• Cel podróży

 • Wyjazd

  05 października 2019
 • Powrót

  15 października 2019
 • Odliczamy do wyprawy

  138 dni 11 godzin
 • Liczba dni

  11 dni
 • Cena bez biletu

  17 500 PLN
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasie: Busan – Jeju oraz Jeju -Seul
 • transport na miejscu
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych bez wyżywienia
 • ubezpieczenie KL: 30.000 €, NNW: 15 000 PLN, bagaż: 1000 PLN
 • opłatę obowiązkową na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
 • atrakcje w postaci: Góra Namsan, Pałac Gyeongbokgung, Pałac Changdeokgung, Pałac Changgyeonggung, królewskie nekropolie, rejs kutrem, świątynia Bulguksa, świątynia Seokguram, kompleks pałacowy Donggung, wizyta w wytwórni tofu, degustacja beopju, Busan Tower, Seongsan, Haenyeo, plantacja mandarynek, plantacja herbaty, Hallim Park, całodzienna wycieczka do DMZ

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa – Korea – Warszawa (służymy pomocą przy ich zakupie)
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • wyżywienia
 • atrakcji nieujętych w programie

Jadą z nami

Korea Południowa zachwyca, zdumiewa, wymaga poznania poza szlakiem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby poznawać ją z kimś, kto mieszka w Korei i obcuje z nią na co dzień. Taką osobą jest nasz przewodnik Szymon Brużewicz, który o swoich początkach opowiada: “Przez pierwsze miesiące Hye-Ryon (moja żona) prowadziła mnie wszędzie, dosłownie, za rękę i pomagała mi zrozumieć różnice kulturowe. Przyleciałem po raz pierwszy do Seulu nie jako turysta, lecz ze świadomością, że będę tutaj mieszkał”. Teraz pokaże nam najpiękniejsze zakątki Korei, zapraszając nas na naprawdę wyjątkową podróż.

Ważne informacje

Wjazd i pobyt

Polscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni (nie dotyczy wyjazdów w celach zarobkowych). Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport, wypełnioną kartę przekroczenia granicy oraz deklarację celną (formularze dostępne na pokładzie samolotu lub na lotnisku). W przypadku lotu transferowego z kraju, w którym występują choroby endemiczne należy wypełnić dodatkowy kwestionariusz o stanie zdrowia. Urzędnik imigracyjny może zapytać o cel podróży, prosić o wskazanie źródeł finansowania (jeżeli nie wynika to z przedstawionych dokumentów), czy o okazanie biletu powrotnego. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Od 1.01.2012 roku obowiązuje system biometrycznej identyfikacji, polegający na obowiązkowym pobieraniu odcisków palców oraz dokonaniu zdjęcia twarzy podczas przekraczania granicy. Z wymogu poddania się tej procedurze zwolnione są osoby poniżej 17 roku życia, urzędnicy zagranicznych rządów i organizacji międzynarodowych, wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin oraz osoby zaproszone przez szefów koreańskiej administracji centralnej.

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, choć jest to zalecane. Obowiązkowe są natomiast ubezpieczenia komunikacyjne.

Zdrowie

W Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi. Potwierdzenie posiadania odpowiednich szczepień nie jest wymagane przy wjeździe do kraju. Poziom opieki medycznej jest dobry. W języku angielskim bezproblemowo można porozumieć się jedynie w klinikach międzynarodowych. Ceny zależą od rodzaju placówki i świadczenia. W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty (bez zabiegów i leków) wynosi ok. 50 tys. KRW. (ok. 10 tys. KRW w innych klinikach). Dobowy pobyt w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę. W razie poważniejszych badań należy liczyć się z opłatą rzędu 500 tys. do 2 mln KRW. Koszt wizyty u dentysty w przypadku leczenia i wypełnienia jednego ubytku, to ok. 150 tys. KRW. Wszystkie ośrodki medyczne akceptują karty kredytowe. Większość leków jest na receptę. W przypadku drobnych dolegliwości można kupić stosowne leki po konsultacji z aptekarzem (ich koszt to 3-10 tys. KRW). Ceny leków podstawowych (np. proste antybiotyki) wynoszą ok. 20-30 tys. KRW. Leki produkowane przez międzynarodowe koncerny są dostępne. Miejscowe odpowiedniki mają zazwyczaj ulotki tylko w języku koreańskim. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. W okresie jesienno- zimowym powszechne są zachorowania na grypę.

W głównych miastach Korei Południowej (szczególnie Seul i Busan) występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Stan ten pogarsza się dodatkowo w okresie wiosny i wczesnego lata, gdy nad terytorium Korei nadciągają fale pustynnego żółtego pyłu, niosącego m.in. toksyczne substancje znad przemysłowych obszarów Chin. W tych okresach lokalne władze zalecają pozostanie w domach i zakładanie maseczek dla osób przebywających na zewnątrz. Zalecenia te dotyczą szczególnie dzieci, osób starszych i chorych.

Podróżowanie po kraju

Praktycznie nie ma – poza terenami baz wojskowych – ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Ograniczenia dotyczą podróżowania w tzw. Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa (JSA) w pobliżu linii demarkacyjnej między Republiką Korei i KRLD (DMZ). Wjazd do tej strefy wymaga zezwolenia. Są tam natomiast organizowane wycieczki grupowe (przez upoważnione biura podróży – koszt ok. 80 – 140 tys. KRW; wyjazd należy rezerwować na co najmniej jeden dzień wcześniej). Korea ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych. Dużym udogodnieniem w podróżowaniu po kraju jest sieć połączeń ekspresowych KTX (szybka kolej), która łączy największe miasta Korei (Seul, Daejeon, Daegu i Busan). Czas podróży z Seulu do Daejeon (1h), Daegu (1,5h) i Busan (2h). W dużych miastach (Seul, Busan, Daejon, Daegu, Gwangju) bardzo sprawnie funkcjonują linie metra. Podczas pobytu w Korei, najlepiej zaopatrzyć się w kartę T-money, która stanowi środek płatności jednocześnie za metro, autobusy i taksówki. Kartę można nabyć na stacjach lub w sklepach spożywczych. Wpłata środków na kartę jest możliwa tylko przy użyciu gotówki.

Informacje dla kierowców

Zgodnie z umową dwustronną między Polską a Republiką Korei kierowcy mogą przez rok od daty wjazdu posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy. Co do zasady, umowa przewiduje, że jeśli posiadacz prawa jazdy ustali miejsce zamieszkania na terytorium Korei, to uzyskuje prawo do wymiany prawa jazdy na krajowe, bez konieczności składania egzaminów teoretycznych i praktycznych. Szczegółowa treść Umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie wzajemnego uznawania międzynarodowych i wymiany krajowych praw jazdy z dn. 25-11-1998 roku jest dostępna na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku drobnych wypadków i kolizji drogowych praktykuje się rozliczanie szkód bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego; sprawa wymaga jedynie uzgodnienia między stronami. Wskazane jest wezwanie policji w celu uniknięcia nieporozumień. Sieć autostrad jest bardzo gęsto rozbudowana, jednak ze względu na znaczne natężenie ruchu należy liczyć się z powstawaniem wielokilometrowych korków, szczególnie w okresie świąt lub weekendów. Drogowskazy i informacje przy drogach są w większości dwujęzyczne (w językach koreańskim i angielskim).

Cło

Zwierzęta, mięso i produkty mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego, nabiał, jajka, produkty jajeczne, pokarmy dla zwierząt, rośliny, nasiona, produkty rolne mogą być wwożone do Korei tylko przy spełnieniu określonych kryteriów i przejściu kwarantanny. Niedozwolone jest wwożenie na terytorium Republiki Korei świeżych owoców, fasoli, orzechów, batatów (słodkich ziemniaków), ryżu. Szczegółowe zasady dostępne są na stronach internetowych lotnisk międzynarodowych lub Animal and Plant Quarantine Agency (QIA). Koty lub psy starsze niż 90 dni powinny mieć obowiązkowo wszczepione mikroczipy o określonych parametrach. Pozostałe zasady co do produktów wwożonych na terytorium Korei można znaleźć na stronach Korea Customs Service. Zabrania się wwożenia narkotyków, materiałów wybuchowych, broni, broni chemicznej oraz innych przedmiotów niebezpiecznych dla ludzi, zwierząt, roślin albo stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Należy zadeklarować kwoty przekraczające 10 tys. USD. Bez zadeklarowania można wywieźć z Korei do 10 tys. USD. W przypadku wyższych sum (o ile nie były zadeklarowane przy wjeździe) należy przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu poświadczenie z Bank of Korea, że zostały tam legalnie zadeklarowane. Zwrot podatku VAT jest możliwy po spełnieniu następujących warunków: towar został zakupiony w wyznaczonych punktach sprzedaży, sprzedawca wystawił poświadczenie dokonania zakupu, wartość towaru przekracza 50 tys. KRW, zgłoszenie służbom celnym nastąpiło w terminie do 3 miesięcy od dnia zakupu. Po przedstawieniu organom celnym faktury oraz poświadczenia zakupu podatek VAT zwracany jest w gotówce (na lotnisku Incheon znajduje się specjalny punkt Global Refund) lub przekazywany jest na konto podane w poświadczeniu dokonania zakupu. Podatek VAT nie jest zwracany w przypadku zakupu broni, lekarstw, dzieł sztuki oraz usług.

Święta

Święta narodowe: 1 marca – rocznica powstania przeciwko okupacji japońskiej w 1919 r., 17 lipca – rocznica przyjęcia pierwszej demokratycznej konstytucji w 1948 r., 15 sierpnia – rocznica wyzwolenia spod okupacji japońskiej w 1945 r. oraz 3 października – rocznica założenia państwa koreańskiego przez legendarnego władcę Tanguna w 2333 r. p.n.e. Pozostałe dni wolne od pracy to: Nowy Rok (1 stycznia), Nowy Rok Księżycowy- Seollal (święto ruchome), Dzień Dziecka (5 maja), urodziny Buddy (święto ruchome), Czusok (święto ruchome), Boże Narodzenie (25 grudnia), dzień pamięci o poległych podczas służby oraz w walce za ojczyznę (6 czerwca), dzień języka koreańskiego (9 października).

Przydatne informacje

Przydatne numery telefonów: 119 – pogotowie ratunkowe, straż pożarna, 112 – policja, 1330 – informacja turystyczna, 120 – poradnia dla obcokrajowców zamieszkałych w Seulu (w języku angielskim), 1588-5644 – usługa telefonicznego tłumacza (m.in. język angielski) dla obcokrajowców w sytuacji awaryjnej (np. komunikacja z lekarzem w szpitalu itp.), 02-2299-1282 – biuro rzeczy znalezionych.

Telefony działające jedynie w sieci GSM nie będą funkcjonować – brak sieci GSM. Na lotnisku w Incheon w hali przylotów można wynająć koreański telefon komórkowy lub router (LG U+ Mobile Phone Rental) lub kupić kartę SIM (N Telecom lub EG SIM). Kartę SIM w EG SIM można również dostać w niektórych całodobowych sklepach usługowych w Seulu, np. GS25.

Urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 (banki do 16.30), urzędy pocztowe od 9.00 do 17.00. Sklepy zaczynają pracę o 10.00 i kończą ok. 23.00. Większość produktów pierwszej potrzeby można zakupić w całodobowych sklepach sieci GS25, Seven Eleven, Home Plus, Family Mart. Zwyczajowo przez jeden dzień w miesiącu zamykane są domy towarowe.

Międzynarodowy port lotniczy Incheon oddalony jest od stolicy o ok. 50 km. Szczegółowe informacje zawierające opis dostępnych środków transportu, sposobu zakupu biletów, ich ceny oraz zdjęcia znajdują się pod następującym linkiem:

http://english.visitkorea.or.kr/enu/TRP/TP_ENG_2_1.jsp (język angielski)

Rodzaje transportu z lotniska Incheon do Seulu:

 • Pociąg ekspresowy (Express Train): Lotnisko Incheon → Seoul Station 05:20 (pierwszy pociąg) – 21:50 (ostatni pociąg), co ok. 35 minut (przejazd bezpośredni). Czas przejazdu ok. 43 min. Dodatkowe informacje dostępne są stronie przewoźnika: http://www.arex.or.kr/main.do
 • Metro (All Stop Train): Lotnisko Incheon → Seoul Station 05:23 (pierwszy pociąg) – 23:40 (ostatni pociąg), co 6 do 12 minut (w drodze zatrzymuje się za 12 stacjach metra). Czas przejazdu ok. 58 min. Rozkład jazdy metra znajduje się tutaj: http://english.visitkorea.or.kr/enu/TRP/TP_ENG_6.jsp
 • Autobus (Airport Limousine): Bilety można kupić w kasach biletowych w hali przylotów (1F) przy wejściu nr 4 i 9. Kasjerzy posługują się językiem angielskim. Informacje o trasach autobusów dostępne są tutaj:http://www.airport.kr/pa/en/d/3/1/1/index.jsp Odjazd autobusów następuje ze stanowisk przy kasie biletowej. Kurs trwa ok. 80 minut.
 • Taksówka: Odległość z lotniska Incheon do stacji kolejowej Seoul Station to ok. 60 km. Cena przejazdu z lotniska do Seulu wynosi od ok. 55 000 KRW do ok. 75 000 KRW. Postój taksówek znajduje sięprzy hali przylotów (1F). Dostępne są następujące rodzaje taksówek: zwykła (regular taxi), o podniesionym standardzie (deluxe taxi), towarowa (jumbo taxi) oraz międzynarodowa (international taxi), którą obsługują kierowcy posługujący się językiem angielskim (można ją zamówi w biurze nr 23 i 46 w hali przylotów). W Korei powszechnie używana jest aplikacja KakaoTaxi. Po jej zainstalowaniu i wprowadzeniu punktu startowego i końcowego można wyszukać najbliższą taksówkę i ją zamówić.

Są także połączenia autobusowe do miast satelickich Seulu oraz większości miast Korei.

W Seulu najbardziej dogodnym środkiem komunikacji jest metro, którego bardzo dobrze rozwinięta sieć pozwala dotrzeć do każdej części miasta oraz miast satelickich stolicy.

Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, że Republika Korei jest dla turysty krajem dość drogim w porównaniu z innymi państwami Azji (z wyjątkiem Japonii).

Maksymalna kwota, która na miejscu może zostać wymieniona na KRW to 20 tys. USD (lub równowartość w innej walucie). Wymagane jest okazanie paszportu.

Nie wszystkie bankomaty akceptują zagraniczne karty. Bankomaty akceptujące zagraniczne karty powinny posiadać oznakowanie ‘Global ATM’ oraz możliwość zmiany języka obsługi. Korzystając z zagranicznej karty, bankomaty pobierają prowizję o wysokości ok. 3 USD niezależnie od wysokości wypłaty.

Gotówkę można wymieć na głównym dworcu w Seulu (Seoul Station) w: Woori Bank (piętro 2, codziennie 6:00 – 22:00), KB Bank (piętro B2, codziennie 6:00 – 22:00), IBK (piętro 2, codziennie 7:00 – 22:00). Usługi Western Union w Korei (przekazy pieniężne) dostępne są w wybranych placówkach następujących banków: KG????(KB Kookmin Bank), IBK ???? (IBK Industrial Bank of Korea), NH ???? (NH Nonghyup Bank), KEB ???? (KEB Hana Bank), ????(Daegu Bank). Szczegółu dostępne są tutaj: https://www.westernunion.com/KR/en/home.html

W Korei trzeba liczyć się z ograniczeniami w dostępie do produktów żywnościowych i potraw spoza tego kraju. Dotyczy to w szczególności mniejszych miast. Kuchnia koreańska ma wyraźną specyfikę (np. wiele potraw ostrych) i bywa niekiedy trudna do zaakceptowania, zwłaszcza przez dzieci. Należy o tym pamiętać, decydując się na wyjazd z opłaconymi świadczeniami na miejscu. Pokarm dla małych dzieci (np. kaszki, niektóre rodzaje mleka w proszku) mogą być trudno dostępne lub bardzo drogie.

Standardowo napięcie sieciowe wynosi 220 volt. Gniazdo elektryczne jest takiego samego typu jak w Polsce.

Dostępne są telefony publiczne na kartę lub monety. W wielu miejscach istnieje możliwość połączenia z Internetem, zarówno publicznym jak i w kawiarniach lub restauracjach. Na lotnisku w Incheon można wynająć telefon komórkowy gotowy do użytku na okres pobytu w Korei.

Latem w Korei panują trudne warunki klimatyczne: wysoka temperatura (do 35 st. C) oraz duża wilgotność powietrza powodują znaczne zmęczenie i mogą przysparzać kłopotów osobom chorym na serce lub mającym problemy z układem oddechowym. Zimą natomiast napływ bardzo suchego powietrza kontynentalnego może powodować zagrożenie dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. W ciągu całego roku częste są gwałtowne zmiany ciśnienia.

W głównych miastach Korei (Seul, Busan) występuje znaczne zanieczyszczenie powietrza, które wzrasta dodatkowo w okresie wiosny i wczesnego lata, gdy nad terytorium kraju nadciągają fale pustynnego pyłu niosącego toksyczne substancje znad przemysłowych obszarów ChRL (tzw. yellow dust).

Bezpieczeństwo

Półwysep Koreański jest miejscem nieustających napięć o charakterze politycznym i militarnym. Ich wzrost jest szczególnie odczuwalny w okresie świąt państwowych obchodzonych w Korei Północnej, północnokoreańskich testów rakiet balistycznych i prób jądrowych, amerykańsko – koreańskich ćwiczeń wojskowych (marzec-kwiecień oraz sierpień), a także bezpośrednio po trudnych do przewidzenia incydentach w strefie zdemilitaryzowanej.

W związku z powyższym zalecamy, aby przed wyjazdem do Korei Południowej, zarejestrować się w systemie Odyseusz, co w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej umożliwi nam nawiązanie szybkiego kontaktu. Osobom przebywającym w Korei Południowej sugerujemy bieżące śledzenie mediów lokalnych, komunikatów MSZ oraz informacji zawartych na stronie internetowej Ambasady RP w Seulu, gdzie znaleźć można m.in.: wytyczne dla obywateli UE w sytuacjach wyjątkowychlink do aplikacji umożliwiającej m.in. lokalizację najbliższych schronów na wypadek sytuacji wyjątkowychinstrukcję bezpieczeństwa w sytuacjach nadzwyczajnych. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej prosimy o stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych.

Dla turysty zagrożenie przestępczością jest niewielkie. Przypadki rozbojów, oszustw lub kradzieży są rzadkie. W Seulu i innych większych miastach są jednak dzielnice, w których warto zachować większą ostrożność. Należy przy tym pamiętać, że ewentualny kontakt z policją (liczne posterunki w miastach) jest utrudniony z przyczyn językowych.

Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wśród kierowców powszechnym jest bowiem pokonywanie skrzyżowań na czerwonym świetle. Przez policję tolerowane jest również poruszanie się motocykli i skuterów po chodnikach i przejściach dla pieszych.

Inne wyprawy dla Ciebie

Chiny Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Chiny

Galapagos & Ekwador Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Galapagos & Ekwador

Tromso 🇳🇴 | ZORZA Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Tromso 🇳🇴 | ZORZA

Zarezerwuj miejsce
Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

1

5 października - wylot z Warszawy

2

Dzień 1-3: SEUL - 06-09 października

Po wylądowaniu na jednym z seulskich lotnisk i zakwaterowaniu w hotelu w dzielnicy Myeongdong, rozpoczynamy zwiedzanie 25-milionowej metropolii. Panoramę miasta najlepiej podziwiać z wyrastającej nad nim góry Namsan. Seul to nie tylko jedno z azjatyckich miast-gigantów, tętniących życiem przez 24 godziny na dobę, ale również zwierciadło w którym odbija się cała koreańska historia i kultura. W trakcie naszego pobytu zwiedzimy pałace wybudowane przez władców legendarnej dynastii Joseon, rządzącej krajem przez ponad 500 lat.

pin

Chętni będą mieli okazję przechadzać się po pałacowych dziedzińcach ubrani w tradycyjny koreański strój – hanbok (wypożyczony za dodatkową opłatą). Podczas wizyty w pochodzącej z 794 r. świątyni Bongeunsa dowiemy się więcej o roli religii w życiu Koreańczyków oraz o codziennym życiu buddyjskich mnichów. A miłośnicy kuchni wegetariańskiej będą mogli wybrać się na kolację do prowadzonej przez mnichów restauracji. W pobliżu świątyni Bongeunsa znajdują się królewskie nekropolie. Wędrując pomiędzy grobami władców z dynastii Joseon dowiemy się więcej o koreańskich zwyczajach pogrzebowych.

pin

Przechadzając się po Seulu, poznamy naturalny rytm życia tego gigantycznego miasta: zobaczymy z boku jak wygląda codzienne życie pracowników czeboli, w tym zakrapiane alkoholem wieczorne imprezy firmowe w barach karaoke. Oprócz miejsc historycznych, odwiedzimy również modne i drogie seulskie dzielnice, w tym słynącą z ekskluzywnych klubów i licznych klinik chirurgii plastycznej Gangnam, znaną z piosenki rapera PSY, dzielnicę cudzoziemców – Itaewon, modną wśród koreańskiej młodzieży – Euljiro oraz Mullaedong, gdzie czas zatrzymał się, mniej więcej, 50 lat temu…

pin

Ostatniego dnia wieczorem spojrzymy na rozświetlone miasto z promenady nad rzeką Han oraz przejdziemy przez spinający jej brzegi Most Yanghwa, dowiadując się przy okazji, dlaczego wśród mieszkańców Seulu jest on bardziej znany jako Most Samobójców.

Podczas pobytu w Seulu zgłębimy tajniki koreańskiej etykiety, poznamy podstawy alfabetu i języka oraz koreańskiej kuchni, w tym słynnego na cały świat street-foodu. Wszystko to przyda się nam podczas kolejnych dni naszej wyprawy, które spędzimy w „prawdziwej” Korei, gdzie nierzadko będziemy dla miejscowych równie dużą atrakcją jak oni dla nas…

pin

3

Dzień 4: Pohang - 09 października

Po wczesnym śniadaniu, szybkim pociągiem KTX (szybszym niż słynny japoński Shinkansen – maksymalna prędkość podróżna 305 km/h) udajemy się do Pohang, miasta portowego na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Koreańskiego, nad Morzem Wschodnim. Na wielu mapach to widnieje ono pod nazwą Morze Japońskie – po drodze dowiemy się, dlaczego w Korei lepiej się nią nie posługiwać. Z dworca kolejowego w Pohang wynajętym autokarem udajemy się na przylądek Homigot – najdalej na wschód wysunięty punkt Półwyspu Koreańskiego.

pin

Na miejscu dowiemy się, dlaczego Korea nazywana jest Krajem Tygrysa, poznamy koreańskie noworoczne zwyczaje, zobaczymy słynny monument Sangsaeng’s Hand i największy na świecie kocioł do gotowania tteokguk – zupy z wodorostów i ciastek ryżowych. W drodze powrotnej zatrzymamy się w miasteczku Guryongpo, którego nazwa oznacza dosłownie dziewięć smoków. Na miejscu rozszyfrujemy, skąd się wzięła oraz odwiedzimy jedną z dwóch zachowanych w Korei ulic japońskich, przypominających bolesny okres okupacji w latach 1910-1945.

Chętni będą mogli przespacerować się pomiędzy tradycyjnymi japońskimi budynkami z pierwszej połowy XX wieku przebrani w kimona. Po powrocie do Pohang i zakwaterowaniu w hotelu, odwiedzamy tradycyjny targ rybacki Jukdo Market, gdzie dowiemy się, jakie bogactwa kryją w sobie wody Morza Wschodniego oraz zobaczymy licytację świeżo złowionych krabów śnieżnych. A na lunch chętni będą mogli skosztować dań z których słynie Pohang – mulhoe, czyli rodzaju pikantnego chłodnika z sashimi oraz gwamgi – ryby suszonej na wietrze w chłodne zimowe miesiące.

pin

Po lunchu odwiedzimy jeden z tradycyjnych koreańskich domów, gdzie dowiemy się jak powstają i smakują niezbędne składniki koreańskiej kuchni: doenjang, kamjang, gochujang i kimchi. Później, dla porównania, krótka wizyta w nowoczesnym apartamentowcu, jednym z wielu, które jak grzyby po deszczu wyrastają w całej Korei. A na koniec dnia kolejna atrakcja, rejs kutrem rybackim na połów kałamarnic! Nocleg.

4

Dzień 5: Gyeongju – 10 października

Po wczesnym śniadaniu wynajętym autokarem udajemy się do Gyeongju, stolicy starożytnego koreańskiego królestwa Shilla. Czeka tu na nas mnóstwo atrakcji, w tym wpisane na listę UNESCO świątynie Bulguksa i Seokguram, kompleks pałacowy Donggung na sztucznym jeziorze Wolji, królewskie nekropolie, najstarsze obserwatorium astronomiczne w Azji oraz tradycyjna wioska Gyochon.

pin

W tej ostatniej będziemy mogli skosztować beopju – tradycyjnego koreańskiego alkoholu ryżowego serwowanego kiedyś wyłącznie na królewskich stołach. Okolice Gyeongju słyną z produkcji tofu, o czym chętni będą mogli przekonać się wybierając się na lunch do jednej z lokalnych restauracji specjalizujących się w daniach na bazie tego przysmaku.

Po lunchu odwiedzimy jedną z miejscowych wytwórni, gdzie dowiemy się jak powstaje tofu, ile jego odmian istnieje i jaką odgrywają one rolę w koreańskiej kuchni i… kulturze. Ale to nie wszystko! Każdy z nas będzie miał szansę własnoręcznie wytworzyć swoje własne tofu! Syci wrażeń, późnym popołudniem wsiadamy do ekspresu KTX, który zabierze nas do kolejnego celu naszej wyprawy – drugiego największego miasta w Korei, Busan, gdzie spędzimy noc i większość kolejnego dnia.

5

Dzień 6: Busan - 11 października

Po śniadaniu eksplorujemy Busan – drugie największe miasto w Korei i największy port w kraju. Funkcję miasta portowego Busan pełnił od stuleci. Metropolia odegrała też znaczącą rolę w historii Korei – to właśnie od aneksji portu w Busan zaczęła się okupacja japońska i to tutaj została zepchnięta przez komunistów armia amerykańska w najbardziej dramatycznym okresie wojny koreańskiej.

pin

Zwiedzając miasto na pokładzie autokaru turystycznego typu „Hop-on, Hop-off” będziemy mogli zobaczyć nie tylko historyczne oblicze Busan, ale też współczesną twarz miasta – zbudowanego ze szkła i stali modnego kurortu położonego nad samym oceanem. Przed południem odwiedzimy dwie najmodniejsze koreańskie plaże: Gwangalli i Haeundae, po drodze przejeżdżając przez najdłuższy koreański most – Gwangandaegyo, spinający morskie wybrzeże na odcinku, bagatela, 7,4 km!

pin

W drodze powrotnej zatrzymamy się także na UN Memorial Cemetery – jedynym na świecie cmentarzu zarządzanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, na którym spoczywają ciała żołnierzy z 16 krajów poległych podczas wojny koreańskiej 1950-1953. Przy okazji dowiemy się więcej na temat przyczyn i przebiegu tego konfliktu, którego skutki oba kraje odczuwają po dziś dzień. W trakcie lunchu, chętni będą mogli skosztować milmyeon – makaronu z mąki pszennej i ziemniaczanej skrobi – jednego z flagowych dań Busan, które dotarło tu w trakcie wojny wraz z uchodźcami z północy Korei.

pin

Po lunchu krótka wizyta w porcie oraz możliwość obejrzenia Busan z lotu ptaka – z tarasu obserwacyjnego położonego na wysokiej na 120 m wieży Busan Tower.

Późnym popołudniem, przemieszczamy się komunikacją miejską na lotnisko, skąd polecimy na wyspę Jeju. Po wylądowaniu w największym mieście na wyspie, Jeju-si, transfer do hotelu i kolacja, podczas której będziemy mogli po raz pierwszy (i nie ostatni) skosztować kulinarnych delicji Jeju – świeżych owoców morza, sashimi z makreli oraz pieczonego mięsa lokalnej odmiany czarnych świń. Nocleg.

pin

6

Dzień 7-8: Jeju - 12–13 października

Przez kolejne dwa dni będziemy poznawali Jeju, największą koreańską wyspę, w której centrum wnosi się najwyższy szczyt kraju – uśpiony wulkan Hallasan (1950 m n.p.m.). Z racji swego wulkanicznego pochodzenia oraz subtropikalnego, cieplejszego niż w reszcie Korei klimatu, ta zielona wyspa jest czasem zwana koreańskimi Hawajami lub koreańskim spichlerzem.

Choć na Jeju nie znajdziemy zbyt wielu pięknych piaszczystych plaż, czarne wulkaniczne skały robią niesamowite wrażenie w zestawieniu z żywo zieloną roślinnością oraz szarością i błękitem morza. Przekonamy się o tym, podróżując wzdłuż wybrzeży Jeju wynajętym autokarem.

Na wschodnim wybrzeżu wyspy odwiedzimy m.in. Przylądek Seopjikoji, w którego malowniczej scenerii została nakręcona niejedna K-drama, a także wespniemy się na Seongsan Ilchulbong – wyłaniający się z morza majestatyczny szczyt powstały w wyniku erupcji podwodnego wulkanu.

pin

W zacisznej zatoczce u podnóża tego ostatniego czeka nas spotkanie z Haenyeo – legendarnymi kobietami-nurkami, nierozerwalnie związanymi z historią wyspy Jeju. Codziennie od wczesnego rana te, w większości leciwe już, panie nurkują w morzu w poszukiwaniu lokalnych specjałów – dostępnych niegdyś wyłącznie na królewskich stołach morskich ślimaków abalone, małż, ośmiornic, jeżowców, strzykw, osłonic, wodorostów i wielu innych. Mało tego! Zaraz po wyjściu z wody, Haenyeo są w stanie wyczarować z nich prawdziwe kulinarne cuda, których można skosztować w ich niewielkich sezonowych restauracjach, haenyeosikdang. W jednym z takich miejsc zatrzymamy się na lunch.

pin

Oprócz Haenyeo Jeju słynie też z mandarynek. Choć dzięki łagodnemu klimatowi, drzewa mandarynkowe rosną tu dziko, najbardziej cenione są owoce odmian uprawianych w szklarniach. Uznawane przez znawców za najsłodsze na świecie, pozbawione pestek mandarynki z Jeju od połowy listopada królują na stoiskach owocowych koreańskich marketów. Obok nich często można spotkać hallabong – kuzyna mandarynki, powstałego z jej skrzyżowania z pomarańczą. Nazwa tego dojrzewającego na Jeju owocu wywodzi się od jego kształtu – wypukłość na jednym z jego końców przypomina bowiem wierzchołek góry Hallasan.

Nasza wycieczka po Jeju nie byłaby kompletna bez wizyty na plantacji mandarynek. W jej trakcie nie tylko dowiemy się więcej o uprawie tych owoców, ale będziemy mogli skosztować mandarynek zerwanych własnoręcznie prosto z drzewa!

Po noclegu w jednym z hoteli na południowym wybrzeżu wyspy, wyruszamy w dalszą drogę. Nasz pierwszy przystanek to trzy malownicze wodospady Cheonjeyeon, zlokalizowane w pobliżu miasta Seogwiopo. Po krótkim spacerze przez las ruszamy dalej – na jedną z plantacji zielonej herbaty, z której słynie Jeju. Oprócz przechadzki wśród herbacianych krzewów, będziemy mogli również zobaczyć proces prażenia herbacianych liści oraz skosztować różnych odmian zielonej herbaty wytwarzanych na Jeju.

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Jeju jest tropikalny Hallim Park. Największą atrakcją są dwie jaskinie lawowe: Hyeopjae i Ssangyong, wewnątrz których nawet w upalne dni temperatura nie przekracza kilkunastu stopni Celsjusza..

Po odwiedzeniu wszystkich atrakcji, wynajęty autokar odwiezie nas z powrotem na lotnisko w mieście Jeju-si, skąd udamy się na seulskie lotnisko Gimpo. Przedostatnią noc w Seulu spędzimy w dzielnicy Hongdae – mekce artystycznej bohemy i młodzieży.

7

Dzień 9: Strefa Zdemilitaryzowana -14 października

Na zakończenie naszej wyprawy do Korei Południowej odwiedzimy Strefę Zdemilitaryzowaną (DMZ). DMZ to pas o szerokości 4 km wzdłuż linii demarkacyjnej, oddzielającej Koreę Południową od Północnej, utworzony na mocy traktatu o zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej.

Nasz pierwszy przystanek to zamknięty obecnie Most Wolności, przez który po zakończeniu wojny wymieniano jeńców wojennych. Stąd, po kontroli paszportowej, wjeżdżamy do właściwej Strefy Zdemilitaryzowanej i kierujemy się w stronę trzeciego tunelu infiltracyjnego. Po zakończeniu wojny, w ramach przygotowań do kolejnej inwazji, Koreańczycy z Północy wydrążyli pod linią demarkacyjną szereg tuneli infiltracyjnych. Do tej pory odkryto cztery z nich, ale krążą pogłoski o nawet kilkunastu kolejnych, w tym co najmniej jednym sięgającym do granic Seulu. Ubrani w kaski ochronne schodzimy do trzeciego tunelu infiltracyjnego. Ma on około 600 m długości, przy czym po stronie południowokoreańskiej znajduje się około 200 m. Wysokość tunelu to nie więcej niż 160 cm, więc pokonanie krótkiego odcinka do stalowej ściany stanowiącej podziemną granicę z Koreą Północną wymaga naprawdę giętkiego grzbietu!

Kolejnym punktem wycieczki jest wizyta w obserwatorium na górze Dorasan, skąd przy dobrej pogodzie możemy obserwować tereny po północnej stronie linii demarkacyjnej, w tym „sztuczną” wioskę Propaganda Village, gigantyczny maszt, na którego wierzchołku powiewa północnokoreańska flaga oraz posąg założyciela dynastii Kimów, Kim Il-sunga.

Z wierzchołka góry Dorasan zjeżdżamy do stacji kolejowej o tej samej nazwie, najbardziej na północ wysuniętego przystanku południowokoreańskich kolei. Na początku XXI wieku, w okresie odwilży w relacjach koreańsko-koreańskich przez dworzec Dorasan przejeżdżały pociągi z surowcami do położonego po północnej stronie linii demarkacyjnej kompleksu przemysłowego Kaesong.

Jeśli będziemy mieli szczęście i nie będą akurat toczyły się tam żadne negocjacje, ostatnim punktem naszej wycieczki po Strefie Zdemilitaryzowanej będzie Wspólna Strefa Bezpieczeństwa (JSA) w wiosce Panmunjom – jedyne miejsce w obrębie DMZ, gdzie żołnierze południowokoreańscy stoją twarzą w twarz z północnokoreańskimi. To właśnie tutaj miały miejsce dwa historyczne spotkania południowokoreańskiego prezydenta Moon Jae-ina i północnokoreańskiego przywódcy Kim Jong-una w kwietniu i maju 2017 r. Wizyta w JSA wymaga uzyskania imiennej zgody z południowokoreańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz podpisania specjalnego oświadczenia.

Po zakończeniu pobytu w DMZ wracamy do Seulu, do naszego hotelu w dzielnicy Hongdae, gdzie spędzimy ostatni wieczór i noc w Korei Południowej.

8

Dzień 10 : powrót do Polski – 15 października

Po śniadaniu jedziemy metrem na lotnisko Incheon, skąd rozpoczniemy podróż powrotną do Polski.