• Cel podróży

 • Wyjazd

  24 maja 2020
 • Powrót

  30 maja 2020
 • Odliczamy do wyprawy

  96 dni 18 godzin
 • Liczba dni

  7 dni
 • Cena z biletem

  6500 PLN
Zarezerwuj miejsceZobacz plan podróży

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Transport na miejscu
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Pełne wyżywienie
 • Opiekę polskiego przewodnika, mieszkającego od lat na Kaukazie
 • Wstęp do odwiedzanych miejsc
 • Wszystkie atrakcje zawarte w programie
 • Ubezpieczenie podróżne

Cena nie zawiera

 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Wypożyczenia roweru w hotelu nad jeziorem Sewan
 • Fakultatywnej wycieczki łódką po jeziorze Sewan

Jadą z nami

Armenia – niewielki kraj o wielkiej mocy! Słynie nie tylko z bogatej historii i krajobrazów, ale też ze smaków. Kuchnia jest tu naprawdę wyjątkowym połączeniem tradycji lokalnych, lewantyńskich i europejskich. Stolica, czyli Erywań, nazywana jest „Paryżem Wschodu” ze względu na wspaniałą architekturę oraz mnóstwo urokliwych knajp i restauracji. Mieszka tu aż 1/3 wszystkich mieszkańców kraju.

 

Podczas naszej podróży poznamy niezwykłą historię i kulturę Armenii, zakosztujemy najlepszych win, zwiedzimy piękne monastery i zachwycimy się niesamowitymi krajobrazami. To będzie intensywna, niezapomniana przygoda!

 

Ważne informacje

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy przebywający na terenie Republiki Armenii do 180 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz.

W przypadku, gdy planowany pobyt przekracza 180 dni, należy zwrócić się do Oddziału Policji ds. wiz i rejestracji cudzoziemców (tzw. OVIR) w Erywaniu (dzielnica Dawtaszen, 4. kwartał, budynek 17/10, tel. +374 10 370 264, godz. pracy: pon.-pt. 9.00 – 18.00 z przerwą od 13.00 do 14.00) z wnioskiem o wydanie karty pobytu. Wniosek należy złożyć nie później niż 30 dni przed końcem dozwolonego 180-dniowego okresu legalnego pobytu. Koszt rocznej karty pobytu wynosi 105 tys. AMD. Członkowie rodzin obywateli Republiki Armenii mogą wnioskować o pięcioletnią kartę pobytu (koszt 140 tys. AMD).

Osobie, która przekroczy okres legalnego pobytu grozi kara pieniężna w wysokości od 50 do 100 tysięcy AMD oraz deportacja i zakaz wjazdu do Armenii na czas określony (minimum 1 rok).

Na terytorium Armenii można pozostawać do ostatniego dnia ważności paszportu. Służby graniczne mogą odmówić wjazdu w przypadku legitymowania się paszportem zniszczonym lub uszkodzonym.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na tereny przy granicy z Azerbejdżanem, w szczególności w prowincjach Tawusz i Gegharkunik

Na pozostałym obszarze Armenii MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Górski Karabach oraz siedem przylegających rejonów (Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam) stanowią terytorium Republiki Azerbejdżanu, jednak faktycznie znajdują się poza kontrolą władz azerbejdżańskich. Z tych względów, konsul RP w Erywaniu nie posiada możliwości świadczenia pomocy konsularnej obywatelom polskim znajdującym się na tym obszarze. Wjazd na obszar Górskiego Karabachu każdorazowo wymaga uzyskania zgody odpowiednich władz azerbejdżańskich.

W Armenii nie odnotowywano na przestrzeni ostatnich lat zagrożeń o charakterze terrorystycznym skierowanych przeciwko ludności cywilnej. Na terenie Armenii nie obowiązuje również żaden zatwierdzony przez władze tego państwa stopień zagrożenia terrorystycznego. Nie oznacza to jednak, że groźbę zamachu terrorystycznego można całkowicie wykluczyć.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane, co jednak nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności i podstawowej troski o swoje bezpieczeństwo. Zdarzają się drobne kradzieże w miejscach często uczęszczanych przez zagranicznych turystów (głównie na targach i bazarach), natomiast przestępstwa cięższe, jak rozboje czy napady, należą do rzadkości.

Chodząc po górach, należy pamiętać, że w Armenii brak profesjonalnej służby ratowniczej na wzór polskiego GOPRu/TOPRu. Turysta w wielu sytuacjach może pozostawać zdany wyłącznie na własne siły. W niektórych miejscach – oddalonych od ludzkich siedzib – może występować brak pokrycia zasięgiem telefonii komórkowej. Należy również mieć na względzie dość licznie występujące w Armenii jadowite gatunki węży i skorpionów.

W razie wypadku wymagającego pomocy ze strony policji, pogotowia lub straży pożarnej w Armenii można dzwonić na numer zintegrowanej służby pomocy pod numerem 911. Operatorzy linii 911 posługują się językiem angielskim. Poza tym funkcjonują numery poszczególnych służb: 101 – straż pożarna, 102 – policja, 103 – pogotowie ratunkowe, 104 – pogotowie gazowe.

Armenia leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Zdrowie

Nie są wymagane okresowe szczepienia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie (szczególnie na prowincji). Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. Wizyta u lekarza kosztuje od 15 do 35 USD, w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.

W Armenii nie obowiązuje katalog lekarstw, których nie można wwozić lub wywozić. Posiadanie medykamentów jest dozwolone, o ile osoba nimi się posługująca posiada stosowne dokumenty na potwierdzenie tej okoliczności np. receptę wystawioną przez lekarza. Dokumenty takie powinny być przetłumaczone na język ormiański przez konsula Armenii (http://poland.mfa.am).

W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103)

Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny ze względu na duże zagrożenie żółtaczką oraz chorobami pasożytniczymi, szczególnie na obszarach wiejskich. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed spożyciem. Na obszarach górskich często można spotkać silnie uczulający i drażniący barszcz Sosnowskiego.

Informacje dla kierowców

W Armenii obowiązuje ruch prawostronny. Nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Honorowane jest polskie prawo jazdy. Wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu, a ich reakcje są trudne do przewidzenia. Stosunkowo często zdarza się, że kierujący nie sygnalizują swoich zamiarów (przy skrętach, zmianie pasa ruchu itd.). Należy zachować szczególnie wzmożoną czujność podczas jazdy miejskiej (gwałtowne manewry innych uczestników, notoryczne i powszechnie akceptowane wtargnięcia pieszych na jezdnię, słabe oświetlenie ulic, sporadycznie brak pokryw studzienek kanalizacyjnych itd.) oraz po zmroku na obszarach wiejskich (brak lub złe oświetlenie ulic, poruszanie się nieoświetlonych pojazdów rolniczych, obecność zwierząt gospodarczych itp.).

Należy zachowywać zasadę ograniczonego zaufania przy korzystaniu ze skrzyżowań o ruchu okrężnym. Do 2017 roku obowiązywały bowiem przepisy, dające pierwszeństwo przejazdu pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie. Obecnie w Armenii na większości rond panują reguły analogiczne do obowiązujących w Polsce (pierwszeństwo przejazdu przysługuje pojazdom zjeżdżającym ze skrzyżowania), lecz wielu kierowców postępuje zgodnie z nawykami nabytymi, gdy obowiązywały poprzednie regulacje.

Ze względu na gęstą sieć fotoradarów liczba kontroli policyjnych uległa zmniejszeniu w stosunku do lat poprzednich. W terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością do 60 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h. W Armenii nie dopuszcza się nawet śladowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu (tj. ograniczenie wynosi 0,0 ‰).

Obowiązkowe jest posiadanie miejscowego ubezpieczenia OC środka transportu, które można wykupić na przejściu granicznym przy wjeździe do Armenii. Nie funkcjonuje tzw. „zielona karta”. Nie ma jednej stawki ubezpieczenia (jego wysokość jest ustalana na podstawie parametrów pojazdu oraz stażu kierującego). Działające w Armenii firmy ubezpieczeniowa udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory umożliwiające wyliczenie wysokości opłaty.

Większość usterek można naprawić, korzystając z usług miejscowych mechaników. Autoryzowane serwisy czołowych marek znajdują się w Erywaniu, aczkolwiek występują problemy z dostępnością na miejscu części zamiennych. W stolicy kraju funkcjonuje jeden półprofesjonalny zakład mechaniki motocyklowej.

Bez problemów można się zaopatrzyć w benzynę 92- (regular) i 95-oktanową (premium), olej napędowy oraz gaz ziemny (CNG). Gaz skroplony (LPG) można zatankować wyłącznie w Erywaniu. Stosunkowo rzadko występują również stacje z benzyną 98-oktanową (super).

Cło

Nie ma specjalnych regulacji prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy wjeździe własnym pojazdem należy wypełnić deklarację celną oraz uiścić opłatę celną, ekologiczną i drogową, których wysokość jest uzależniona od parametrów pojazdu. Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio od służb informacyjnych Służby Celnej (ul. Movses Khorenatsi 3, 0015 Erywań, tel.: +374 60 544 444, e-mail: secretariat@minfin.am).

W przypadku wywozu antyków czy innych przedmiotów mogących mieć wartość historyczną (np. obrazów, dywanów, przedmiotów antykwarycznych, wyrobów jubilerskich itd.) konieczne jest przedłożenie certyfikatu, który należy uzyskać zawczasu w Ministerstwie Kultury.

Przepisy prawne

Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane.

W Armenii nie obowiązuje katalog lekarstw, których nie można wwozić lub wywozić. Posiadanie medykamentów jest dozwolone, o ile osoba nimi się posługująca posiada stosowne dokumenty na potwierdzenie tej okoliczności np. receptę wystawioną przez lekarza. Dokumenty takie powinny być przetłumaczone na język ormiański przez konsula Armenii (http://poland.mfa.am/en/).

Przydatne informacje

W Armenii powszechna jest znajomość języka rosyjskiego, a w młodszym pokoleniu, szczególnie w miastach, również angielskiego. Nierzadko można spotkać się ze znajomością polskiego.

Język ormiański posiada własny alfabet. Nazwy miejscowości oraz ulic w większych miastach zapisane są – obok alfabetu ormiańskiego – równolegle alfabetem łacińskim lub cyrylicą. Nie dotyczy to jednak zasadniczo szyldów sklepów, nazw produktów oraz wewnątrzkrajowych rozkładów jazdy.

Wymiany pieniędzy można dokonywać zarówno w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach wymiany walut. Nie ma problemów z wymianą dolarów amerykańskich lub euro. Rośnie liczba sklepów i restauracji, w których można dokonywać zapłaty międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, MasterCard czy MAESTRO. W Erywaniu i większych miejscowościach funkcjonują bankomaty obsługujące ww. karty. Mimo to należy pamiętać, że w Armenii w dalszym ciągu dominuje obrót gotówkowy.

W Armenii działają wiodący operatorzy międzynarodowi, zajmujący się „błyskawicznymi” przekazami pieniędzy z zagranicy.

W miastach najbardziej powszechnym środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy (marszrutki) – cena przejazdu w granicach miasta wynosi 150 AMD. W Erywaniu działa też jedna linia metra – cena żetonu (uprawniającego do zejścia na perony) wynosi 100 AMD.

Urzędy pracują od 9.00 do 18.00 z tradycyjną przerwą obiadową między 13.00 a 14.00. Sklepy otwarte są na ogół od 12 do 24 godzin na dobę (także w dni wolne od pracy).

Zaopatrzenie sklepów zasadniczo jest dobre, jednak zdarza się, że oferowane produkty są przeterminowane, dlatego należy sprawdzać datę ważności.

W kuchni dominują dania mięsne, sery, spożywane na surowo lub kwaszone warzywa oraz zielenina. Dostęp do dań kuchni wegetariańskiej (a jeszcze bardziej wegańskiej) jest bardzo utrudniony.

Powszechne jest palenie tytoniu w miejscach publicznych, a nawet w środkach transportu (marszrutki, taksówki) w przypadku kierowców. Nierzadko sale dla niepalących w restauracjach nie gwarantują rzeczywistego odseparowania od części lokalu przeznaczonej dla palących.

W zdecydowanej większości restauracji napiwek jest doliczany do rachunku (zwyczajowo 10% wartości zamówienia).

W Erywaniu i większych miejscowościach nie ma problemu z dostępem do Internetu (funkcjonują kawiarenki internetowe lub jest możliwy dostęp do publicznych sieci WiFi np. na głównych placach miast lub w restauracjach).

Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +3 godziny – podczas zimowego (w Armenii nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).

Na większości obszaru Armenii panuje klimat podzwrotnikowy suchy o cechach kontynentalnych, z krótkimi, mroźnymi zimami i gorącymi latami. Średnia temperatura stycznia wynosi -3°C, a lipca od 24°C do 26°C. Roczna suma opadów waha się od 200 do 500 mm. Na wyżej położonych obszarach panuje klimat umiarkowany, a na wysokości ponad 2000 m n.p.m. – chłodny alpejski. Średnia roczna suma opadów przekracza tam 800 mm.

GaleriaInne wyprawy dla Ciebie

Kirgistan i Uzbekistan Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kirgistan i Uzbekistan

Namibia 🇳🇦 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Namibia 🇳🇦

Galapagos & Ekwador Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Galapagos & Ekwador

Mogą Cię też zainteresować

Zarezerwuj miejsce
Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

1

Dzień 1

Wieczorem wylatujemy z Warszawy do Erywania.

Przed nami kilka dni w naprawdę niezwykłym kraju!

 

Program wyprawy z warsztatami Pauliny Pastuszak i szkoleniami Jarosława Kuźniara znajdziesz [tutaj].

 

2

Dzień 2

Rankiem meldujemy się w hotelu. Po śniadaniu Uczestnicy warsztatów rozpoczną zdobywanie nowej wiedzy, a my ruszymy do wyjątkowej fabryki dywanów Rodziny Megerian.

 

Tradycja tkania dywanów sięga aż V wieku p.n.e., a technika uznawana jest tu za rzemiosło i sztukę jednocześnie. Wysokiej jakości wełna, naturalne barwniki oraz wyjątkowe, dla poszczególnych regionów, ornamenty i wzornictwo sprawiają, że wyroby ormiańskie zyskały światową sławę. Zasada jest taka, aby tkać z miłością i jedynie w dobrym nastroju – praca w złym humorze powoduje zanikanie kolorów! Każdy dywan ma swoją historię – pochodzenie i symbole mają ogromne znaczenie, więc przed zakupem warto o nie dopytać.

 

Podczas naszej wizyty w fabryce poznamy nie tylko historię i proces tkania dywanów, lecz także dzieje Rodziny Megerian, która zajmuje się tym rzemiosłem od ponad stu lat.

 

 

Po południu spotkamy się z resztą grupy w restauracji na zasłużony lunch, podzielimy się pierwszymi wrażeniami i nabierzemy sił na odkrywanie uroków stolicy. Jest co podziwiać!

 

 

Erywań jest miastem idealnym na spacery. Przemyślany, eliptyczny układ centrum otoczonego parkami oraz arterie komunikacyjne i place są dziełem sowieckiego architekta i urbanisty Aleksandra Tamaniana. Przebudowę prowadzono zgodnie ze starą ormiańską tradycją korzystania z tego, co się ma „pod ręką”. W Armenii powszechnym surowcem jest kamień, zwłaszcza skamieniały popiół wulkaniczny, tuf, o różowej barwie – to właśnie jemu Erywań zawdzięcza swój przydomek: „różowe miasto”.

 

 

Odwiedzimy między innymi Plac Republiki, określany mianem „serca miasta” oraz Kaskady – słynne, ozdobione rzeźbami i zielenią schody wkomponowane we wzgórze.

 

 

Wstąpimy do Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory, słynącej z produkcji brandy NOY. Oczywiście będzie także degustacja! Nasz spacer zakończymy zakupami na bazarze Vernissage, gdzie można nabyć ormiańskie rękodzieło.

 

 

Dzień uwieńczy pyszna kolacja w restauracji.

Nocleg w hotelu.

3

Dzień 3

Po śniadaniu rozpoczną się warsztaty w hotelu, a my udamy się do Instytutu Matenadaran im. św. Mesropa Masztoca, gdzie znajduje się ogromny i mający szczególne znaczenie dla Ormian zbiór manuskryptów, słynny na całym świecie. Przed wejściem do budynku stoi pomnik św. Mesropa (i jego ucznia, Koriuna), patrona nie tylko tego miejsca, ale całej Armenii. Mesrop był mnichem, a z zamiłowania lingwistą. Przypisuje się mu stworzenie alfabetu ormiańskiego (około 405 roku), oraz pierwszy przekład Biblii.

 

 

Czym wyróżniał się starożytny, ormiański alfabet? Składał się z wielu ligatur, czyli znaków utworzonych z sąsiadujących liter, których kształty nie pasują do siebie, za to ich połączenie poprawia czytelność i estetykę zapisu.

 

Zobaczymy również zaskakująco precyzyjne, ręcznie malowane iluminacje, a wśród nich słynne ormiańskie miniatury. Ciekawostką z pewnością będzie kopia rękopisu dzieła kopernikowskiego, którą podarował Ormianom Prezydent Kwaśniewski.

 

 

Następnie ruszymy do Armenian Wine Company, gdzie zjemy lunch na terenie winnicy. Skosztujemy najlepszych trunków, między innymi tych, wytwarzanych z granatów! Poznamy długą historię winiarską tego kraju – najstarsze na świecie ślady produkcji zostały odkryte przez archeologów na południu Armenii w jaskini Areni, a wiek odnalezionych przedmiotów określa się na 6200 lat.

 

 

Wrócimy do Erywania i odwiedzimy niezwykle ważne miejsce – Muzeum Ludobójstwa Ormian. Te dramatyczne wydarzenia z 1915 roku oraz wojna o Górski Karabach (1988-1994) to największe nieszczęścia w dziejach Armenii, a nie poznając historii nie zrozumiemy tego kraju. Odwiedzimy kompleks pomnikowy Tsitsernakaberd na wzgórzu, a w nim Aleję Pamięci, gdzie posadzone są drzewa pro memoria.

 

 

Kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

4

Dzień 4

Po śniadaniu kolejna dawka wiedzy dla Uczniów Pauliny Pastuszak, a my ruszamy na wycieczkę poza Erywań, do duchowej stolicy Armenii – Katedry w Eczmiadzynie.

 

Najstarsza na świecie katedra, zbudowana została na początku IV wieku na polecenie św. Grzegorza Oświeciciela. Święty, który uleczywszy króla Tiridatesa III z choroby, przyczynił się także do nawrócenia monarchy. W konsekwencji Armenia stała się pierwszym krajem na świecie, który przyjął chrześcijaństwo jako oficjalną religię – w 301 roku!

 

Bogata historia, religijne i kulturowe znaczenie, połączone z wyjątkowością architektoniczną sprawiły, że Katedra została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Damy sobie czas, aby docenić jej wyjątkowość!

 

 

Wrócimy do Erywania, aby rozpocząć naszą wspólną podróż po Armenii w kierunku jeziora Sewan. Najpierw pojedziemy do Monastyru Geghard, który uważany jest za najpiękniejszy w Armenii, a w 2000 roku został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przed wizytą zatrzymamy się na lunch z widokiem na monastyr i pobliski kanion.

 

 

Monastyr Geghard to średniowieczny zespół klasztorny częściowo wykuty w skale. Nazwa „Geghard” oznacza „włócznię” i pochodzi od tej, którą według tradycji chrześcijańskiej zraniono Jezusa podczas ukrzyżowania, rzekomo sprowadzonej do Armenii przez apostoła Judasza, zwanego tu Tadeuszem i przechowywanej wśród wielu innych relikwii.

 

Następnym przystankiem na naszej trasie jest zwiedzanie pogańskiej świątyni Garni, jedynej na całym Kaukazie zachowanej starożytnej budowli sakralnej w stylu klasycznym, z jońskimi kolumnami.

 

 

Wieczorem dotrzemy do naszego celu, nad jezioro Sewan – “perłę Armenii” – zwane także morzem ze względu na swoją wielkość. Jezioro zajmuje ok. 5% powierzchni całego kraju i położone jest na wysokości ok.1900 m n. p. m.

 

 

Kolacja i nocleg w hotelu nad jeziorem.

5

Dzień 5

Po śniadaniu, ruszymy do uzdrowiskowego miasteczka Diliżan – zwanego „Armeńską Szwajcarią” lub „Małą Szwajcarią”. Otoczona lasami, odosobniona miejscowość z łagodnym klimatem, stała się domem dla wielu ormiańskich artystów, kompozytorów i filmowców. Przejdziemy się główną ulicą – Sharamneyan i będziemy podziwiać tradycyjną ormiańską architekturę. Znajdziemy tu warsztaty rzemieślnicze, galerie i muzeum. Będzie czas na podziwianie typowych ażurowych balkonów oraz zakupy rękodzieła i pamiątek.

 

 

Wrócimy do hotelu, aby spotkać się z Uczestnikami szkoleń i razem ruszymy na półwysep Sewanawank, gdzie zwiedzimy przepiękny i malowniczo położony monastyr o tej samej nazwie. Jego oryginalne przeznaczenie jest niezwykle ciekawe – przebywali tu mnisi z Eczmiadzyna (ormiańskiego odpowiednika Watykanu), którzy dopuścili się ciężkich grzechów i odbywali w tym miejscu swoją pokutę.

 

 

Przed zwiedzaniem monastyru zjemy zasłużony lunch! W lokalnej restauracji skosztujemy różnych dań z ryb oraz kebabów z raków!

 

Późnym popołudniem dotrzemy do miejscowości Noratus, niegdyś pełnej życia, dziś odwiedzanej przez nielicznych turystów. Będziemy podziwiać armeńskie chaczkary – rzeźbione w kamieniu, oryginalnie zdobione tablice grobowe. Na cmentarzu jest ich około tysiąca, a wiele z nich ma ponad kilkaset lat.

 

 

Kolacja i nocleg w hotelu nad jeziorem.

6

Dzień 6

Po śniadaniu odbędą się ostatnie podczas naszej wyprawy warsztaty Nail-Art. Możemy wykorzystać ten poranek na wyjątkowy, wieńczący kurs, manicure! Może dacie się namówić na użyczenie dłoni do zdjęć i pomoc w tworzeniu contentu? Jeśli będziecie mieć ochotę na leniuchowanie, to jak najbardziej będzie to możliwe! Alternatywnie, możemy wypożyczyć rowery z hotelu i ruszyć na okrywanie uroków wybrzeża Jeziora Sewan. Do wyboru, do koloru!

 

Po południu, dla wszystkich, czas na relaks! Udamy się do basenów termalnych i odprężymy. Następnie zjemy lunch i ruszymy w drogę powrotną.

 

 

Po południu wrócimy do Erywania, gdzie w jednym z beauty salonów lokalny autorytet w tej branży poprowadzi dla nas zajęcia.

 

 

Ostatni spacer po stolicy i pożegnalna kolacja.

Nocleg w hotelu.

7

Dzień 7

Czeka nas wczesna pobudka. Jeszcze przed świtem wsiądziemy do samolotu powrotnego.

 

Pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę, wczesnym rankiem wylądujemy w Warszawie.