Tęczowe schody Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Tęczowe schody

Wyjątkowa świątynia, znajdująca się tuż za północną granicą Kuala Lumpur, przeszła renowację. Jej efekty wywołały mieszane reakcje.

Odkryte w dziewiętnastym stuleciu Jaskinie Batu mieszkający w okolicy hindusi uczynili świątynią. Zbudowali prowadzące do nich schody o 272 stopniach, a na straży przybytku postawili 43-metrowy pomnik Murugana, boga wojny. Jaskinie Batu przyciągają co roku tłumy hinduskich pielgrzymów, najwięcej w trakcie festiwalu Thaipusam, poświęconego Muruganowi. Jeszcze w zeszłym roku droga do świątyni wyglądała tak:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Daniel Nogal (@daniel_nogal)

Trwały już wówczas prace remontowe, mające przywrócić świetność schodom i ulokowanym przy nich budynkom. Zakończono je ostatnio i okazuje się, że mieliśmy do czynienia z czymś więcej niż renowacją. Otóż 272 stopnie, podobnie jak wspomniane zabudowania, pomalowano na tęczowe kolory. Jakby z myślą o Instagramie:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fresco Manish (@frescotraveller)

Młodzi turyści są zachwyceni, a Jaskinie Batu zyskały na popularności. Jednocześnie jednak przedstawiciele urzędu stojącego na straży malezyjskiego dziedzictwa oznajmili, że tej widowiskowej zmiany zarządcy świątyni dokonali bez uzyskania stosownej zgody. Jaskinie Batu mogą więc zostać wykreślone z listy obiektów objętych państwową ochroną. Przy czym każdy, kto kiedyś choćby zajrzał do hinduskiej dzielnicy, zdaje sobie sprawę, że akurat pstrokata kolorystyka hinduskich świątyń, to rzecz całkowicie normalna.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#malaysia #kualalumpur #littleindia #bricksfield #srikandaswamykovil

Post udostępniony przez Daniel Nogal (@daniel_nogal)

Tęczowe schody Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.