• Cel podróży

 • Wyjazd

  03 września 2021
 • Powrót

  12 września 2021
 • Odliczamy do wyprawy

  Zakończono
 • Liczba dni

  10 dni
 • Cena bez biletu

  6290 PLN
 • Dostępna liczba miejsc

  2
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

 • Transport na miejscu
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Pełne wyżywienie
 • Bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc
 • Wszystkie atrakcje zawarte w programie
 • Opiekę polskiego przewodnika, mieszkającego od lat na Kaukazie
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Test PCR w trzecim dniu pobytu (wymagany przez władze gruzińskie)

Cena nie zawiera

 • Biletów lotniczych – służymy pomocą w zakupie
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego

Jadą z nami

Gruzji oddaliśmy kiedyś serce. Wracamy tu zawsze z radością i wielką pokorą. Czekamy na oszałamiające widoki i lokalne przysmaki, ale przede wszystkim – na niezwykłych ludzi, którzy otwierają się przed nami i uczą życia. Tym razem ruszamy odkrywać trudno dostępny Wielki Kaukaz. To będzie wyjątkowa przygoda!

Ważne informacje

Covid-19

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd – pamiętaj, aby się koniecznie zaszczepić! Tylko w ten sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza Strefy Schengen. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dot. zasad kwarantanny po powrocie do Polski na https://www.gov.pl/web/gis/szczepienie-i-test-a-zwolnienie-z-kwarantanny-wjazdowej.

OGRANICZENIA PODRÓŻOWANIA

Przyjazd osób zaszczepionych przeciwko COVID-19:

 • Drogą lotniczą:

Możesz przylecieć do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Może to być „Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19” lub Unijny Certyfikat COVID wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.

Uwaga! – Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. W przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

 • Drogą lądową i morską:

Możesz wjechać do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 i zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem:

1. Zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Może to być „Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19” lub Unijny Certyfikat COVID wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.

2. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Dzieci poniżej 10 roku życia są zwolnione z wykonywania testów PCR.

Uwaga! – Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. W przypadku braku zaświadczeń podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

 Przyjazd osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 (drogą lotniczą, lądową i morską):

Jeśli przylatujesz bezpośrednio z następujących krajów (w tym lecisz tranzytem przez kraje trzecie) lub przyjeżdżasz do Gruzji z:

Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Albanii, Andory, Arabii Saudyjskiej, Armenii, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Czarnogóry, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Kataru, Kazachstanu, Korei Południowej, Kuwejtu, Kirgistanu, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Omanu, Rosji, San Marino, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tadżykistanu, Turcji, Turkmenistanu, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Uzbekistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wypełnij wcześniej formularz elektroniczny oraz zabierz zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Trzeciego dnia od przyjazdu wykonaj kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem przylotu a dniem wykonania kolejnego testu możesz już swobodnie przemieszczać się po kraju. Dzieci poniżej 10 roku życia są zwolnione z wykonywania testów PCR. Wszystkie dzieci, bez względu na wiek, muszą mieć wypełniony formularz.

Uwaga! – w przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

Pozostałe informacje:

Jeśli przylatujesz z Indii lub przebywałeś tam w ciągu ostatnich 14 dni przed przyjazdem do Gruzji, to pamiętaj o posiadaniu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przylotem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim. Następnie przejdziesz obowiązkową 14-dniową kwarantannę na własny koszt. Regulacje dotyczą także osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

DZIAŁANIA PREWENCYJNE

 • Pamiętaj o obowiązkowym noszeniu maseczki ochronnej w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym, taksówkach oraz na przystankach komunikacji miejskiej;
 • Unikaj w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza większych skupisk ludzi;
 • Dbaj o higienę/dezynfekcję rąk;
 • Stosuj się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych (platforma stopcov.ge).

Za naruszenie zasad przymusowej izolacji lub kwarantanny może zostać wymierzona kara grzywny do 3000 GEL. W przypadku recydywy osoba fizyczna może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej w postaci kary pozbawienia wolności do 3 lat.

Za brak maseczki w przestrzeni publicznej może zostać wymierzona kara grzywny w wysokości 20 GEL.

Naruszenie zakazu przemieszczania się podlega karze grzywny do 2000 GEL.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy, bez względu na cel podróży, mogą wjechać do Gruzji bez wizy oraz przebywać w tym kraju do 365 dni. Kolejny wjazd do Gruzji rozpoczyna nowy okres 365 dni w ruchu bezwizowym. Polacy nie mają tu obowiązku meldunkowego.

Polacy mogą przekraczać granicę zarówno z paszportem, jak i dowodem osobistym. Oprócz dowodu osobistego dobrze mieć ze sobą paszport, ponieważ większość gruzińskich urzędów oraz punktów usługowych uznaje wyłącznie paszport jako dokument potwierdzający tożsamość.

Radzimy także, aby podczas podróżowania po Gruzji przechowywać dowód osobisty i paszport w różnych miejscach. W przypadku kradzieży lub zagubienia jednego z dokumentów, wrócisz z Gruzji do Polski na podstawie drugiego dokumentu. Taką możliwość daje jednak wyłącznie lot bezpośredni do Polski lub z przesiadką na terytorium Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej, przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa).

Zgodnie z gruzińskim prawem, wjazd do kraju z tych terytoriów jest nielegalny i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny. Jednocześnie stanowczo odradzamy przekraczanie linii administracyjnych separatystycznych terytoriów z obszarów kontrolowanych przez władze gruzińskie. Nie ma gwarancji bezpieczeństwa przy przekraczaniu tych linii.

Wykonywanie funkcji konsularnych na separatystycznych terytoriach Abchazji i Osetii Południowej jest niemożliwe. Gruzja nie uznaje władz tych terytoriów. Obowiązują restrykcje dotyczące wjazdu konsula. Nie ma też możliwości dodzwonienia się z Gruzji na telefony w Abchazji i Osetii Południowej.

W Gruzji obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest tu czterostopniowa. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest, zdaniem miejscowych władz, umiarkowane. Alert terrorystyczny może się wiązać z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa. Możesz napotkać wzmożone kontrole, wojsko na ulicach, odprawy na lotniskach mogą się wydłużyć.

Złe warunki gospodarcze i wysokie bezrobocie wpływają na wzrost przestępczości pospolitej. Nadal jest ona jednak niższa niż w wielu krajach zachodnich. Najczęściej popełniane przestępstwa wobec cudzoziemców to drobne kradzieże (dokumenty, telefony, torebki). Podróżowanie autostopem, a także korzystanie z prywatnych ofert noclegowych, nie jest wskazane.

Co roku odnotowuje się w Gruzji przypadki śmierci turystów w górach. Dotyczy to także obywateli polskich uprawiających turystykę górską. W Gruzji nie ma ratownictwa górskiego, które byłoby odpowiednikiem polskiego GOPR-u. Za akcje ratunkowe odpowiadają lokalne struktury Agencji Zarządzania Kryzysowego. Nawet w najpopularniejszych regionach, takich jak okolice Kazbeku, Swanetia, Bordżomi, system ma bardzo ograniczoną sprawność. Ratownicy ze względu na duże przewyższenia i brak sprzętu (w tym śmigłowca ratunkowego) docierają na miejsce wypadku zazwyczaj dopiero po upływie 24h. W zespołach lokalnych ratowników górskich nie ma ratowników medycznych. Dopiero po przetransportowaniu rannego do ośrodka medycznego można uzyskać pomoc medyczną. Ratownicy nie podejmują akcji, jeśli warunki pogodowe są niekorzystne. W górach wysokich bardzo często nie ma sygnału GSM. Należy więc zakładać, że w sytuacji awaryjnej wezwanie pomocy może okazać się niemożliwe.

W Gruzji mogą się zdarzać trzęsienia ziemi.

Ubezpieczenie

Bezwzględnie zalecamy ubezpieczenie turystyczne na kwotę co najmniej 30.000 euro, które pokryje koszty leczenia oraz transportu chorego do Polski. Jeśli skorzystasz z gruzińskiej opieki zdrowotnej, rachunki będzie trzeba uregulować na miejscu lub przekazać dane ubezpieczyciela.

Jeśli planujesz wycieczki górskie, zadbaj o specjalne ubezpieczenie, które pokryje koszty akcji ratunkowych w górach (np.: PZU Bezpieczny Powrót, Alpenverein). Pamiętaj jednak, że gruzińskie służby mają znacznie ograniczoną możliwość użycia śmigłowca w czasie akcji ratunkowej. Muszą wypożyczać maszynę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub od prywatnego przewoźnika. Najlepiej wykupić opcję pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów akcji ratunkowej z użyciem helikoptera. W Gruzji nie istnieje wyspecjalizowana górska służba ratunkowa.

Jeśli planujesz przyjechać do Gruzji samochodem, motocyklem lub innym pojazdem, pamiętaj o zakupie ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów zarejestrowanych poza Gruzją na cały okres pobytu na terytorium tego kraju. Można wykupić ubezpieczenia OC m.in. na przejściach granicznych, w bankach i gruzińskich firmach ubezpieczeniowych. Za brak ubezpieczenia przewidziano karę dla kierowcy w wysokości od 100 do 200 GEL. Więcej informacji możesz znaleźć na tej stronie: https://tpl.ge/

Zdrowie

W Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych. Należy jednak być ostrożnym, kupując żywność, zwłaszcza na bazarach. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia, jednak jest silnie chlorowana.

Na górskich łąkach bardzo rozpowszechnioną rośliną jest silnie uczulający, przypominający koper, barszcz Sosnowskiego. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy skontaktować się z lekarzem.

Publiczna służba zdrowia w Gruzji jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie, w których jest możliwość hospitalizacji. Wizyta w klinice prywatnej kosztuje równowartość 30-40 euro.

Podróżowanie po kraju

Jeśli wychodzisz w wysokie góry (np. okolice Kazbeku i Tetnuldi), poruszaj się w grupach i pamiętaj o odpowiednim sprzęcie wspinaczkowym (m.in. raki, czekan, liny itp.). Stanowczo odradzamy zdobywanie wysokich szczytów (powyżej 3000 m n.p.m.) bez wcześniejszej aklimatyzacji i miejscowego przewodnika. Nieznajomość gór w warunkach dynamicznych procesów zachodzących na lodowcach Wielkiego Kaukazu stwarza realne zagrożenie dla życia turystów.

Szczególne zagrożenie stanowi masyw Kazbek. Z roku na rok na lodowcu (powyżej 3000 m n.p.m.) pojawia się coraz więcej szczelin. Mają one nawet do kilkudziesięciu metrów głębokości i często są ukryte pod przewianym śniegiem i materiałem skalnym. Upadek w taką szczelinę niemal zawsze kończy się śmiercią.

Dość powszechnym zjawiskiem jest czasowe zamykanie dróg ze względu na zejścia lawin błotnych, śnieżnych lub kamiennych. Dotyczy to nie tylko lokalnych dróg: Chewsuretia (Zhinvali-Barisakho-Shatili); Tuszetia (Alvani-Omalo); Wąwóz Pankisi (Ahmeta-Birkiani), ale nawet głównych szlaków komunikacyjnych w Kraju: Gruzińska Droga Wojenna (Tbilisi-Stepantsminda /Kazbegi-Wierchnij Łars); Swanetia (Zugdidi-Mestia). Naprawa zerwanych dróg może potrwać nawet do kilku tygodni. Władze nie organizują w takich przypadkach ewakuacji drogą powietrzną, a ewentualne skorzystanie ze śmigłowca jest możliwe na zasadach pełnej odpłatności (kilkaset dolarów od osoby).

Sieć połączeń kolejowych jest średnio rozwinięta, ale możliwe jest podróżowanie pociągiem między głównymi miastami. Liczni przewoźnicy prywatni oferują połączenia mikrobusami. Wielkim problemem pozostaje jednak bardzo niebezpieczny sposób jazdy gruzińskich kierowców oraz stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów. Zwróć uwagę kierowcy, jeśli jego jazda zagraża Twojemu bezpieczeństwu. Zwracaj uwagę na stan techniczny mikrobusów, którymi zamierzasz jechać.

Cło

Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. Jeśli są to leki zawierające substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty, a także kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu wystawiającego receptę lekarza. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język gruziński lub angielski. Recepta powinna zawierać informację o zalecanym dozowaniu leków przez pacjenta. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Okazanie leku na granicy z pytaniem, czy jego wwiezienie jest legalne, może prowadzić do przekazania sprawy do prokuratury i zasądzenia wysokiej grzywny.

Informacje o lekach i substancjach, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji, można znaleźć na stronie International Narcotics Control Board.

Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji:

http://www.rs.ge/Default.aspx?sec_id=5982&lang=2#

Kwotę do 14.000 euro można przywieźć bez deklaracji celnej.

Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów. W drodze powrotnej warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, na obszar celny UE można wwieźć do kraju 1 litr alkoholu powyżej 22% (dotyczy to również 80-procentowego alkoholu etylowego) albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.

Informacje dla kierowców

W Gruzji możesz używać polskiego prawa jazdy. Zgodnie z przepisami tranzytowymi, jeśli podróżujesz samochodem osobowym do 90 dni, nie musisz przerejestrowywać samochodu ani płacić cła. Jeśli zamierzasz zostać w Gruzji dłużej, musisz czasowo zarejestrować pojazd na okres nie dłuższy niż 3 lata. Tymczasowa rejestracja zwalnia Cię z obowiązku oclenia samochodu. Cała procedura trwa około 2 dni, a jej koszt wynosi około 270 GEL. Przed wyjazdem z Gruzji otrzymasz z powrotem polskie tablice rejestracyjne. Formalności związanych z rejestracją należy dopełnić w Agencji Obsługi ds. Transportu w mieście Rustawi.

Przy wjeździe samochodem osobowym, który nie należy do kierującego, wymagane jest posiadanie umowy w formie aktu notarialnego (użyczenie, najem) przetłumaczonej na język gruziński, zawartej między właścicielem a użytkownikiem pojazdu. W Gruzji nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC, niemniej jednak, ze względu na ruch i sposób jazdy tutejszych kierowców, zalecamy jego wykupienie na miejscu. Nie zmienia to jednak faktu, że większość kierowców w Gruzji nie posiada ubezpieczenia komunikacyjnego, co w przypadku kolizji znacznie utrudnia uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania.

Kierowcy i piesi często nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, dlatego poruszanie się po drogach wymaga zachowania dużej ostrożności. Sugerujemy ograniczenie podróżowania samochodem po zmroku wyłącznie do sytuacji koniecznych. Istotnym zagrożeniem, szczególnie w nocy, są zwierzęta (krowy, owce, konie) bardzo często przeganiane przez drogę lub pozostawiane bez opieki w jej pobliżu.

Gruzińscy kierowcy nie są przyzwyczajeni do rowerzystów i motocyklistów na drogach, a ich brawura i ryzykowne zachowania są powszechne. Dla własnego bezpieczeństwa rowerzystom bezwzględnie zalecamy omijanie głównych tras na rzecz alternatywnych, nawet gdyby odbywało się to kosztem większej odległości lub gorszej jakości nawierzchni. W szczególności dotyczy to długiego, słabo wietrzonego i wąskiego tunelu Rikoti (pod przełęczą oddzielająca Gruzję Zachodnią od Wschodniej). Możliwy objazd to zapasowa droga przez przełęcz nad tunelem lub równoległa droga przez Karagauli, w większości gruntowa. Kolejny niebezpieczny odcinek to autostrada Tbilisi – Gori. Alternatywą dla niej jest malownicza asfaltowa droga wzdłuż rzeki Mtkvari. Stanowczo odradzamy również przejazd rowerem Gruzińską Drogą Wojenną z Tbilisi do Stepancmindy (Kazbegi). Jest to główny szlak tranzytowy Kaukazu na osi północ-południe. Natężenie ruchu, w szczególności tirów, jest tam duże. Droga jest jednojezdniowa, nie ma pobocza, jest na niej wiele zakrętów, a przewyższenia są znaczne. Częste są oblodzenia, a nawierzchnią ma słabą jakość. Trasa ta jest więc bardzo niebezpieczna dla rowerzystów. Droga ta również bywa okresowo zamykana dla ruchu kołowego (lawiny błotne, śnieżne).

Przydatne informacje

Podczas rozmów z Gruzinami rekomendujemy unikania tematów politycznych, które mogą okazać się zarzewiem konfliktu. Należy mieć na uwadze, że niektóre postacie historyczne są inaczej oceniane w Polsce, a inaczej w Gruzji.

W Gruzji występują wciąż okresowe przerwy w dostawie prądu i wody, przede wszystkim na prowincji.

Nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińskie lari (GEL), w kantorach najczęściej wymieniane waluty to euro i dolar.

W razie problemów, należy mieć na uwadze, że znajomość języka angielskiego wśród policji jest ograniczona. Przydatny może okazać się język rosyjski.

W Gruzji zdarzają się przypadki nielegalnego przejmowania telefonicznych połączeń przychodzących na polskie numery znajdujące się w Gruzji w roamingu. Telefony odbierają nieznane właścicielowi telefonu osoby, których działania mają na celu jak najdłuższe prowadzenie rozmowy. Skutkuje to koniecznością uregulowania, po powrocie do Polski, wysokich rachunków telefonicznych, wynikających z naliczenia przez operatora opłat roamingowych.

Przepisy prawne

Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane. Powszechnie stosuje się areszt tymczasowy. W pozostałych przypadkach Kodeks karny nie odbiega swoimi rozwiązaniami od standardów międzynarodowych.

GaleriaInne wyprawy dla Ciebie

Namibia 🇳🇦 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Namibia 🇳🇦

Namibia 🇳🇦 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Namibia 🇳🇦

Alaska 🇺🇸

Alaska- proponowana trasa wyprawy.

Mogą Cię też zainteresować

Zarezerwuj miejsce
Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

1

Dzień 1: Wylot do Gruzji

Wieczorem wylatujemy z Warszawy do Tbilisi. Rozpoczynamy naszą przygodę w Wielkim Kaukazie. Gruzja uwiedzie nas pięknem i gościnnością – jak zawsze!

2

Dzień 2: Droga Wojenna – Dolina Truso

Na lotnisku powita nas Przewodnik – Marcin Zaremba, dla którego Gruzja jest drugim domem. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu odwiedzimy miejsca, do których trudno dotrzeć samodzielnie i poznamy głębiej kulturę, zwyczaje i historie zaklęte w wysokich górach.

Pojedziemy do hotelu odpocząć i zjeść solidne śniadanie, a następnie ruszymy dalej najpiękniejszym traktem kraju – Gruzińską Drogą Wojenną.

 

Trasa prowadzi przez Wielki Kaukaz, z Tbilisi aż do Północnej Osetii. Znana i wykorzystywana od starożytności, słynna nie ze względu na swoją historię, lecz na krajobrazy! Ten odcinek 208 km uznawany jest za najważniejszą atrakcję Gruzji, a przez wielu – za najatrakcyjniejszą drogę świata.

 

Wsiądziemy do samochodów 4×4, by dojechać do Doliny Truso – słynącej z zapierających dech w piersiach widoków. To idealne miejsce na lekki trekking i piknik!


Po wysiłku fizycznym z przyjemnością wsiądziemy do samochodów i pojedziemy do Kazbegi na obiadokolację. Oczywiście nie zabraknie wina i toastów – gaumarjos!

Nocleg w hotelu w Kazbegi.

3

Dzień 3: Kazbegi – Gergeti – Juta

Dzień rozpoczniemy od przepakowania i przygotowania plecaków na nocleg w górach. Dzisiejszą noc spędzimy w okolicy wioski Juta, w wyjątkowym miejscu, do którego nie da się dojechać samochodem. Bagaż główny zostawimy w busie. Widok na górę Chauki wynagrodzi nam wszelkie trudy. To informacja z pierwszej ręki – w czerwcu podróżnicy goforworld.com zakochali się w tym miejscu!

 

Po pożywnym śniadaniu, pojedziemy do monastyru Tsminda Sameba (Trójcy) w pobliżu wioski Gergeti. Jest to miejsce bardzo ważne dla Gruzinów – przechowywano tu bowiem skarby narodowe, gdy Tbilisi było pod okupacją, a cerkiew zyskała status symbolu. Rozciąga się stąd panoramiczny widok na miasto Stepantsminda (uprzednio Kazbegi) oraz górę Kazbeg (5033 m n.p.m.). Znów czarować nas będzie krajobraz – natura ma tu wielką moc! Będzie okazja, by zrobić kilka zdjęć i się wyciszyć.

Następnie wrócimy do samochodów i przejedziemy do górskiej wioski Juta, skąd ruszymy na trekking do podnóża góry Chaukhi. To będzie wspaniałe popołudnie z przepięknymi widokami!

 

Dzień zakończymy pyszną kolacją. Nocleg w okolicy wioski Juta.

4

Dzień 4: Juta – Mtskheta – Tbilisi

Nacieszymy się widokiem na górę Chauki. Po śniadaniu ruszymy w drogę powrotną do Tbilisi.

Zatrzymamy się w miasteczku Mtskheta – pierwszej stolicy Gruzji, malowniczo położonej przy ujściu rzeki Aragwi do Kury. Najważniejszym zabytkiem, jaki odwiedzimy, będzie katedra Svetitskhoveli (lista UNESCO). Jej nazwę można przetłumaczyć jako „kolumna dającą życie”. Znaczenie kościoła w historii i sercach narodu gruzińskiego można porównać do funkcji, jaką pełni Katedra na Wawelu dla Polaków.

Popołudnie spędzimy podziwiając najpiękniejsze zabytki Tbilisi i słuchając opowieści o historii, kulturze, zwyczajach.


Następnie czas na zasłużony relaks – pobyt w tradycyjnej bani, czyli łaźniach termalnych. Od wieków były one miejscem spotkań, przyjacielskich rozmów, a nawet areną negocjacji biznesowych czy politycznych na najwyższym szczeblu.


Ukoronowaniem dnia będzie pyszna kolacja na statku, który płynie u podnóża starego miasta.

Nocleg w hotelu w Tbilisi.

5

Dzień 5: David Gareja – Sighnaghi – Supra w Gurjaani

Po śniadaniu wsiądziemy do samochodów i pojedziemy w stronę granicy z Azerbejdżanem. Przejedziemy przez półpustynne tereny, podziwiając wręcz księżycowe krajobrazy. Malownicza trasa zaprowadzi nas do wyjątkowego zespołu klasztornego – David Gareja (lista UNESCO).

Kompleks kościelny został założony w VI wieku przez jednego z trzynastu syryjskich mnichów, którzy przybyli do tego regionu. Dawid osiedlił się w naturalnej jaskini w Górze Gareja, gdzie wybudowano później pierwszy klasztor. Przez wieki na tym terenie powstało kilkanaście monastyrów, kilkadziesiąt cerkwi oraz setki kaplic i komnat skalnych.

W XII wieku David Gareja stał się ważnym ośrodkiem kulturalno-oświatowym. Działała tu, między innymi, prężna szkoła malarstwa, znana z nowatorskich interpretacji i zerwania z schematami szkoły bizantyjskiej.

Zatrzymamy się na lunch w lokalnej restauracji w wiosce Udabno, odpoczniemy i nabierzemy sił na dalsze odkrywanie!

Przejedziemy przez rolno-sadownicze regiony Gruzji, do jej winiarskiego serca. Naszym celem jest Sighnaghi – miasto położone na wzgórzu, pomiędzy dolinami rzek Iori i Alazani, skąd roztacza się widok na Równinę Alazańską i szczyty Wielkiego Kaukazu.

W 1762 roku Sighnaghi otoczono murami obronnymi, a twierdza uważana była za jedną z najbardziej solidnych w całym regionie Kachetii. Kształt budowli odpowiada linii wzgórza, na którym się znajduje, a mury mają ok. 4 km długości i aż 23 wieże obronne – na niektóre można się wdrapać.

Miasteczko zostało niedawno odnowione i stało się popularną destynacją na romantyczny weekend. Urzeknie nas domami w pastelowych kolorach i wąskimi, brukowanymi uliczkami.

Po południu dotrzemy do Gurjaani, do domu i winnicy naszego Przewodnika. Dzisiejszego wieczora poznamy Marcina w roli Gospodarza!

Taki widok powitał nas w październiku 2019.

 

Zwiedzimy piwniczkę, gdzie Marcin opowie nam o produkcji gruzińskiego wina i czaczy (samogonu) oraz zdradzi parę sekretów. Skosztujemy najwspanialszych trunków, a następnie zasiądziemy do suto zastawionego stołu. Poczujemy niezwykły, autentyczny klimat gruzińskiej Supry. Przepyszne domowe dania, muzyka i pieśni, a całej biesiadzie przewodzić będzie Tamada (wodzirej) wygłaszający toasty. Niezapomniany wieczór!

 

Nocleg w pokojach gościnnych w winnicy w Gurjaani.

6

Dzień 6: Przejazd do Tushetii

Kawa na tarasie z takim widokiem? Obowiązkowo!

 

Po solidnym śniadaniu ruszymy w drogę do magicznej Tushetii. Cała trasa zajmie nam ok. 7 godzin, z czego 5h spędzimy w autach 4×4.

Tushetia to wyjątkowy region zarówno krajobrazowo, jak i historycznie. Kraina położona w północno-wschodniej części Gruzji, na zboczach Wielkiego Kaukazu, graniczy z Czeczenią i Dagestanem, słynie z zapierających dech w piersiach widoków!

Otoczona wysokimi górami, odcięta od reszty kraju (prowadzi tu tylko jedna droga) jest obszarem mało zaludnionym. Mieszkają tu gruzińscy Tuszeci oraz Bacbowie – lud, którego pochodzenie nie zostało jednoznacznie wyjaśnione. Zajmują się hodowlą owiec, produkcją serów i wełny, a ich rytm życia podporządkowany jest porom roku – na zimę schodzą ze stadami do niżej położonych regionów.

W wiosce Pshaveli przesiądziemy się do samochodów 4×4. Droga zacznie piąć się do góry coraz stromiej, z pewnością poczujemy dreszcz emocji na Przełęczy Abano (ok. 2850 m n.p.m.). Trasa ta zaliczana jest do najbardziej atrakcyjnych i wymagających na świecie. Będziemy w dobrych rękach – nasi kierowcy to lokalni górale, którzy przemierzają ją nawet 50 razy w ciągu sezonu!

W jednym z fajnych punktów widokowych zatrzymamy się na piknik, odpoczynek i, oczywiście, zdjęcia!

Po przerwie, zregenerowani, ruszymy w dalszą drogę. Naszym celem jest urzekające Górne Omalo – największa miejscowość w Tushetii. Pierwszy raz zobaczymy słynne koszkebi, czyli średniowieczne wieże mieszkalno-obronne. Warto wspiąć się na szczyt wzgórza, aby zobaczyć z bliska imponującą twierdzę. Rozciągają się stąd fantastyczne widoki na całą okolicę.

Dzień uwieńczy pyszna domowa kolacja, wino i toasty – gaumarjos!

Nocleg w pokojach gościnnych w gospodarstwie agroturystycznym w Omalo.

7

Dzień 7: Diklo – Shenako - Omalo

Po dniu spędzonym w samochodzie z przyjemnością rozprostujemy nogi! Przed nami lekki trekking – mamy do przejścia ok. 10 km. Bez obaw, trasa prowadzić będzie głównie w dół.

Przejedziemy autami 4×4 do wyżej położonego Diklo. Niewielu podróżników zapuszcza się na wschód od Omalo, ale warto, bo widoki zwalają z nóg! Diklo może nie jest najpiękniejszą z wiosek, które odwiedzimy, ale – zdaniem naszego Przewodnika – najbardziej spektakularnie położoną.

Nacieszymy się wspaniałymi widokami, a następnie, zostawiając majestatyczny Dagestan za plecami, ruszymy szlakiem do następnej wioski. Będziemy iść spokojnym tempem, delektować się pięknymi widokami. Powodów i okazji do przerwy na zdjęcia nie zabraknie!

Zrobimy przerwę w Shenako. Zwiedzimy wioskę z jej urzekającą, typową dla regionu, architekturą. Zobaczymy domy zbudowane z kamienia, dachy z łupków i drewniane, ażurowe balkony.

Odpoczniemy. Leżakowanie w hamaku z widokiem na góry to nasza ulubiona forma leniuchowania w Tushetii!

 

Zregenerowani ruszymy w dalszą drogę do Omalo. Część trasy przejdziemy pieszo, a następnie wsiądziemy do jeepów.

Podczas trekkingu będziemy cieszyć się pięknem przyrody, a przy odrobinie szczęścia i pomocy naszego Przewodnika, uda nam się zobaczyć różne gatunki ptaków zamieszkujących ten region.

Kolacja i nocleg w agroturystyce w Omalo.

8

Dzień 8: Omalo – Chesho – Dartlo

Po śniadaniu ruszymy naszymi samochodami terenowymi do wioski Chesho, położonej na wysokości 1900 m n.p.m.

Drugi dzień trekkingowy w Tushetii upłynie nam na wędrówce do oddalonego o ok. 6 km urzekającego Dartlo. Wycieczka nie będzie wymagająca, a po drodze będziemy chłonąć przepiękne widoki i słuchać opowieści naszego Przewodnika o regionie – historii, przyrodzie, ludziach, życiu codziennym, zwyczajach i przesądach.

Dartlo leży nad rzeką Alazani i uważane jest przez wielu Podróżników za najpiękniejszą wioskę Tushetii – czy zdobędzie pierwsze miejsce także w naszym plebiscycie?

 

Po posiłku i odpoczynku, zwiedzimy czarującą okolicę. Dartlo słynie z bardzo dobrze zachowanych, charakterystycznych dla Tushetii, kamiennych domów wybudowanych bez użycia zaprawy murarskiej. Poznamy mieszkańców, którzy podtrzymują kulturę i styl życia swoich przodków – czas płynie tu troszkę inaczej.

 

Jeśli starczy sił, ruszymy w kierunku wyżej położonej wioski Kvavlo (oddalonej o ok. 3.5 km) – warto przejść choć fragment tej trasy dla widoków!

Popołudniu dotrzemy z powrotem do Omalo. Dzień uwieńczy pyszna kolacja – domowe smakołyki, opowieści i toasty.

Nocleg w agroturystyce w Omalo.

9

Dzień 9: Winnica Shumi – Telavi – Gurjaani

Zjemy solidne śniadanie i ruszymy, znaną nam już, drogą przez Przełęcz Abano, w dół. Żegnamy się z urzekającą Tushetią, jej magicznymi krajobrazami i wyjątkowymi ludźmi. Region ten skradł już niejedno serce, z pewnością jeszcze tu wrócimy!

Po południu dotrzemy do uroczego Telavi, które dzięki obecności zabytkowych fortec, uważane jest za najbardziej średniowieczne miasto w kraju. Podczas spaceru odwiedzimy lokalny bazar – będzie czas na zakupy prezentów i pamiątek.

Następnie ruszymy odkrywać tajemnice produkcji gruzińskiego wina.

 

Odwiedzimy słynną winnicę Shumi, gdzie poznamy pełny cykl – od uprawy i zbioru winogron po produkcję i butelkowanie. Na miejscu zwiedzimy lokalne muzeum winiarstwa, gdzie wykopaliskami datuje się już na VII w.p.n.e. Oczywiście będzie także czas na degustację i zakupy.
Lunch zjemy na terenie winnicy.


W starożytnej Gruzji słowo Shumi oznaczało autentyczne, nierozcieńczone wino i nadal jest używane jako termin określający najlepsze trunki. Logo to gryf Phaskunji z mitologii gruzińskiej, który przyniósł ludziom pierwszą latorośl dając początek uprawie winorośli na Ziemi.

Na pyszną domową kolację wrócimy do winnicy Marcina w Gurjaani. W ostatni wieczór toastów nie może zabraknąć – gaumarjos!

Nocleg w pokojach gościnnych w winnicy w Gurjaani.

10

Dzień 10: Powrót do Polski

Wczesna pobudka. Jeszcze przed świtem wsiądziemy do samolotu powrotnego.

 

Pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę rankiem wylądujemy w Warszawie.