• Cel podróży

 • Wyjazd

  05 września 2020
 • Powrót

  20 września 2020
 • Odliczamy do wyprawy

  99 dni 10 godzin
 • Liczba dni

  16 dni
 • Cena bez biletu

  20 500 PLN
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

 • Bilety na przeloty wewnętrzne
 • Transport na miejscu – na lądzie i wodzie
 • Zakwaterowanie w hotelach i na łodziach: pokoje i kajuty 2-osobowe; na klotokach (podczas pobytu na Kalimantan) posłania rozstawione na deku
 • Wyżywienie wg wzoru: B – śniadanie, L – lunch, D – kolacja
 • Opiekę polskiej przewodniczki, mieszkającej od lat w Indonezji – Aleksandry Liany
 • Lokalnych przewodników i opiekuna goforworld
 • Bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc
 • Zestawy do snorkelingu
 • Wszystkie atrakcje zawarte w programie
 • Ubezpieczenie podróżne

Cena nie zawiera

 • Biletów na loty transkontynentalne – służymy pomocą w zakupie
 • Posiłków niezawartych w programie – nasza Przewodniczka doradzi gdzie i czego skosztować
 • Sprzętu do nurkowania – możliwość wypożyczenia
 • Dodatkowych atrakcji, nieujętych w programie

Jadą z nami

Archipelag indonezyjski składa się z ponad 17 000 wysp, rozciągniętych wzdłuż równika na 5 tysiącach kilometrów – to więcej niż można odkryć w ciągu jednego życia! Jest domem dla setek odrębnych grup etnicznych i językowych. Indonezja to czwarty pod względem zaludnienia kraj na świecie, mówi się że to 100 krajów połączonych w jeden. Z biegiem czasu rozwinęły się tu bogate kultury, od balijskich tajemnic duchowych, po starożytne animistyczne systemy wierzeń.

 

 

Ludność jest tak różnorodna, jak zmienność krajobrazów, które można tu zobaczyć, a każda wyspa jest wyjątkowym połączeniem. Czekają na nas tętniące życiem lasy deszczowe, z wyjątkową fauną i florą, surowy krajobraz i dymiące aktywne wulkany, szerokie rajskie plaże i magia kolorów świata podwodnego. Zobaczymy fragment tego niesamowitego i fascynującego kalejdoskopu – odwiedzimy orangutany i poznamy niezwykły ekosystem Kalimantan, wdrapiemy się na wulkany na Jawie i docenimy bogactwo naturalne Parku Narodowego Komodo.

 

Zapraszamy na wyjątkową przyrodniczą przygodę!

Ważne informacje

Wjazd i pobyt

Polscy turyści mogą wjeżdżać do Indonezji bez wiz m.in. w celu turystycznym, rodzinnym, w celu prowadzenia działalności kulturalnej, wykonywania zadań przedstawicieli organów państwowych, celem uczestniczenia w seminariach, międzynarodowych targach oraz w ramach tranzytu do kraju trzeciego. Wjazd bezwizowy obejmuje okres 30 dni i nie podlega przedłużeniu.

Wykaz przejść granicznych, przez które odbywa się ruch bezwizowy dostępny jest na stronie Ambasady RP w Dżakarcie.

Przy dłuższych pobytach lub innych celach wyjazdu oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie.

Należy zaznaczyć, że w dalszym ciągu istnieje możliwość otrzymania wizy on-arrival (VOA) z ważnością do 30 dni. Niektóre osoby decydują się na wykupienie VOA pomimo wprowadzonego ruchu bezwizowego, gdyż w przypadku VOA możliwe jest jej przedłużenie o kolejne 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym.

Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy z Timorem Wschodnim.

Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy.

Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (posiadanie biletu może być konieczne już w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie). Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy bądź deklarowania jej na granicy. Składając wniosek o indonezyjską wizę, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie konta bankowego. W przeciwnym razie trzeba posiadać gwarancję osoby zapraszającej, że zapewni ona środki utrzymania i opiekę.

W przypadku przekroczenia terminu ważności wizy, kara przy wyjeździe wynosi od 250.000 IDR do 350.000 IDR za każdy dzień zwłoki. Należy pamiętać, że powyższa kara jest stosowana w przypadku przeterminowanego pobytu do 60 dni. Przy dłuższych okresach grozi deportacja, a nawet więzienie.

Aby móc opuścić Indonezję na podstawie nowo wydanego paszportu tymczasowego, należy uzyskać w Biurze Imigracyjnym na lotnisku pieczątkę zezwalającą na wyjazd. W przeciwnym wypadku straż graniczna na lotnisku odmówi dokonania odprawy paszportowej uniemożliwiając wyjazd.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których operują uzbrojone grupy i dochodzić może do starć z siłami rządowymi (Palu, stolica Środkowego Sulawesi, została ponadto zniszczona w wyniku tsunami we wrześniu 2018 r.);
na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami w grudniu 2018 r.
Na pozostałym terytorium Indonezji, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali pozostaje znaczące pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez władze miejscowe. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Indonezja leże w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób). W ostatnim czasie miały miejsce następujące zdarzenia:

W grudniu 2018 r. duże tsunami uderzyło w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschód Sumatry) i prowincji Banten (zachód Jawy). Wg pierwszych doniesień śmierć poniosło ponad 150 osób, setki są zaginione.

We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.

W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi okolicach wysp Lombok i Gili. Śmierć poniosły setki osób. W związku ze znacznymi zniszczeniami, konieczna była ewakuacja turystów z tych popularnych wysp.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Zdrowie

Przy wyjeździe do Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz w dużych miastach – gorączką krwotoczną denga (liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem).

W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1.

Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach – do 200 USD); koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.

W miarę możliwości zaleca się korzystanie ze sprawdzonych placówek medycznych. W Dżakarcie są to m.in.: szpital MMC, MEDISTRA, PONDOH INDAH, MEDICALOKA, SOS, SILOAN oraz Przychodnia w Ambasadzie Niemieckiej. Niektóre mają swoje filie rozsiane po całym kraju (SOS, SILOAN).

Przy poważniejszych chorobach lub konieczności operacji zalecany jest wyjazd do sąsiednich krajów tj. Singapur czy Bangkok ze względu na wyższy poziom usług medycznych.

Podróżowanie po kraju

Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny (kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego). Należy pamiętać o szczególnej ostrożności przy poruszaniu się autobusami i autokarami. Zgodnie z przepisami indonezyjskimi cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

Przy podróżowaniu do Papui Zachodniej, zwłaszcza w głąb prowincji, w rejony znajdujących się poza szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych, nadal obowiązuje specjalne zezwolenie (surat jalan), które można uzyskać w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji należy zgłosić się na najbliższym posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji.

Obowiązuje ruch lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy jest w Indonezji uznawane, jednak przy dłuższych pobytach, ze względu na korzystniejsze ubezpieczenie miejscowe, władze zalecają wyrobienie indonezyjskiego prawa jazdy. Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres; orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą. Wszelkich płatności należy dokonywać w walucie miejscowej.

Należy odnotować, że w Indonezji jazda na motorze lub skuterze, chociaż popularna, jest bardzo niebezpieczna. Niezależnie od faktu, ze nie przestrzegane są elementarne zasady ruchu drogowego, co jest przyczyną wielu wypadków, w tym śmiertelnych, wypożyczane motocykle są w bardzo złym stanie technicznym. Jeśli pomimo tych okoliczności turysta zdecyduje się na jazdę wypożyczonym jednośladem, to powinien zachować w czasie jazdy szczególną ostrożność, zwłaszcza w zakresie ograniczenia szybkości oraz dysponować profesjonalnym motocyklowym kaskiem, najlepiej produkcji zagranicznej, gdyż powszechnie dostępne na indonezyjskim rynku nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa.

Przepisy prawne

Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.

W prowincji Aceh wprowadzono muzułmańskie prawo szariatu, które w skrajnych przypadkach może się odnosić również do cudzoziemców wyznania niemuzułmańskiego, dlatego przed udaniem się do tej prowincji należy dokładnie sprawdzić obowiązujące regulacje.

Obyczaje

Przydatne informacje

Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne (d. Celebes), Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.

Wymiany gotówki najkorzystniej dokonywać w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone.

Z uwagi na fakt, że na Bali, Lombok i Gili odnotowano wiele przypadków śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym, należy unikać tanich pubów oferujących promocyjne drinki w skład, których wchodzi tradycyjny „Arak”.

GaleriaInne wyprawy dla Ciebie

Kirgistan i Uzbekistan Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kirgistan i Uzbekistan

Namibia 🇳🇦 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Namibia 🇳🇦

Galapagos & Ekwador Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Galapagos & Ekwador

Zarezerwuj miejsce
Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

1

Dzień 1 – Wylot z Polski (--/--/--)

Przed nami niesamowite 2 tygodnie w fascynującym, różnorodnym i ciągle jeszcze odkrywanym kraju!

 

 

Ruszamy do Dżakarty. Mamy do pokonania ponad 10 000 km!

 

Pierwszy dzień spędzimy w samolocie, z przesiadką w jednym z międzynarodowych portów lotniczych.

2

Dzień 2 – Dżakarta (--/--/--)

Na lotnisku powita nas przewodniczka Aleksandra Liana – Indonezja jest dla Niej drugim domem!

 

Przejedziemy do hotelu i po krótkim odpoczynku pójdziemy na powitalną kolację.

 

 

Nocleg w hotelu.

3

Dzień 3 – Wyspa Kalimantan (B/L/D)

Czeka nas wczesna pobudka, ale wysiłek zostanie wynagrodzony. Po śniadaniu w hotelu ruszymy na lotnisko. Naszym celem jest Kalimantan. Przed nami magiczne trzy dni na jednej z najbardziej niesamowitych i najróżnorodniejszych przyrodniczo wysp świata.

 

 

Na lotnisku w Pangkalan Bun spotkamy się z naszym lokalnym przewodnikiem i przejedziemy do pobliskiego portu w Kumai, skąd ruszymy do Parku Narodowego Tanjung Puting. Naszym domem w ciągu kilku kolejnych dni stanie się tradycyjna indonezyjska łódź – klotok (nazwa pochodzi od wydawanych dźwięków „klok tok tok tok”). Po zaokrętowaniu na pokładzie zostaniemy przedstawieni załodze oraz poinformowani o kwestiach związanych z życiem na łodzi.

 

 

Wypłyniemy z portu na spokojne wody rzeki Kumai, a w trakcie rejsu zjemy lunch. Będziemy obserwować z pokładu dziką przyrodę, a nasz przewodnik opowie nam o faunie i florze oraz historii regionu. Spróbujemy wypatrzyć nosacze, makaki, dzioborożce oraz zimorodki.

 

 

Naszym pierwszym przystankiem będzie Tanjung Harapan, gdzie po krótkim spacerze przez las dotrzemy do stacji półdzikich orangutanów i będziemy świadkami ich karmienia. To będzie niesamowite spotkanie! Naukowcy szacują różnicę w budowie DNA między ludźmi i orangutanami na ok. 3% – zobaczymy na własne oczy, jak jest to mało i jak dużo jednocześnie!

 

 

Podczas spaceru przez las deszczowy i wokół stacji spostrzeżemy wiele gatunków roślin i zwierząt. Po powrocie na łódź zjemy pyszną kolację i znajdziemy spokojne miejsce do zakotwiczenia, aby w pełni cieszyć się pierwszą nocą w lesie deszczowym.

 

 

*Dla zainteresowanych możemy zorganizować dodatkowo nocny spacer z przewodnikiem. Po zmroku budzą się zwierzęta prowadzące nocny tryb życia; można zobaczyć świecące grzyby i śpiące małpy, które poznaliśmy w ciągu dnia.

 

 

4

Dzień 4 – Centrum Rehabilitacji Orangutanów (B/L/D)

Obudzimy się, słuchając porannych dźwięków otaczającej nas przyrody – długich nawoływań orangutanów, gibbonów i różnych gatunków ptaków. Po wczesnym śniadaniu popłyniemy w górę rzeki do Pondok Tanguy, do Centrum Rehabilitacji Orangutanów. Spacerem dotrzemy na miejsce, gdzie będziemy uczestniczyć w porannym karmieniu.

 

 

Wrócimy na łódź i po, około dwugodzinnym, rejsie wpłyniemy na ciemniejsze wody rzeki Sekonyer. Zauważymy zmianę powietrza, w końcu zbliżamy się do serca lasu deszczowego! Poczujemy się, jakbyśmy czerpali oddech z samych płuc Ziemi. Podczas podróży w głąb lasu na pewno zwrócimy uwagę, jak różni się od dotychczasowej otaczająca nas roślinność. Będzie szansa na zobaczenie krokodyli słodkowodnych i jaszczurek z rodziny waranowatych.

 

 

Po lunchu odwiedzimy Camp Leakey, gdzie mieści się centrum badawcze, w którym orangutany są przywracane swojemu naturalnemu środowisku. Zwiedzimy centrum informacyjne i muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o tych wspaniałych naczelnych – ich zwyczajach, życiu rodzinnym i diecie.

 

 

Następnie ruszymy na trekking do lasu deszczowego w poszukiwaniu żyjących na wolności: orangutanów, gibbonów i dzików. Po południu wrócimy do Camp Leakey i jeszcze raz staniemy się świadkami dokarmiania rehabilitowanych orangutanów. Wierzcie nam – ten widok za każdym razem rozczula i robi wielkie wrażenie!

 

 

Późnym popołudniem ruszymy w dół rzeki, obserwując otaczającą nas przyrodę i ciesząc się widokiem zachodzącego słońca. Zakotwiczymy blisko namorzynów i będziemy podziwiać tańce świetlików.

 

 

Kolacja i nocleg na łodzi. Na klotokach są proste posłania rozstawione na deku; łódź wyposażona jest w skromne toaletę i prysznic

5

Dzień 5 – W stronę krainy wulkanów (B/-/-)

Żegnamy się z magiczną wyspą Kalimantan i jej fascynującym ekosystemem. Zjemy smaczne śniadanie, a łódź ruszy w dół rzeki Kumai. Udamy się na lotnisko i polecimy na Jawę.

 

Na lotnisku w Surabaya spotkamy się z naszym kierowcą i ruszymy w zupełnie odmienny świat – krainę aktywnych wulkanów!

 

 

Nocleg w hotelu na kalderze.

6

Dzień 6 – Wulkan Bromo (B/-/-)

Czeka nas wczesna pobudka. Po śniadaniu ruszymy poznawać niesamowitą krainę – Park Narodowy Bromo Tengger Semeru, wpisany na listę obszarów chronionych jako rezerwat biosfery UNESCO.

 

 

Przed nami kaldera Tengger o średnicy 16 kilometrów. Jej wiek szacuje się na 820 000 lat. Zjedziemy jeepami do środka kaldery, w którym dymi wulkan Bromo – najmłodszy z pięciu leżących w jej wnętrzu. Otoczy nas niezwykły krajobraz – suchy, wulkaniczny, nieprzyjazny. Będziemy mieć czas na wspinaczkę na wulkan i doświadczenie odmienności wszystkiego, co nas otacza.

 

 

*Dla chętnych – przed wschodem słońca – nocny spacer do punktu widokowego, z którego rozpościera się panorama całej kaldery, a w tle góruje olbrzymi wulkan Semeru, regularnie wypuszczający chmury pyłu.

 

Po tych wrażeniach odpoczniemy podczas przejazdu przez wschodnią Jawę. Z okien samochodu zobaczymy tę buzującą życiem wyspę. Zatrzymamy się na lunch w jednym z miasteczek.

 

Po posiłku czeka nas fascynujący wjazd na kolejną kalderę – tym razem tę, w której mieści się wulkan Ijen – nasz następny cel. Po osiągnięciu najwyższego punktu, zjedziemy do jej wnętrza – krainy truskawek i doskonałej kawy.

 

 

Zjemy wcześnie kolację i udamy się na spoczynek. Jutro czeka nas pobudka w środku nocy.

 

Nocleg w hotelu.

7

Dzień 7 – Niebieskie światła Ijen (B/-/-)

Obiecujemy, że wyśpimy się jeszcze podczas tej wyprawy! Dziś natomiast musimy wstać przed świtem, ale uwierzcie nam – naprawdę warto!!!

 

 

 

Ijen to ogromny kompleks czynnych wulkanów. W jednym z kraterów znajduje się jezioro, któremu kwas siarkowy nadaje zachwycającą seledynowo-turkusową barwę (jego pH jest określone poniżej 0,4).

 

*Na wyprawę koniecznie polecamy zabranie maski z aktywnym wkładem węglowym, chroniącej przed toksycznymi gazami (maski dostępne w sklepach z artykułami BHP).

 

Ruszymy przez plantacje kawy do miejsca, skąd zaczniemy nasz trekking na wulkan Ijen. Po 3 kilometrach trawersów, dotrzemy do krawędzi krateru, skąd od razu zobaczymy cel naszej wczesnej pobudki – niezwykłe niebieskie ognie.

 

 

Na chętnych czeka zejście do wnętrza krateru. Będzie to wyjątkowa okazja, by stanąć nad seledynowym jeziorem, w oparach siarki, która jest tu wydobywana prastarymi sposobami. Atmosfera panuje tu iście piekielna…

 

 

Po dotarciu na krawędź krateru ujrzymy zapierający dech w piersiach widok. Wielu zapamięta go na długie lata.

 

 

Po zejściu z wulkanu i śniadaniu w hotelu ruszamy na prom w kierunku Bali. Droga przez Wyspę Bogów jest naprawdę malownicza!

 

 

 

 

Ten aktywny dzień zwieńczy kolacja na plaży Jimbaran, sławnej z owoców morza.

 

Nocleg w hotelu.

8

Dzień 8 – Z Bali na Flores (B/-/-)

Po śniadaniu udamy się na lotnisko. Polecimy do zupełnie odmiennej krainy, czyli na leżącą bliżej Australii niż stolicy Indonezji, przepiękną wyspę Flores.

 

 

Po wylądowaniu w Maumere spotkamy się z naszym lokalnym przewodnikiem. Ruszymy na zachód przez wioskę Sikka, która była pierwszym miejscem na Flores, do którego dotarli portugalscy żeglarze. Portugalczycy nadali wyspie poetycką nazwę Cabo das Flores czyli „Przylądek Kwiatów”. Mówi się, że inspiracją były piękne koralowe formacje, tworzące niezwykłe, podwodne ogrody, migoczące w krystalicznych wodach, otaczających wyspę.

 

Wioska Sikka jest dużym centrum produkcji ikatów – materiałów tkanych i barwionych tradycyjnymi metodami. Wyjątkowość ikatów wynika z tego, że wzór tkaniny powstaje w procesie farbowania włókien jeszcze przed rozpoczęciem tkania. Będziemy mieć okazję poznać tę słynną technikę.

 

 

Następnie ruszymy do wioski Moni, położnej u stóp wulkanu Kelimutu. Po drodze zatrzymamy się na rajskiej plaży Koka. Będzie też czas na kąpiel!

 

 

Po kolacji wcześnie położymy się spać, aby być gotowi na kolejny aktywny dzień, pełen wrażeń.

 

Nocleg w hotelu.

9

Dzień 9 – Wulkan Kelimutu (B/-/-)

Wstajemy jeszcze przed świtem, musimy zdążyć na wschód słońca na wulkanie Kelimutu. To najpiękniejszy z możliwych początków dnia w Indonezji, więc nie można tego przegapić!

 

 

Znajdziemy się w bajkowej scenerii, zupełnie innej niż wcześniej odwiedzane krainy. Mieszkańcy uważają ten wulkan za święty i magiczny.

 

 

 

 

Wewnątrz masywu znajdują się 3 różnokolorowe jeziora o zmieniających się barwach. Swoją wyjątkową kolorystykę zawdzięczają najprawdopodobniej reakcjom chemicznym, wywołanym przez podwodne fumarole. Jeziora uważane są za miejsce spoczynku dusz. Najbardziej na zachód wysunięte jest Tiwu Ata Bupu, czyli „jezioro starych ludzi”, a uzupełniają je Tiwu Nuwa Muri Koo Fai – “jezioro młodzieńców i dziewcząt” oraz Tiwu Ata Polo – “jezioro zaklęte”.

 

 

Spacer na szczyt zajmie ok. 30 minut. Wybierzemy fajne miejsce do obserwacji i zobaczymy wschód słońca nad jednym z jezior.

 

Po tak widowiskowym poranku wrócimy do hotelu na pyszne śniadanie, po czym zbierzemy się w drogę na zachód. Zatrzymamy się jeszcze na urokliwej czarnej plaży, upstrzonej niebiesko-zielonymi kamieniami.

 

Następnie ruszymy na spotkanie z mieszkańcami wiosek Luba i Bena, przedstawicielami matriarchalnego ludu Ngada, zamieszkującego okolice miasta Bajawa i żyjącego u stóp potężnego wulkanu Inerie.

 

 

Postaramy się podpatrzeć, jak wygląda ich życie dziś i na ile udało się im zachować z tradycji przodków. Z jednej strony zobaczymy drewniane domy, wykonane tradycyjnymi technikami i ludzi żyjących jak wieki temu, z drugiej – dobrodziejstwa nowoczesności, w tym wszechobecne smartfony. I nic w tym dziwnego, nie sposób przecież wymagać, aby odgrywali przed nami nienaturalny teatrzyk. Przekonamy się także jak w jednym miejscu funkcjonują obok siebie katolickie kaplice oraz ołtarze i amulety wykorzystywane w animistycznych praktykach.

 

 

 

Po odwiedzinach w wiosce udamy się do miasteczka Bajawa na nocleg do hotelu.

10

Dzień 10 – Wawo Muda – Aimere – Ruteng (B/-/-)

Po śniadaniu w hotelu ruszymy na 3-godzinny trekking do Wawo Muda – pozostałości po niedawnej aktywności wulkanicznej. Zobaczymy wypalone drzewa, pękniętą ziemię i nowopowstałe jezioro kraterowe.

 

 

Podczas trekkingu będziemy podziwiać przepiękne widoki na wulkany Ebulobo i Inerie.

 

 

Następnie, już samochodem, zjedziemy nad morze do Aimere, krainy sopi – miejscowego bimbru, wyrabianego z owoców palmy lontar. Metoda jest tradycyjna, a degustacja i zakup jak najbardziej możliwe.

 

Z Aimere droga znowu zacznie się piąć w górę, aż do Ruteng. Krajobraz stanie się bardziej “wilgotny”. Zrobimy krótki postój nad kraterowym jeziorem Ranamese, znajdującym się pośrodku lasu, w otoczeniu bujnej roślinności – mchów, zarośli, roślin wodnych i lasów tropikalnych. Być może uda nam się spotkać dzikie makaki i inne zwierzęta.

 

 

 

Nocleg w hotelu w Ruteng.

11

Dzień 11 – Pożegnanie z magiczną Flores (B/-/-)

Nasz ostatni dzień na wyspie zaczniemy wizytą u ludu Mangarrai.

 

 

 

Osiedla Manggarai rozsiane są na powierzchni ponad 6500 kilometrów kwadratowych. Ludzie żyjący na zachodzie Flores wyznają sunnizm, na wschodzie dominuje katolicyzm, a w centralnej części – tradycyjne wierzenia związane z kultem przodków. Rytuały i tańce etniczne nie są tak znane jak balijskie, ale równie interesujące!

 

Zobaczymy tradycyjny dla zachodniego Flores dom ludu Mangarrai. Odwiedzimy także targ w Ruteng.

 

Następnie malowniczą drogą przejedziemy do małej, słynącej z wyjątkowych pól ryżowych, wioski Cancar. Zatrzymamy się w punkcie widokowym i będziemy podziwiać pola ryżowe w kształcie sieci pajęczych. Kilkanaście wielkich okręgów, zwanych lingko, styka się ze sobą. Powstawały przez wieki, w wyniku powtarzających się cykli sadzenia i zbiorów, podziału pól i wyznaczania ich wielkości. Początkiem dla każdej „sieci” jest środek okręgu, oznaczony drewnianym palem i skałą, symbolizującymi związek kobiety i mężczyzny, nieba i ziemi.

 

 

Następnie zatrzymamy się w Lembor – zagłębiu ryżowym, gdzie podpatrzymy pracę na polach.

 

 

Z Lembor mamy już tylko dwie godziny drogi, aby pierwszy raz zobaczyć archipelag Komodo, na razie z daleka.

 

W drodze do wioski rybackiej Labuan Bajo zatrzymamy się w małej fabryczce tahu i tempeh – dwóch podstawowych składników kuchni indonezyjskiej, których na pewno będziemy mieć okazję spróbować w czasie indonezyjskiej przygody. Zobaczymy tradycyjne metody ich wytwarzania.

 

 

Nocleg w hotelu.

12

Dzień 12 – Park Narodowy Komodo (B/L/D)

Po śniadaniu przeniesiemy się z hotelu i zakwaterujemy na łodzi, która będzie naszym domem przez następne trzy dni. Nasza przewodniczka, Ola, zapozna nas z zasadami życia na pokładzie.

 

 

Po około 1,5 godziny rejsu czeka nas pierwsza kąpiel i snorkeling przy wyspie Sebayur Kecil. Dla nurków – check dive.

 

 

Następnie zjemy pyszny lunch, a łódź ruszy w kierunku wyspy Siaba Besar.

 

 

Jest to idealne miejsce na drugie nurkowanie i snorkeling. Dla wszystkich główną atrakcją będą – oczywiście – licznie tu występujące żółwie. Niezapomniane spotkanie!

 

 

Odpoczniemy na plaży, gdzie dzień uwieńczy piękny zachód słońca.

 

Kolacja i nocleg na łodzi.

13

Dzień 13 – Park Narodowy Komodo (B/L/D)

Po śniadaniu postaramy się zobaczyć króla podwodnego Komodo – majestatyczną mantę, zwaną także diabłem morskim.

 

 

 

Zobaczymy także skałę, leżącą pośrodku wąskiej cieśniny między wyspami Komodo i Rinca – sławne Batu Bolong, idealne miejsce dla nurków i snorkelistów.

 

 

Po południu popłyniemy na trzecią co do wielkości wyspę w parku narodowym – przepiękną Padar.

 

 

Padar słynie z długich półksiężycowych plaż. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą z wysp archipelagu. Zrelaksujemy się na rozległych różowych plażach. Warto wybrać się także na trekking, aby podziwiać panoramę całego parku narodowego, skąpanego w promieniach zachodzącego słońca.

 

 

Kolacja i nocleg na łodzi.

14

Dzień 14 – Park Narodowy Komodo (B/L/D)

Wcześnie rano postawimy stopy na ziemi warana – wyspie Rinca. Czeka nas dwugodzinny trekking, by zobaczyć te niezwykłe stworzenia. Być może spotkamy także bawoły wodne oraz jelenie timorskie, które stanowią naturalne pożywienie waranów.

 

 

 

Po powrocie na pokład odświeżymy się kąpielą w morzu. Po lunchu przekonamy się, jak żyją mieszkańcy. Odwiedzimy wioskę Rinca, jedną z czterech w parku, gdzie zobaczymy tradycyjne domy na palach, szkołę, studnię oraz poznamy styl życia miejscowych.

 

 

Zwieńczeniem dnia będzie wizyta w pobliskiej jaskini i popis tysięcy nietoperzy, lecących na niedaleką Flores na nocny żer.

 

 

Pożegnalna kolacja i nocleg na łodzi.

15

Dzień 15 – Podróż powrotna (B/-/-)

Żegnamy się już z magicznymi wyspami. Rankiem wpłyniemy do portu i zjemy ostatnie śniadanie na łodzi.

 

Następnie zmienimy środek lokomocji na samolot i rozpoczniemy naszą podróż powrotną do Europy.

 

16

Dzień 16 – Przylot do Polski (-/-/-)

Pełni wrażeń wylądujemy w Warszawie.