Tapas i UNESCO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Tapas i UNESCO

Cokolwiek by się nie działo, niedzielny poranek ma smak dobrego jedzenia, mocnej kawy, i zasłużonego lenistwa. Śniadanie w podróży? Zdecydowanie najsłodsza opcja… A mijając kolejne miejsca i kraje, warto zwrócić uwagę jak bardzo mieszkańcy miłują swoje dobra. Te jadalne. Nasz polski chleb czy bigos traktujemy z namaszczeniem. Częstujemy podróżnych z czułością. A Hiszpanie?

W Hiszpanii na wyżyny wznosi się tapas. Trudno zdefiniować, czym właściwie jest… Mówiąc najprościej to przekąska. Mała, smaczna, wyszukana. Ale co dom, restauracja lub bar – to inny pomysł na tapas. O wiele bardziej pasuje więc słowo „przysmak”.

Hiszpańska Akademia Gastronomiczna chce zamieścić tapas na  światowej liście dziedzictwa UNESCO. Tamtejsze ministerstwo kultury przymierza się do zadania dosyć poważnie, bo bo nie jest ono proste. Trzeba sprostać szeregom wymogów. A przecież tapas wymyka się klasyfikacjom, miarom, recepturom…

Czy się uda? Zobaczymy. Ale będąc w Hiszpanii trzeba spróbować przysmaku i ocenić, czy to właśnie jest smak kulturowego dziedzictwa…?

Tapas i UNESCO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com