• Cel podróży

 • Wyjazd

  28 grudnia 2019
 • Powrót

  12 stycznia 2020
 • Odliczamy do wyprawy

  Zakończono
 • Liczba dni

  16 dni
 • Cena bez biletu

  23 000 PLN
 • Cena z biletem

  28 000 PLN
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

 • bilety lotnicze (w tym loty wewnętrzne)
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • transport na miejscu
 • opiekę przewodnika, Szymona Opryszka
 • ubezpieczenie
 • kolejkę górską na Pichinch
 • tour na Cotopaxi
 • termy Papantala
 • rowery w Banos
 • kolej transandyjską
 • toury w dżungli i rafting
 • toury na Galapagos: Las Grietas, rezerwat El Chato, Tortuga Bay
 • nurkowanie w Rocas Gordon
 • pozostałe atrakcje zawarte w programie

Cena nie zawiera

 • wyżywienia
 • zabiegów spa

Jadą z nami

Majestatyczne andyjskie wulkany, kolorowa dżungla, lazurowe wybrzeże i kolonialne miasta czynią Ekwador idealnym miejscem na pełen wrażeń wypoczynek.

To odpowiedni kraj na początek przygody z Ameryką Łacińską – jest niewielki, różnorodny i barwny.

Przed nami wyprawy po Andach, podwodne przygody na zachwycających Wyspach Galapagos oraz Sylwester w niezwykłej hacjendzie obok Huśtawki… na Końcu Świata. A na smakoszy czekają steki z alpaki, świnki morskie i owoce morza. To będzie magiczna wyprawa na początek 2020 roku!

Ważne informacje

Wjazd i pobyt

Wjazd

Obywatele polscy udający się do Ekwadoru są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Pobyty przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru, lub w Dyrekcji Generalnej ds. Migracyjnych i Cudzoziemców Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ekwadoru. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do:

terenów przy granicy z Kolumbią (oprócz przejścia granicznego w Tulcan),
prowincji Esmeraldas.
MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium kraju ze względu na wysoki poziom przestępczości pospolitej.

Dwudziestokilometrowy pas przy granicy z Kolumbią pozostaje pod kontrolą ekwadorskiej armii, która prowadzi operację wymierzone w działające w regionie grupy zbrojne. Są one powiązane m.in. z kartelami narkotykowymi oraz z kolumbijskimi grupami separatystycznymi (odłamy FARC).

Zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady) występuje w szczególności w miastach (zwłaszcza Quito i Guayaquil).

Turyści powinni mieć przy sobie zawsze fotokopię paszportu, najlepiej poświadczaną przez Ambasadę RP w Limie.

Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tsunami są dostępne na poniższej stronie.

Silne opady, powodzie występują w rejonach górskich i selwie (marzec – listopad).

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Zdrowie

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju.

Żółta febra. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. tj. do prowincji: Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios i Zamora-Chinchipe. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Malaria. Ryzyko zakażenia tą chorobą występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Zika. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Cholera. Okresowo występują lokalne epidemie.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Choroba wysokościowa. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito, ok. 2800 m n.p.m.) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Podróżowanie po kraju

Należy ponadto wystrzegać się jakichkolwiek konfliktów z miejscowym prawem – cudzoziemiec jest często bezradny wobec skomplikowanego systemu sądowniczego , jak również postępowania niektórych przedstawicieli policji. Uwaga: za przemyt narkotyków i handel nimi przewidziane są wysokie kary (8-25 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Honorowane są karty kredytowe, m.in. VISA i American Express.

Urzędy pracują w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-18.00; sklepy otwarte są w godzinach 10.00-20.00. Są również sklepy całodobowe.

Przydatne telefony:

Numer kierunkowy do Ekwadoru: 00 593

Pogotowie alarmowe: 911

Policja: 101

Straż pożarna: 102

Pogotowie czerwonego krzyża: 131

Narodowy Instytut Obrony Cywilnej: 2469009

Inne wyprawy dla Ciebie

Norwegia 🇳🇴 | ZORZA Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Norwegia 🇳🇴 | ZORZA

Namibia 🇳🇦 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Namibia 🇳🇦

Galapagos & Ekwador Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Galapagos & Ekwador

Mogą Cię też zainteresować

Zarezerwuj miejsce
Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

1

Dzień 1 - Quito

Ruszamy z Warszawy, przez Frankfurt, Panamę aż do Quito. Lot będzie długi, ale zobaczycie, że warto!

Po podróży do Quito zakwaterujemy się w hotelu, a potem rozprostujemy kości podczas spaceru po La Ronda. To urocza uliczka z kolonialnymi kamienicami w sercu starego miasta, kiedyś ulubione miejsce artystycznej bohemy Quito, dziś pełna restauracji z pysznym jedzeniem – andyjskim specjałem, czyli pieczoną świnką morską, ekwadorskim stekiem czy tradycyjną zupą ziemniaczaną. Zjemy dobrą kolację, a potem impreza… lub zasłużony odpoczynek po locie.

2

Dzień 2 - Quito

Po śniadaniu ruszamy Teleferiqo, czyli kolejką górską, która zabierze nas na zbocza wulkanu Pichincha do punktu widokowego Cruz Loma (3945m n.p.m.), gdzie ukazuje się niezwykły górski krajobraz, w jaki wcisnęło się miasto.

pin

Quito to druga najwyżej położona stolica na świecie. W przejrzysty dzień można zobaczyć 13 szczytów, w tym m.in. wulkany Chimborazo i Cotopaxi. To jedna z najwyższych kolejek na świecie. 2,5 km pokonuje w ok. 10 min, chętni będą mogli ruszyć na krótki trekking okolicznymi trasami.

 

Po obiedzie ruszymy na spacer po Starym Mieście w Quito, które znalazło się na liście Unesco. Zobaczymy Katedrę Metropolitalną, która znajduje się tuż przy Plaza Grande (inaczej zwana Plaza de la Independencia), wokół której wyrastają rządowe budynki i kościół Świętego Franciszka. To jedna z najlepiej zachowanych starówek w Ameryce Południowej.

pin

Potem odwiedzimy La Compania, jezuicką bazylikę, która jest perłą starego miasta i symbolem Nowego Świata. Spacer umilą nam tradycyjne sorbety robione w misach na lodzie przez ulicznych handlarzy. Nocleg w Quito.

3

Dzień 3 - Cotopaxi – Laguna Quilotoa

Po wczesnym śniadaniu ruszamy na Cotopaxi. To jeden z najwyższych na świecie (5897 m n.p.m.) czynnych wulkanów. Można powiedzieć, że Ekwador w ogóle wulkanami stoi, naukowcy liczą, że jest ich tu ponad 80, z czego niemal 30 – aktywnych. Bez obaw, podejście to tylko 15 minut, a na górę zawiozą nas jeepy. Chętni będą mogli wrócić na rowerach – trasa jest prosta, ale adrenaliny nie braknie.

pin

Później czeka nas przejazd do zjawiskowej Laguna Quilotoa. To piękne, szmaragdowe jezioro w kraterze nieczynnego wulkanu położone na wysokości niemal 4000 metrów n.p.m..

pin

Chłodną noc spędzimy w jednym z hoteli w pobliskiej wiosce, w której wciąż żyje rdzenna ludność. Będzie można spróbować steków z alpak i kupić swetry z ich wełny.

4

Dzień 4 - Laguna Quilotoa – Banos

Po śniadaniu czeka nas niedługi trekking wokół laguny, brzegami wulkanu. Czekają nas spektakularne widoki, bo w słoneczne dni tafla jeziora mieni się kolorami. Ze wszystkich stron będą nas otaczać zbocza Andów, pewnie spotkamy też po drodze wszechobecne tu lamy i wikunie.

 

Po powrocie ruszamy do Baños, niewielkiej, ale bardzo klimatycznej uzdrowiskowej miejscowości. Stary rok pożegnamy zwisając na „Huśtawce na końcu świata”. W wielu turystycznych rankingach uważana jest za jedno z najbardziej surrealistycznych miejsc na świecie.

pin

Obok mieszka starszy pan, wolontariusz, który z powołania monitoruje aktywność wulkanu Tungurahua, dba o mieszkańców miejscowości. Zwyczajowo zostawia mu się napiwek za możliwość pohuśtania się z widokiem na wulkan.

 

Następnie przejedziemy do miejsca, gdzie spędzimy naszą wyjątkową, sylwestrową noc. Położona na uboczu, wśród bujnej roślinności, hacienda powala widokami na okoliczne szczyty. Na miejscu: przeszklona restauracja, kominek, zabiegi spa…

Czekają nas kolacja i szampańska zabawa do białego rana!

5

Dzień 5 – Baños

Nowy Rok powitamy dobrym śniadaniem. A że Baños słynie z gorących źródeł, najbardziej zmęczeni będą mogli spędzić dzień w wodzie. Ale my rekomendujemy zostawić te atrakcję na wieczór, a efekty sylwestrowych zmagań wypocić podczas wycieczki rowerowej słynną Drogą Wodospadów (Ruta de las Cascadas).

pin

20-kilometrowa trasa niemal cały czas prowadzi w dół, w dużej mierze po asfalcie, więc pedałować praktycznie nie trzeba, za to hamować – jak najbardziej. Dadzą radę nawet niewprawieni w rowerowych eskapadach. Podczas Waszego zjazdu będzie mnóstwo atrakcyjnych widokowo przystanków.

 

Po drodze miniemy m.in. Agoyán (gdzie można spróbować zjazdu na linie Canopy!) i wodospad Manto de la Novia. Punktem docelowym będzie Pailon del Diablo – wodospad zwany diabelskim, bo jest tak głośny i potężny. Tu zsiądziemy z roweru i przejdziemy się (ok. 20-minutową trasą w dół) do schroniska z widokiem na wodospad. Obowiązkowy czas na zdjęcie z Diabłem w tle.

pin

Wieczorem kolacja i nocleg w Baños.

6

Dzień 6 - Alausi – Chimborazo

To kolejny dzień pełen ekscytujących doświadczeń. Po wczesnym śniadaniu ruszamy na przejażdżkę kolejką transandyjską. Kiedyś był to normalny środek transportu, dziś wyłącznie atrakcja dla turystów.

 

Trasy popularnego Tren Crucero ciągną się wzdłuż zboczy Andów. Ale najpiękniejsze widoki są właśnie w na odcinku wiodącym z Alausi, gdzie kolejka wspina się o pół kilometra wzwyż na niecałych 12 kilometrach torów, by dotrzeć pod wzgórze Diabelski Nos, które ma niemal pionowe ściany. To zdecydowanie widowiskowe przeżycie.

pin

Po kolejowej wycieczce jemy obiad, a potem ruszymy na zbocza wulkanu Chimborazo, najwyższego szczytu Ekwadoru o wysokości 6263 m n.p.m..

pin

Po drodze zahaczymy o sokarnię w Riombamba, gdzie produkowane są soki na bazie lodu znoszonego z lodowca ze szczytu wulkanu przez Baltazara Uschkę, ostatniego lodziarza Ekwadoru, o którym pisaliśmy reportaż w książce „Tańczymy już tylko w Zaduszki”.

7

Dzień 7 - Chimborazo – Huasquilla

Po spokojnym śniadaniu wyruszmy w stronę ekwadorskiej dżungli. To dzień tranzytowy, ale niepozbawiony przyjemności – zrobimy przerwę na sprzedawane przy drodze pieczone świnki morskie.

pin

Będziemy się też zatrzymywać, by uchwycić na zdjęciach flory zmieniającą się z górskiej na tropikalną. W końcu dotrzemy do dżungli, gdzie zamieszkamy w prostych, ale komfortowych bungalowach.

8

Dni 8 i 9 - Huasquilla

Po śniadaniu warto rozprostować nogi podczas krótkiego trekkingu przez dżunglę do miejscowego wodospadu. To ciekawa, nietrudna, dwugodzinna wycieczka z przewodnikiem (w języku angielskim).

 

Podczas wyprawy spróbujemy m.in. cytrynowych mrówek, poznamy sekrety dżungli i niezwykle bujną roślinność. Na samym końcu chętni będą mogli wykąpać się pod wodospadem.

pin

Dwa dni w dżungli zorientowane będą przede wszystkim na odpoczynek po dotychczasowych wspinaczkach. Śniadanie przy akompaniamencie ptasich śpiewów, drzemka w hamaku, a dla chętnych wycieczki tematyczne po dżungli lub rafting po rzece. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Kolacje i noclegi w dżunglowych bungalowach.

9

Dzień 10 – Termas de Papallacta – Quito

Po śniadaniu ruszymy w kierunku Quito. W drodze zahaczymy o słynne termy Papallacta, z wodą ogrzewaną przez wulkany Cayambei i Anstisana. Woda pod ziemią ma temperaturę nawet 70 stopni C, ale – całe szczęście – ochładza się w drodze do basenu.

pin

Lekko słonawa, ma właściwości lecznicze. Wokół term rozciągają się szczyty trzytysięczników, więc temperatura powietrza to ok. 15 stopni. Pejzaż jest zamglony i tajemniczy.

 

Chętni będą mogli skorzystać z masaży i zabiegów leczniczych.

Nocleg w Quito.

10

Dni 11, 12, 13, 14 - Wyspy Galapagos

Na to na pewno wszyscy czekaliśmy! Tego miejsca nie trzeba przedstawiać. Przed nami cztery dni na zjawiskowych Wyspach Galapagos: czysta woda, białe plaże, wulkaniczne zbocza i nieskażona natura zachowana od prehistorycznych czasów z wieloma endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. Galapagos to jedyne miejsce na świecie, gdzie można spotkać żyjące w naturze legwany morskie.

Naszą bazą wypadową będzie wyspa Isla Santa Cruz. Ale nie mamy zamiaru spędzać czasu w hotelu. Podczas pobytu odwiedzimy rezerwat gigantycznych żółwi El Chato, udamy się do słynnej Tortuga Bay (możliwość kąpieli z uchatkami), a także ruszymy na trekking do malowniczego wąwozu Las Grietas. Galapagos to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Dla nich przygotowaliśmy możliwości podziwiania podwodnej fauny i flory w okolicach słynnych Rocas Gordon.

 

To będą cztery dni zupełnego resetu w niespotykanych okolicznościach przyrody.

pin

10 stycznia wrócimy do Quito i wieczorem zjemy kolację na Starym Mieście. Czas zatoczy koło, a my bogatsi o nowe doświadczenia będziemy mieli okazję, by się nimi powymieniać.

11

Dni 15,16 – Quito i powrót do domu

Poranek przeznaczymy na spacery po Starym Mieście w Quito. Będzie czas na zakupy pamiątek, a po południu pojedziemy na lotnisko, by ruszyć w drogę powrotną do Warszawy, w której znajdziemy się następnego dnia wieczorem.

pim