TG we wpisie UNESCO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

TG we wpisie UNESCO

Mieszkańcy Tarnowskich Gór żyli tymi emocjami od kilku tygodni (niektórzy lat), ale w końcu można oficjalnie potwierdzić wspaniałe wieści: zabytki tego miasta, wraz z pozostałościami po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku zostały oficjalnie wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Decyzja zapadła wczoraj, w Krakowie, podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak na wieść o tym, dał się ponieść emocjom. Agencji PAP powiedział:

Kiedyś w XVII w. Goethe powiedział o Tarnowskich Górach, że są na rubieżach państwa. Dzisiaj wiem, że jesteśmy w środku świata.

Nie będę ukrywała, że dla mnie to również ważne wydarzenie. W pobliżu tych zabytków kończyłam liceum, a Tarnowskie Góry to drugi dom! Tym bardziej cieszę się, że 6 lat pracy włożonej w ubieganie się o ten wpis, opłaciły się.

W tym niepozornym mieście istniało kilka tysięcy kopalń, a Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga do dzisiaj przyciąga turystów z całej Polski.

Zabytkowa Kopalnia Srebra stanowi jedyną w kraju trasę turystyczna, w podziemiach dawnych kopalni rud srebra, ołowiu i cynku. Szlak przebiega 40 m pod ziemią i liczy sobie aż dwa kilometry.

A jak mieszkańcy Tarnowskich Gór przyjęli tak ważną wiadomość? Najlepiej, jak można sobie wyobrazić! Wczoraj zebrali się na rynku, aby czekać na werdykt i móc wspólnie świętować.

TG we wpisie UNESCO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com