Tłumy w Izraelu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Tłumy w Izraelu

Bliskowschodnie państwo pobije w tym roku turystyczny rekord. Izraelskie ministerstwo turystyki informuje, że liczba turystów przekroczyć ma trzy i pół miliona.

Rekord padnie pomimo tego, że końcówka 2017 roku jest słabsza, niż przewidywano jeszcze niedawno. A wszystko przez… Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych oficjalnie uznał bowiem na początku grudnia Jerozolimę za stolicę Izraela, co rozdrażniło Palestyńczyków. Doszło do zamieszek, pojawiły się głosy o rosnącym zagrożeniu terrorystycznym. Efektem było wiele odwołanych wycieczek zaplanowanych na okres świąteczny.

Ale dzięki jedenastu wcześniejszym miesiącom i tak udało się wykręcić rekord, w czym pomogła z pewnością rosnąca liczba tanich połączeń lotniczych Europa–Izrael (w tym także z Polski). Turyści przylatywali zarówno po to, by wypocząć na plaży, jak i oczywiście w celu zwiedzenia Jerozolimy. Bazylikę Bożego Grobu cały czas wypełniał tłum ludzi.


– Najstarsi Arabowie nie pamiętaj tak wielu pielgrzymów z całego świata – mówił w rozmowie z Polskim Radiem franciszkanin Zacheusz Drążek, polski duchowny z jerozolimskiej świątyni. – Od września do listopada kolejka wokół Bożego Grobu sięgała wejścia do bazyliki.

Tłumy w Izraelu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.