• Cel podróży

 • Wyjazd

  07 listopada 2020
 • Powrót

  21 listopada 2020
 • Odliczamy do wyprawy

  Zakończono
 • Liczba dni

  15 dni
 • Cena bez biletu

  21 900 PLN
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych ze śniadaniami
 • transport na miejscu prywatnymi samochodami + taksówkami
 • bilety lotnicze: Quito-Galapagos-Quito
 • opiekę przewodnika, Szymona Opryszka oraz pracownika goforworld
 • pełne ubezpieczenie podróżne
 • kolejkę górską na Pichinch
 • tour na Cotopaxi (z opcją rowerową)
 • huśtawkę na końcu świata
 • toury w dżungli i rafting
 • termy Papantla
 • toury na Galapagos: Las Grietas, rezerwat El Chato, Tortuga Bay
 • nurkowanie w Rocas Gordon lub snorkeling w optymalnej lokalizacji
 • pozostałe atrakcje zawarte w programie

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa-Quito-Warszawa (służymy pomocą w ich zakupie)
 • wyżywienia (obiadów i kolacji)

Jadą z nami

Majestatyczne andyjskie wulkany, kolorowa dżungla, lazurowe wybrzeże, rdzenne społeczności o bogatej kulturze i kolonialne miasta czynią Ekwador idealnym miejscem na podróż pełną wrażeń.

To najlepszy kraj na początek przygody z Ameryką Łacińską – jak soczewka skupia wszystkie jej wymiary.

Przed nami pasjonująca wyprawa po Andach i podwodne przygody na zachwycających Wyspach Galapagos.

Ważne informacje

Wjazd i pobyt

Wjazd

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Pobyty przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru, lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do:

terenów przy granicy z Kolumbią (oprócz przejścia granicznego w Tulcan),
prowincji Esmeraldas.
MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium kraju ze względu na wysoki poziom przestępczości pospolitej.

Dwudziestokilometrowy pas przy granicy z Kolumbią pozostaje pod kontrolą ekwadorskiej armii, która prowadzi operację wymierzone w działające w regionie grupy zbrojne. Są one powiązane m.in. z kartelami narkotykowymi oraz z kolumbijskimi grupami separatystycznymi (odłamy FARC).

Zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady) występuje w szczególności w miastach (zwłaszcza Quito i Guayaquil).

Turyści powinni mieć przy sobie zawsze fotokopię paszportu, najlepiej poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tsunami są dostępne na poniższej stronie.

Silne opady, powodzie występują w rejonach górskich i selwie (marzec – listopad).

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Zdrowie

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju.

Żółta febra. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. tj. do prowincji: Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios i Zamora-Chinchipe. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Malaria. Ryzyko zakażenia tą chorobą występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Zika. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Cholera. Okresowo występują lokalne epidemie.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Choroba wysokościowa. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito, ok. 2800 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Podróżowanie po kraju

Należy ponadto wystrzegać się jakichkolwiek konfliktów z miejscowym prawem – cudzoziemiec jest często bezradny wobec skomplikowanego systemu sądowniczego , jak również postępowania niektórych przedstawicieli policji. Uwaga: za przemyt narkotyków i handel nimi przewidziane są wysokie kary (8-25 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Honorowane są karty kredytowe, m.in. VISA i American Express.

Urzędy pracują w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-18.00; sklepy otwarte są w godzinach 10.00-20.00. Są również sklepy całodobowe.

Przydatne telefony:

Numer kierunkowy do Ekwadoru: 00 593

Pogotowie alarmowe: 911

Policja: 101

Straż pożarna: 102

Pogotowie czerwonego krzyża: 131

Narodowy Instytut Obrony Cywilnej: 2469009

GaleriaInne wyprawy dla Ciebie

Norwegia 🇳🇴 | Listopad 2021 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Norwegia 🇳🇴 | Listopad 2021

Norwegia 🇳🇴 | Grudzień 2021 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Norwegia 🇳🇴 | Grudzień 2021

Namibia 🇳🇦 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Namibia 🇳🇦

Mogą Cię też zainteresować

Zarezerwuj miejsce
  Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
  Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

  1

  Dzień 1 - Quito

  Ruszamy z Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

   

  Naszym przewodnikiem w Ekwadorze będzie niezastąpiony Szymon Opryszek – znawca Ameryki Południowej i wnikliwy reporter młodego pokolenia.

   

  Po podróży do Quito zakwaterujemy się w hotelu, a potem rozprostujemy kości podczas spaceru po La Ronda. To urocza uliczka z kolonialnymi kamienicami w sercu starego miasta. Kiedyś ulubione miejsce artystycznej bohemy Quito, dziś pełna restauracji z pysznym jedzeniem – w tym andyjskimi specjałami, czyli pieczoną świnką morską, ekwadorskim stekiem czy tradycyjną zupą ziemniaczaną. Zjemy dobrą kolację, a potem impreza… lub zasłużony odpoczynek po locie.

   

  Nocleg w hotelu.

  2

  Dzień 2 - Quito

  Po śniadaniu ruszymy Teleferiqo, czyli kolejką górską, która zabierze nas na zbocza wulkanu Pichincha do punktu widokowego Cruz Loma (3945m n.p.m.), gdzie ukazuje się niezwykły górski krajobraz, w jaki wcisnęło się miasto. Quito to druga najwyżej położona stolica na świecie (2850 m. n.p.m.). W przejrzysty dzień można zobaczyć 13 szczytów, w tym m.in. wulkany Chimborazo i Cotopaxi. Kolejka zalicza się do najwyższych na świecie, a 2,5 km trasy pokonuje w ok. 10 minut. Chętni będą mogli ruszyć na krótki trekking okolicznymi trasami lub wycieczkę konną.

   

   

  Po obiedzie ruszymy na spacer po Starym Mieście w Quito, które znalazło się na liście Unesco. Zobaczymy Katedrę Metropolitalną, ulokowaną tuż przy Plaza Grande (inaczej zwanym Plaza de la Independencia), wokół którego wyrastają rządowe budynki i kościół Świętego Franciszka. To jedna z najlepiej zachowanych starówek w Ameryce Południowej. Potem udamy się do La Compania, jezuickiej bazyliki, która jest perłą starego miasta i symbolem Nowego Świata.

   

   

  Spacer umilą nam tradycyjne sorbety robione w misach na lodzie przez ulicznych handlarzy.

   

  Pierwsze dni pozwolą nam na spokojną aklimatyzację (pamiętajmy, że podczas tej podróży przebywać będziemy na znacznych wysokościach) oraz wniknięcie w klimat i historię Ekwadoru.

  Po dobrej kolacji wrócimy do hotelu na nocleg.

  3

  Dzień 3 - Cotopaxi – Laguna Quilotoa

  Po wczesnym śniadaniu ruszymy na Cotopaxi. To jeden z najwyższych na świecie (5897 m n.p.m.) czynnych wulkanów. Można powiedzieć, że Ekwador w ogóle wulkanami stoi, naukowcy liczą, że jest ich tu ponad 80, z czego niemal 30 – aktywnych. Bez obaw, podejście to tylko 40 minut, a na górę zawiozą nas jeepy. Chętni będą mogli wrócić na rowerach – trasa jest prosta, ale adrenaliny nie zabraknie. Naprawdę warto!

   

   

  Później czeka nas przejazd do zjawiskowej Laguna Quilotoa. To piękne, szmaragdowe jezioro w kraterze nieczynnego wulkanu, położone na wysokości niemal 4000 metrów n.p.m.. Ponapawamy się chwilę tym niecodziennym widokiem.

   

   

  Chłodną noc spędzimy w jednym z nielicznych hotelików w pobliskiej wiosce, w której wciąż żyje rdzenna ludność. Będzie można kupić swetry z wełny alpaki i spróbować lokalnych specjałów.

   

  4

  Dzień 4 - Banos

  Po śniadaniu czeka nas niedługi trekking do laguny, a w jego trakcie spektakularne widoki. W słoneczne dni tafla jeziora mieni się różnymi kolorami. Ze wszystkich stron otaczać nas będą zbocza Andów, pewnie spotkamy też po drodze wszechobecne tu lamy i wikunie. Cudne kadry!

   

   

  Po powrocie ruszymy do Baños, niewielkiej, ale bardzo klimatycznej, uzdrowiskowej miejscowości. Choć podróż zajmie nam chwilę, umilać nam ją będą krajobrazy.

   

   

  Zrobimy też przerwę na sprzedawane przy drodze pieczone świnki morskie. Zamieszkamy w starej, przepięknie położonej hacjendzie, gdzie będzie można odpocząć po trudach dotychczasowej podróży. Położona na uboczu, wśród bujnej roślinności, powala widokami na okoliczne szczyty. Na miejscu: przyjemne pokoje, przeszklona restauracja, kominek… Na pewno na długo zapadnie nam w pamięć.

   

  5

  Dzień 5 – Baños

  Dziś czekają nas prawdziwe emocje! Największą atrakcją będzie – oczywiście – „Huśtawka na końcu świata”. W wielu podróżniczych rankingach uważana jest za jedno z najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie. Warto spróbować, ponieważ z pewnością zapamiętamy te momenty na całe życie.

   

   

  Obok mieszka starszy pan, wolontariusz, który z powołania monitoruje aktywność wulkanu Tungurahua i dba o mieszkańców miejscowości. Zwyczajowo zostawia mu się napiwek za możliwość pohuśtania się z widokiem na wulkan.

   

   

  Wrócimy do naszej pięknej hacjendy. Uwierzcie nam, to miejsce, z którym na pewno nie będzie łatwo się pożegnać.

  6

  Dzień 6 - Banos – Banana Lodge

  Po spokojnym śniadaniu wyruszymy słynną Drogą Wodospadów (Ruta de las Cascadas) w stronę ekwadorskiej dżungli. To bez dwóch zdań bardzo fotogeniczne przestrzenie. Będziemy obserwować, jak flora zmienia się z górskiej na tropikalną. Po drodze miniemy m.in. Agoyán (gdzie można spróbować zjazdu na linie Canopy) czy wodospad Manto de la Novia.

   

  Punktem docelowym będzie Pailon del Diablo – wodospad zwany diabelskim, ponieważ jest tak głośny i potężny.

   

   

  Przejdziemy się ok. 20-minutową trasą w dół do schroniska z widokiem na wodospad. Obowiązkowy czas na zdjęcie z Diabłem w tle. W końcu dotrzemy do dżungli, gdzie zamieszkamy w prostych, ale komfortowych bungalowach.

  7

  Dni 7 i 8 Banana Lodge

  To miejsce, które w ubiegłym roku pokochali nasi Podróżnicy!

  Po śniadaniu pierwszego dnia warto rozprostować nogi podczas trekkingu przez dżunglę. To ciekawa, nietrudna, dwugodzinna wycieczka z lokalnym przewodnikiem. Doświadczymy i poczujemy, jak bardzo odmienny jest ten teren. Podczas wyprawy spróbujemy m.in. cytrynowych i miętowych mrówek, poznamy sekrety dżungli i niezwykle bujną roślinność. Następnie odwiedzimy lokalną wioskę oraz schronisko dla zwierząt. Dodatkową atrakcją będzie lunch w samym środku dżungli.

   

  Na nocleg wrócimy do naszych bungalowów.

   

   

   

  Drugi dzień w dżungli również będzie aktywny. Po śniadaniu, przy akompaniamencie ptasich śpiewów, czeka nas rafting pełen adrenaliny. Usłyszeliśmy, że to jedna z najbardziej niezapomnianych przygód podczas tej wyprawy. Trudno się nie zgodzić!

   

   

  Popołudniem i wieczorem zasłużony odpoczynek po dwóch dniach pełnych wrażeń w hamaku nad rzeką i dobra kolacja! Będziemy mieli wyjątkową okazję do skosztowania niecodziennych lokalnych przysmaków (dla odważnych np. grillowane robaczki).

   

  Nocleg w bungalowach.

  8

  Dzień 9 Termas de Papallacta – Quito

  Po śniadaniu ruszymy w kierunku Quito. W drodze odwiedzimy słynne termy Papallacta, z wodą ogrzewaną przez wulkany Cayambei i Anstisana. Choć pod ziemią ma temperaturę nawet do 70 stopni C, ochładza się w drodze do basenu. Lekko słonawa, ma właściwości lecznicze. Spa z dobrym masażem na pewno fajnie nas rozluźni. Tego właśnie było nam trzeba!

   

   

  A widoki… Wokół term rozciągają się szczyty trzytysięczników. Pejzaż jest zamglony i tajemniczy.

   

  Po dotarciu do Quito zjemy jeszcze elegancką kolację w dawnym teatrze, utrzymanym w stylu kolonialnym.
  Nocleg w hotelu.

  9

  Dni 10, 11, 12 i 13 Wyspy Galapagos

  Na to na pewno wszyscy czekaliśmy! Dolecimy do miejsca, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Przed nami kilka dni na zjawiskowych Wyspach Galapagos: czysta woda, białe plaże, wulkaniczne zbocza i nieskażona natura, zachowana od prehistorycznych czasów, z wieloma endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt.

   

   

  Galapagos to jedyne miejsce na świecie, gdzie można spotkać żyjące w naturze legwany morskie.

   

   

   

  Naszą bazą wypadową będzie wyspa Isla Santa Cruz. Ale nie mamy przecież zamiaru przesiadywać długo w hotelu.

   

   

  Podczas pobytu popłyniemy w piękny rejs po okolicznych wyspach, odwiedzimy rezerwat gigantycznych żółwi, a także ruszymy na trekking do malowniczego wąwozu Las Grietas. Fani snorkelingu i nurkowania będą mogli skorzystać z absolutnie zjawiskowych, uznawanych za jedne z najlepszych na świecie, podwodnych atrakcji*.

   

   

  To będą cztery dni zupełnego resetu w niespotykanych okolicznościach przyrody.

   

  Popołudniem czwartego dnia dolecimy do Quito. Zjemy kolację na Starym Mieście, czas zatoczy koło, a my bogatsi o nowe doświadczenia będziemy mieli okazję, by się nimi powymieniać.

   

  *Nurkowanie na Galapagos wymaga dużo doświadczenia i przeznaczone jest wyłącznie dla nurków z wieloletnim stażem i patentem PADI.

  10

  Dzień 14 Quito i wylot do domu

  Poranek i popołudnie przeznaczymy na spacery po Starym Mieście w Quito, będzie czas na ostatnie zakupy. Po południu wylot do Warszawy.

   

   

  11

  Dzień 15 Przylot do Warszawy

  Po przesiadce na jednym z europejskich portów lotniczych, dolecimy do Warszawy. Ale ileż wspomnień w plecakach!