do wspinaczki Kevin i Tommy wykorzystywali też noc a właściwie temperaturę, która zapewniała im lepszą przyczepność do wymagającej ściany.

The #dawnwall is done. I want to thank everyone for their support but also ask #whatsyourdawnwall? You can do it.pic.twitter.com/yeSed708Rp

— Kevin Jorgeson (@kjorgeson) January 17, 2015

Zdjęcie, które daje nadzieję.

Autor Jarosław Kuźniar