• Cel podróży

  • Wyjazd

    28 kwietnia 2021
  • Powrót

    03 maja 2021
  • Odliczamy do wyprawy

    92 dni 16 godzin
  • Liczba dni

    6 dni
  • Cena bez biletu

    5300 PLN
  • Dostępna ilość miejsc

    8
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

  • Opiekę przewodnika – Karola Wójcickiego
  • Transport na miejscu
  • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych w komfortowych domkach w okolicy Selfoss (3 noce)
  • Nocleg i śniadanie w hotelu 3* w okolicy Jökulsárlón (1 noc)
  • Śniadanie w Dniu Energii
  • Atrakcje ujęte w Programie
  • Wstęp do Blue lagoon
  • Ubezpieczenie podróżne

Cena nie zawiera

  • Biletów lotniczych – służymy pomocą w zakupie
  • Wyżywienia nie ujętego w programie
  • Atrakcji nie zawartych w programie

Jadą z nami

Cześć! Macie ochotę na poznanie krainy wodospadów, lodu i gorących źródeł? Jesteście ciekawi, jak wygląda wielki gejzer i dlaczego lodowce mają paski, tak jak zebry? Wszystko to zobaczycie na pięknej wyspie, zwanej Islandią! O baśniowych krainach można czytać albo oglądać filmy. A może by tak pojechać tam i przekonać się na własne oczy?
Zapraszamy!

 

Ważne informacje

Wjazd i pobyt

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Z uwagi na przynależność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Stan ten nie zwalnia jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.
Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy. Podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu wiąże się z obowiązkiem dokonania rejestracji w Narodowym Rejestrze (www.skra.is).
Nie ma obowiązku meldunkowego w przypadku pobytu turystycznego.

Bezpieczeństwo

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Zachęcamy do śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

15 czerwca br. wznowione zostały międzynarodowe połączenia lotnicze na Islandię. Granice otwarte są dla obywateli UE/EOG, EFTA i Wielkiej Brytanii. Każda osoba przybywająca z zagranicy ma możliwość poddania się badaniom przesiewowym na COVID-19 po przekroczeniu granicy lub odbycia 14-dniowej kwarantanny. Testy przeprowadzane są na międzynarodowym lotnisku w Keflaviku oraz będą także dostępne w międzynarodowych portach morskich. Po tym jak podróżujący odbędzie test na granicy powinien się udać do miejsca zakwaterowania i czekać na wyniki, które powinien otrzymać elektronicznie w ciągu 5-8 godzin. Każdy podróżujący jest  zobowiązany do zainstalowania na telefonie aplikacji Ranking-C, która ma na celu śledziennie dróg zakażeń.  Jeśli któryś z pasażerów nie zgodzi się na pobranie próbek lub odbycie kwarantanny, zostanie wydalony z kraju.

 

Islandia jest krajem bezpiecznym, w którym nie istnieje szczególne zagrożenie przestępczością.

Zdrowie

Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nie ubezpieczonej są bardzo wysokie.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nie utwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę “off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Informacje dla kierowców

Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy (maksymalnie przez 6 miesięcy). Obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok i używanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) przewożone są w specjalnych fotelikach. W okresie zimowym bezwzględnie wymagane są opony zimowe, a w szczególnie trudnym terenie również łańcuchy. Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., 80 km/godz. na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym i 90 km/godz. na drogach asfaltowych poza obszarem zabudowanym. Islandzkie prawo zabrania jazdy samochodem poza wyznaczonymi drogami.

Cło

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:

– żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartość 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),

– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.

– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,

Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Przedmioty, których wwóz podlega ograniczeniom lub wymaga posiadania pozwolenia:

– telefony i inne wyposażenie telekomunikacyjne (nie dotyczy telefonów komórkowych GSM posiadających naklejkę CE lub jednego telefonu komórkowego GSM nie posiadającego naklejki CE ),

– dozwolony jest wwóz sprzętu i odzieży wędkarskiej oraz sprzętu i odzieży do jazdy konnej wcześniej używanego poza terenem Islandii (za wyjątkiem skórzanych siodeł, uzd, uździenic i batów/palcatów), pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb innych państw o wykonanej dezynfekcji. W przypadku nie posiadania stosownego zaświadczenia, przedmioty te będzie można wwieźć po dokonaniu uprzedniej dezynfekcji na koszt ich posiadacza),

– broń i amunicja (wwożenie tego typu przedmiotów jest dozwolone na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ islandzkiej policji). Posiadacz europejskiego pozwolenia na broń, może bez odrębnego pozwolenia wwieźć broń wyszczególnioną w tym dokumencie, o ile planowany pobyt w Islandii nie przekracza trzech miesięcy,

– zwierzęta domowe (wwóz jest możliwy tylko na podstawie pozwolenia wydanego przez MAST, islandzki urząd sanitarno-weterynaryjny, które jednocześnie obliguje do odbycia kwarantanny),

– dozwolony jest wwóz przez podróżnego niezbędnych lekarstw, w ilości wystarczającej na okres do 100 dni. Funkcjonariusz służby celnej może zażądać okazania stosownego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego konieczność stosowania danych lekarstw,

– dozwolony jest wwóz bez specjalnego pozwolenia: kwiatów ciętych do 25 szt., dozwolony jest również wwóz z Europy bez specjalnego pozwolenia w nienaruszonych opakowaniach producenta (w ilości ogółem do 2 kg): nasion, cebulek, kłączy, korzeni roślin, itp. oraz nie więcej niż 3 sadzonek roślin w doniczkach,

Przedmioty, których wwóz jest zabroniony:

– narkotyki i środki odurzające,

– tytoń do żucia i tabaka,

– surowe produkty żywnościowe: np. mięso i wędliny nie poddane przegotowaniu – zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, niepasteryzowane mleko i wyroby mleczne, surowe jaja, itp.

– różnego rodzaju broń, w tym noże i sztylety o ostrzu przekraczającym 12 cm, noże sprężynowe, kastety, pałki, kusze, kajdanki, itp.

Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

Można uzyskać zwrot podatku VAT za zakupione w wyznaczonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Islandii. Podstawą do ubiegania się o zwrot VAT przy wyjeździe z Islandii jest wydany przez sklep specjalny druk Tax Free, dowód zapłaty za towar, okazanie zakupionych przedmiotów w stanie nienaruszonym w zaplombowanym przez obsługę sklepu opakowaniu oraz dokument podróży.

Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is

Nie ma możliwości przywozu psa, kota czy fretki na podstawie tzw. europejskiego paszportu. Obowiązkowe jest uzyskanie zezwolenia na wwóz zwierzęcia do Islandii i zamówienie kwarantanny przed przyjazdem. Szczegółowe informacje na temat wwozu zwierząt można uzyskać w:

– Urzędzie ds. Żywności i Weterynarii: Icelandic Food and Veterinary Authority, Office of import and export, Stórhöfði 23, 110 Reykjavík, tel. +354 530 4800, fax. +354 530 4801, e-mail: mast@mast.is, strona internetowa: http://www.mast.is/english/frontpage/import-export/import/liveanimals/

– Ministerstwie Rybołówstwa i Rolnictwa: Ministry of Fisheries and Agriculture, Chief Veterinary Office, Skulagata 4, 150 Reykjavik, tel. 00354 545 83 00, faks 00354 552 11 60, strona internetowa http://eng.sjavarutvegsraduneyti.is

Przepisy prawne

Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień. W szczególności uprawnione są do kontrolowania pojazdów i osób nie tylko na przejściach granicznych, ale również na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. Noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz. W przypadku konfliktu z prawem karnym i zatrzymania przez policję każdy cudzoziemiec ma prawo do tłumacza i bezpłatnej pomocy adwokackiej.

Przydatne informacje

  • Islandia jest krajem o niezwykle czystej wodzie. Woda zimna z kranów nadaje się do spożycia bez przegotowania.
  • Działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Numer telefonu – 112.
  • Aktualne informacje w języku polskim o warunkach życia na Islandii można znaleźć na stronie http://www.mcc.is/polszczyzna/
  • Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią.
  • Należy pamiętać, iż obowiązują ograniczenia w obrocie walutami zagranicznymi (np. nie można swobodnie wymieniać waluty islandzkiej na inną walutę) . Kurs waluty jest ustalany centralnie i podlega sporym wahaniom.
  • Prowadzona w języku polskim strona internetowa www.informacje.is publikuje bieżące informacje dotyczące Islandii.
  • Miasto Reykjavik prowadzi stronę internetową w języku polskim, którą można otworzyć klikając na znaczek w polskich barwach narodowych na stronie www.reykjavik.is. Zawiera ona przydatne informacje dotyczące życia na Islandii oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w stolicy.
  • Osoby zamierzające przyjechać do Islandii w celu podjęcia pracy powinny uprzednio dokonać rozeznania na islandzkim rynku pracy i nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą. Przed przyjazdem należy również zadbać o wynajęcie mieszkania/noclegu. Osoby nie znające języka angielskiego muszą zdawać sobie sprawę, iż znalezienie zatrudnienia jest bardzo ograniczone.
  • W Centrum Międzykulturowym w Reykjaviku można otrzymać porady i informacje w języku polskim (telefon: 00354 530 93 00, www.ahus.is lub www.asetur.is, adres mailowy: asetur@asetur.is).
  • Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna.

Galeria



Inne wyprawy dla Ciebie

Namibia 🇳🇦

Namibia - proponowana trasa wyprawy.

Gruzja 🇬🇪

Gruzja - proponowana trasa wyprawy.

Alaska 🇺🇸

Alaska- proponowana trasa wyprawy.

Mogą Cię też zainteresować

Zarezerwuj miejsce












Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

1

Dzień 1: Początek przygody

Naszą podróż zaczniemy na lotnisku w Warszawie. Lot na Islandię trwa około czterech godzin. Choć rozpocznie się on wczesnym wieczorem, wraz upływem kolejnych minut ubędzie robiło się… coraz jaśniej! O tym dziwnym zjawisku pogadamy z Dzieciakami już na lotnisku. Nawet podróż samolotem może być cenną lekcją geografii!

 

 

Po przylocie do Reykjavíku (Keflavík International Airport), od razu przesiądziemy się do samochodu i ruszymy przez białą noc w kierunku Selfoss, miasta na południu Islandii. Nieopodal, na rozległej równinie, znajdują się nasze komfortowe domki. Pora odpocząć i zebrać siły przed pierwszym dniem przygody!

Nocleg w komfortowych domkach w okolicy Selfoss.

2

Dzień 2: Energia

Dziś, po nocnej podróży, możemy pospać chwilę dłużej. Po przebudzeniu zjemy solidne śniadanie, bo potrzebujemy mnóstwo paliwa… na dzień energii! To właśnie energia będzie hasłem przewodnim naszego pierwszego dnia na Islandii.

 

Razem z młodymi odkrywcami tropić będziemy potężne procesy kształtujące wyspę. Na początek zejdziemy do wnętrza wulkanu Grimsnes. Spokojnie, eksplodował ostatni raz 3500 lat temu! Dziś w jego kalderze zalega malownicze jezioro.

 

 

Następnie czeka nas wycieczka międzykontynentalna! Przez Islandię przebiega bowiem granica między płytą Euro-Azjatycką i Północnoamerykańską. Granicę tych dwóch potężnych kontynentów znakomicie widać na zdjęciach satelitarnych, a my wybierzemy się na krótki spacer dokładnie między nimi w obszarze zwanym Thingvellir.

 

 

Naszym kolejnym celem będzie malownicze, największe na Islandii, jezioro Þingvallavatn.

Później naciągamy kaptury na głowy! Nawet w pogodny dzień możemy zostać ochlapani wodą – wszystko za sprawą potężnego gejzeru Strokkur – ostatniego takiego gorącego źródła w Europie. Wybuchający co kilka minut gejzer wyrzuca na wysokość ok. 30 metrów słup wody o średnicy 3 metrów. Na ułamek sekundy przed eksplozją w źródle tworzy się przepiękna, błękitna kopuła wody. To jeden z najbardziej nieuchwytnych widoków na Islandii. Z naszym przewodnikiem na pewno go nie przegapicie – jest mistrzem świata w jej fotografowaniu!

 

 

Na sam koniec staniemy z potężną energią twarzą w twarz! Dotrzemy nad krawędź jednego z najpotężniejszych wodospadów Islandii, przez który w każdej sekundzie przepływa 400 metrów sześciennych wody. Zastanowimy się, czy ktokolwiek byłby w stanie ujarzmić tak potężną energię.

 

 

Wczesnym wieczorem wrócimy do naszych domków. Oby starczyło Wam sił, aby wsłuchać się w wieczorny śpiew ptaków 🙂

Nocleg w komfortowych domkach w okolicy Selfoss.

3

Dzień 3: Woda

Dzień zacznijmy łykiem zimnej wody z kranu – na dobry początek. Islandzka kranówka to woda z lodowców, naturalnie filtrowana przez warstwy skał lawowych. Nigdzie na świecie nie napijecie się wody z tak epicką historią!

Później wody będzie tylko więcej. Nasi odkrywcy wyruszą najpierw tropem najpiękniejszych islandzkich wodospadów. Odwiedzimy między innymi Seljalandsfoss i Skógafoss. Widok błękitnej ściany, spadającej z wysokości 60 metrów, będzie naprawdę niesamowity!

 

 

Zastanowimy się, skąd bierze się w nich aż tyle wody? Wespniemy się na szczyt jednego z nich, by poszukać odpowiedzi. To będzie wielka przygoda ze wspaniałą nagrodą.

Nasz przewodnik zabierze Was też sekretnymi ścieżkami do mniej popularnych, ukrytych wodospadów. Te przejścia znają tylko elfy… i Karol.

 

 

Więcej wody? Proszę bardzo!
Następnie wyruszymy nad brzeg potężnego Atlantyku. Stojąc nad jego brzegiem, po drugiej stronie horyzontu będzie tylko Antarktyda!

Odwiedzimy wielką czarną plażę Reynisfjara i potężny klif Dyrhólaey. W tych miejscach – jak nigdzie indzie – przekonacie się, że woda może być silniejsza od najpotężniejszych skał.

 

 

Wysokie klify na południowym brzegu Islandii to dom dla wielu nadmorskich ptaków. Spróbujemy wypatrzyć kilka ich gatunków.

 

 

Na kolacje nasz przewodnik zabierze Was do swojej ulubionej knajpki w małym miasteczku Vik. To tu, w czasie erupcji wulkanu Katla, powstaje niezwykłe zjawisko minitsunami, zwanego Jökulhlaup. Jego wyjątkowość polega na tym, że woda nie pochodzi z oceanu, a w efekcie jego nadejścia wokół tamtejszego kościółka tworzy się wyspa. Karol na pewno wszystko nam wyjaśni.

Nocleg w komfortowych domkach w okolicy Selfoss.

4

Dzień 4: Lód

To będzie iście arktyczny dzień! Po wczesnej pobudce wyruszymy w kierunku najpotężniejszego lodowca Europy – Vatnajökull. Na specjalne życzenie długą podróż umili Wam recital piosenek z Krainy Lodu w wykonaniu Karola Wójcickiego. On ma tę moc!

 

Zanim dotrzemy do takich ilości lodu, o jakich Wam się nawet nie śniło, odwiedzimy ciągnące się po horyzont pola lawowe Skaftárhraun. Powstały one po XVII wiecznej erupcji wulkany Katla. Ich widok trochę przeczy surowej historii tego miejsca. Wszystko za sprawą mchów, które porosły cały obszar. Czy pola lawowe można określić mianem „milusich”? Sami się przekonacie!

 

 

Następnie wyruszymy w górę jednego z najpiękniejszych kanionów świata – Fjaðrárgljúfur. Ściany, rzeźbionego na przestrzeni 2 milionów lat, kanionu miejscami mają nawet 100 metrów wysokości!

 

 

Przed nami już tylko lód! Niedaleko jęzory lodowca Vatnajökul zaczną dominować wygląd całego naszego horyzontu. Wybierzemy się na krótki spacer w pobliże jednego z nich. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego islandzkie lodowce są – niczym zebry – w paski. To będzie połączenie lekcji geografii i historii. 

 

 

Jeśli myślicie, że po tym wszystkim nic co lodowe Was nie zaskoczy, to nie doceniacie naszego przewodnika. W kilkadziesiąt minut zabierze Was na drugą stronę najwyższego wulkanu Islandii, Oræfajökull. Tam odwiedzimy jedną z największych islandzkich atrakcji – lagunę lodowcową Jökulsárlón! 

Potężne góry lodowe dryfują tam po oderwaniu od lodowca Vatnajökull. Każdego dnia to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Jedyną stałą są licznie je zamieszkujące foki. Absolutnie magiczna przestrzeń!

 

 

Zajrzymy też nad diamentową plażę, gdzie czarny brzeg pokryty jest tysiącami lodowych diamentów. Zaufajcie nam – to miejsce wygląda dokładnie tak, jak brzmi jego opis. Nieziemsko! 

 

 

Dziś nocujemy w hotelu w pobliżu Jökulsárlón. Przed snem poszukamy dzikich reniferów – ich stada często odwiedzają ten obszar.

5

Dzień 5: Sztuka i Blue lagoon

Po śniadaniu w hotelu wyruszymy w długą drogę powrotną do Reykjaviku. W jej trakcie będziemy mogli odkryć kolejne nowe miejsce lub odwiedzić ponownie Waszą ulubioną atrakcję z poprzednich dni. 

W stolicy będziemy tropić islandzką sztukę uliczną! Z aparatami w dłoniach poszukamy najpiękniejszych murali, czyli olbrzymich malowideł na budynkach.

 

 

Zobaczymy też wiele osobliwych pomników. Wierzcie nam lub nie, ale na jednym z nich jest imię i nazwisko naszego przewodnika. Ciekawe czy je odnajdziecie?

 

 

Na koniec dnia czeka nas ogromna frajda! Kąpiel w legendarnych gorących źródłach Blue Lagoon. Będziemy mieli chwilę na relaks i zabawę w wodzie, nad którą unosi się tajemnicza mgła… Tylko na Islandii można wziąć relaksującą kąpiel… w „odpadach” pracującej obok elektrowni termalnej!

 

 

Po kąpieli ruszymy w stronę lotniska.

 

 

To już koniec naszej niezwykłej przygody na Wyspie Lodu i Ognia. Pełni pozytywnej energii i nowych doświadczeń ruszymy do domów.

6

Dzień 5: Powrót do Polski

Wczesnym rankiem lądujemy w Polsce.